• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam151
Toplam Ziyaret1010507
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
ÇHİ Kayseri Mitingi Notları
28/06/2012

Aradan iki aya yakın zaman geçti. Hala bazı şeylerin nedenlerini çözebilmiş değilim. Düzenleyen hangi gurup olursa olsun, Çerkes halkının demokratik taleplerini dile getiren bütün eylemler bence desteklenmelidir.

İşte bu genellemeden hareketle, bazılarının Uzunyayla köylerine kadar uzanıp mitinge katılımı düşürmek için yaptıkları engellemeleri anlamakta hala zorlandığımı belirtmeliyim.

ÇHİ İstişare kurulundan Murat Özden’in saçlarını bahane edebilir, Erol Karayel’in bıyıklarını veya Miting Komitesi’nden Balkar Selçuk’un fotoğrafındaki sakalını beğenmeyebilirsiniz. “Uzunyayla’dan bu kadar bahseden Kuşha Faruk Uzunyayla’da yaşamıyor bile” de diyebilirsiniz. Kişisel tercihinizdir, kimse size karışamaz.

Ama adama sormazlar mı arkadaş, “Siz Çerkesçe anadilde eğitime karşı mısın” diye?

El cevap “isteyene bağlı” mı dersiniz, yoksa “şimdi sırası değil” mi veya “şimdilik öyle bir talebimiz yok” mu?

Kayseri’nin Talas İlçesinde faaliyet gösteren Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği’nin sayın yöneticileri!

Sizlerin özel çabalarınızı duydum mitingi engellemek konusunda; belki de yöneticilerin tamamının değil de, bir-ikisinin özel çabasıydı bu.

Arkadaşlar, sizler Çerkes kültürünün, dilinin yaşatılması konusunda o kadar gayret gösteriyorsunuz ki, anadilde eğitim için bir talepte bulunmaya gerek görmüyor olabilirsiniz.

Muhtemeldir ki, hepiniz Çerkesçe okuyup yazıyor, yaz tatillerinizi çocuklarınızla Nalçik’te geçiriyor da olabilirsiniz.

Hasılı kelam “böyle bir talep de bulunmaya gerek yoktur” diyor da olabilirsiniz.

Veya “Toplumun böyle bir talebi varsa dahi, Uzunyaylalı bile olmayan bir eski Dev-Solcu, bir eski Ülkücü ve eski bir dinci mi gelip bizim çöplükte ötecek veya eşelenecek” diyor, beni de onların kuyruğuna takılan eski bir Maocu, bazılarını da “kafalarını karıştırdıkları birkaç cahil Uzunyaylalı” olarak da nitelendirebiliyor olabilirsiniz.

Ama aynaya da bakmanız lazım kendilerini bir şey sanan eskiden de siyaseten bir şey olmayan ve bugün de bir şey olmayan, solculuğu CHP kuyrukçuluğundan öte geçemeyen bir gurup zevat!

Bu sitede geçmişte Kenan Kaplan tarafından yapılan ağıra kaçan eleştirinin -özellikle kullanılan bir sosyal sınıf tabirinin- rövanşistleri!

Derdiniz nedir?

Olabilir, benim de bazen tasvip etmediğim cümleler kullanılıyor bu sitede.

Peki kanlı bıçaklı mı olmam gerekir?

Velev ki bu sitede yazanların hepsi kötü adam…

Bu adamlar toplumun sorunlarını savunuyor ve de toplumun acil ihtiyaçlarını dile getiriyorlarsa, “bunlar kötü adamlar” deyip göz ardı mı edeceğiz?

ÇHİ Mitinginde şarkı söyleyecek koro elemanlarının evlerine tek tek gidip, aileleri utandırarak engelleyen beyler!

Şimdi Çerkesçeyi seçmeli ders olarak istemeleri için evleri dolaşarak aileleri ikna edin ve öğrenci toplayın bakalım.

Biliyorum, içinizden bazıları Kril alfabesi ile Çerkesçe okuma yazma konusunda benden iyisiniz. Fakat marifet çocuklara öğretmekte, hadi şimdi gösterin kendinizi.

Eğer bu konularda birkaç isabetli adım atarsanız, geçmişteki hatalı tavrınızı da unutturursunuz.

Halkımızın Çerkes kalma mücadelesinde artık “vunafe” safhası geçmiştir. Bir an önce harekete geçme zamanıdır.

Yani eylem zamanı.

Her şeye rağmen geç kalmış sayılmayız.

Hemen harekete geçmek, hiç bir şey yapmamaktan iyidir.

Öncelikle öğretmen olabileceklerin araştırılması ile birlikte öğrenci aileleri tespit edilmelidir. Arkasından müfredat için çalışmalara başlanmalı derim.

Tabii ki daha önce şucu-bucu ayırımı yerine faydalı olabileceklerin bir araya getirilmesi lazım.3417 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi