• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret1000842
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları
01/01/2019

Kuzey Kafkas Halkları Türkiye diasporasının 2018 yılında yaşadığı ve iz bırakan bazı olayların dip notlarını şöyle sıralayabiliriz. 

- Kanal D TV kanalında yayınlanan ''Vatanım Sensin'' ve “Bir Umut Yeter” dizilerinde tüm halkımıza hakaret edildi.

- Haber Türk TV kanalında yayınlanan ''Teke Tek'' programında Kemalist düşüncenin tüm özelliklerini üzerinde taşıyan Fatih Altaylı Kuzey Kafkas Halkları ile Arnavut kardeşlerimize saygısızlık yaparak Kemalist düşüncelerini bir kez daha ortaya koydu.

- TRT Afrika kıtası dilleri dahil 41 anadilde yayın yaparken, T.C'nin kurucu unsuru olan, vergisini bu ülkede ödeyen, ödediği elektrik faturaları üzerinden yüzde 2 TRT payı ödeyen ve yıllarca ödemeye devam eden Çerkes halkının ÇERKES TV talebi bunca yazılan, yapılan toplantı ve basın açıklamalarına rağmen dikkate alınmadı.

- Siyaseti bilmediğimizden, halkımıza yapılan baskı ve ön yargılar dolaysıyla siyasete uzak durduğumuzdan, mevcut siyasi partiler oy alma uğruna 2018 yılında da halkımızı kullanmaya devam etti.

-  İttihat Terakki şecereli Kemalistlerin, 1915 Ermeni olaylarını Çerkes halkına mal ederek sıyrılma politikalarına baş vurduklarını görmekteyiz. Bilmiyorlar ve görmek istemiyorlar Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalan Ermeni/Hemşinli insanların Abhazya, Adigey ve diğer Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerine gidip yerleşmek zorunda kaldıklarını.

- Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’ne uygulanan insanlık ve demokrasi dışı seyahat amborgasına 2018 yılında da devam edildi.

- Bir tarihe, bir kültüre, bir anadile dayanmayan yapay Kosova devletinin bağımsızlığını tanıyan T.C, tarihi ve doğal Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını Gürcistan üzerinden gelen petrol ve doğalgaz hatları uğruna 2018 yılında da tanımamazlığa geldi.

- Tarihi ve doğal Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bu doğru ve gerçekçi kararını, Suriye’nin iç işlerine karışarak tanımanın iptal edilmesi için T.C devlet kurumları beyanda bulundu.

- T.C Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu muhtelif uluslararası toplantılarda gündemde olmamasına rağmen Gürcistan’ın sözcülüğünü yaparak Abhazya ve Güney Osetya'yı Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içinde göstermeye çalıştı. Gürcistan’ın sömürge politikasının sesi oldu.

- T.C Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gürcistan’ın başkenti Tiflis'te yine gündemde olmamasına rağmen “Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz'' diyerek Gürcistan’ın sömürgecilik politikasına destek verdi.

- Abhazya ve Güney Osetya sivil toplum kuruluşların Türkiye'ye gelmesi engellemelerine 2018 yılında da devam edildi.

- Sakarya Akyazı Balbalı köyünde yapılan Abhazlar buluşmasında Abhaz bayrağının açılmaması istendi.

Cumhuriyet ilanından bu yana Kemalistler, Kuzey Kafkasya Halklarının demokratik ve insancıl taleplerini tarihsel olarak çeşitli suçlamalarla özellikle Çerkes Ethem’in şahsı ile boğmaya ve yok etmeye çalıştılar. Dünyaca kabul edilen suçun kişisel olma özelliği Kemalistlerce hiç dikkate alınmadı. Çerkes Ethem’i 150’likler affı kapsamına alıp konuyu kapatmak isteyen bu sahtekarlar, Çerkes Ethem’in “ben af değil yargılanmak istiyorum. Beni yargılarsanız Türkiye’ye gelirim” deyince korkarak tırstılar. Korktular çünkü Kemalistler bu ülkede sahte kahramanlar, sahte vatan hainleri yaratmışlardı.

Kemalistler bu ülkede Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali’yi ağızlarından hiç düşürmezler ama her ikisini de hapishanelerde çürüten bu bukalemun Kemalist zihniyettir.

Atatürk Kemalist değildi. Kemalist düşünce bu ülkeye Mussolini İtalyası’ndan getirilmiştir. Musoloni İtalyası’na da Hitler Almanyası’ndan gelmiştir. Kemalist düşüncenin önderliğini Falih Rıfkı Atay, İsmet İnönü, Recep Peker yapmış; sözcülüğünü de yıllarca Behçet Kemal Çağlar gibiler yürütmüştür. Kemalizm milli bir duruş değildir. Kemalizm eşittir faşizmdir. Atatürkçü düşünce ile Kemalist düşünce hiçbir şekilde birbirine benzemez ve bağdaşmaz. Atatürkçü düşünce millî, Kemalist düşünce ise gayrı millidir. Hatta o kadar gayrı millidir ki her türlü sivil ve askeri darbeyi yurtdışındaki partnerleri, çıkarcı gruplarla yaparlar.               Atatürkçü düşünceyi paylaşanlar, asimilasyoncu, çağdışı tekçi yapıyı paylaşan Kemalistlerle yollarını ayırarak, kendi sivil toplum kuruluşlarını oluşturdular.  

Artık dünya küçüldü yapılan şey yapanın yanında kâr olarak kalmıyor. Her on yılda bir askeri veya sivil darbe yapıp sahte kahramanlar, sahte devrimciler, sahte vatan hainleri yaratan bu zihniyetle, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” deyişiyle, Kemalistlerin darbe tutkularının bağdaşır yanı olabilir mi?  Onlar, on yılda bir bu ülkede düşmanlık tohumları atıp, uyduruk mahkemelerle insanları mahkum ettiler.

Kemalistler yıllarca bu ülkede ithalat kotalarının tahsislerini alarak asalak olarak yaşadılar. Rahmetli Turgut Özal ithalat kotalarını kaldırınca, bu bedavacılığa alışanlar ekonomik olarak zora düştüklerinden Özal’a da cephe aldılar.

Sevgi, saygı, empati ve paylaşımdan uzak, beraberce yaşamaktan hiç hoşlanmayan Kemalistlerin sesleri bu ülkede çok çıkar ancak onların sayıları öyle çok da değildir. Artık biliniyorlar, dün rahat bir şekilde kendilerini kamufle edebiliyorlardı ama bugün dijital teknolojinin ilerlemesi, basın yayın organlarının tekelinin kırılması ile kendilerini gizlemekte zorlanıyorlar. Yıllarca sömürdükleri Atatürk adı artık kendilerini gizlemek için de kâfi gelmiyor.

Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur.

Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.

Savaşların olmadığı, anaların ve çocukların ağlamadığı, sevgi, saygı, empati ve barışın olduğu bir dünya dileklerimle, yeni yılınızı kutlarım.1237 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi