• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret1000865
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI
16/01/2022

Dijital teknolojideki gelişme sosyal medya kullanıcıların sayısını arttırmıştır.

Sosyal medyanın kendine özgi kuralları yanında, ülkeden ülkeye değişen ulusal kuralları ve bir takım uluslararası kuralları vardır.

Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.

Yapılan araştırmalarda sosyal medyayı en etkin ve en olumlu kullanan halklar içinde Kuzey Kafkas Halklarını da görüyoruz.

Bugün 50’den fazla ülkede diasporik yaşam içinde olan Kuzey Kafkas Halkları sadece anavatanları Kuzey Kafkasya ile değil, başta Türkiye olmak üzere Suriye, Irak, Ürdün, Lübnan, Mısır, Libya Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde yaşayan kardeşleri ile de iletişim içinde.

Kendi anadilleri, kendi kültürleri, kendi halk bilimleri (folklor) konusunda hassas olan Kuzey Kafkas Halklarının dikkat etmesi gereken bir konu daha var.

Bu halkların bir araya gelmesini istemeyen bir takım güçler muhtelif takma adlarla araya girip provokatif eylemler içinde bulunabiliyor.

Bu konuda muhatap arkadaş seçiminde çok özel bir dikkat göstermeliyiz.

Sosyal medya konusunda yaşadığımız ülkelerin kurallarına azami dikkati göstermeliyiz.

Biz az nüfuslu ve diasporik yaşam içinde olan halklarız. Bu nedenle medya paylaşımlarımızda dikkatli olmalıyız ve birbirimize küsmemeliyiz, darılmamalıyız.

Az nüfuslu halkların birbirleri ile küsme ve dargın olma lüksü olamaz.

Sosyal medyayı kullanırken bizim yazılı olmayan ama yaptırım gücü çok fazla olan Khabzemizi de dikkate almalıyız.

Herkes düşünme ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Bu nedenle birbirimizi şikayet de etmemeliyiz.

Suç kişiseldir. İçimizden biri bilerek veya bilmeyerek sosyal medyayı kullanırken suçlu duruma düşerse bu sadece o kişiyi bağlar, toplumuzu bağlayamaz.

Anavatanımız Kuzey Kafkasya’dan 1960 yıllarda mektuplarımız iki ayda üç ayda gelebiliyordu.

Bugün anavatanımızdaki haberleri birkaç saniye içinde alabiliyoruz

Anavatanın sevincine de üzüntüsüne de ortak olabiliyoruz.

Sosyal medya anadillerimize, kültürümüze, sanatımıza, sporumuza

tarihimize katkı verebiliyor.

Sosyal medyada içimize sızmak isteyen provokatörlere dikkat edip sosyal medyada khabzemizi de dikkate alarak hareket edebilirsek, sosyal medyadaki etkinliğimizi ve olumlu kullanımımızı daha üst seviyelere çıkartabiliriz.964 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi