• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam204
Toplam Ziyaret1000951
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
23 Nisan 2013'ü Unutmak İstiyorum Ama...
20/04/2013

23 Nisan Çocuk Bayramı’nda tüm dünya çocukları bir araya geliyor. Tüm dünyanın çocukları coşku ile birbirlerini kucaklıyor.

Bu organizasyonu TRT yapıyor. TRT bu organizasyonu hangi finans kaynağı ile gerçekleştiriyor?

Bu organizasyonun en büyük finans kaynağı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ödediği elektrik faturalarından kesilen % 2 TRT payıdır.

Bu ülkede yaşayan halklar onlarca yıldan beri  % 2 TRT payı ödüyor ve halen de ödemeye devam ediyor.

Beş milyondan fazla Türkiye vatandaşı Kuzey Kafkas halkı da TRT payı ödedi ve ödemeye devam ediyor.

Bu % 2 payın kaç milyarlara ulaştığını biz gözlerimizle gördük biliyoruz. Bunda beş milyon Çerkesin payının da olduğunu TRT kurumunun bilmesi gerek.

TRT Kuzey Kafkas halklarından olan Abhazya Cumhuriyeti çocuklarını davet ediyor. Barışı,kardeşliği  engellemek isteyen Gürcistan yönetimi devreye girerek “Abhazya Cumhuriyeti bu çoşkuya katılamaz” diyor ve TRT  resmi internet sitesinde Abhazya Cumhuriyeti’nin devlet statüsünü düşürüp “Özerk Cumhuriyet” olarak lanse ediyor.

TRT barış ve kardeşlik istemeyen Gürcistan faşist yönetimine boyun eğiyor; ÖZERK TRT kurumu bu boyun eğmeyle bizce özerkliğini de yitirmiş oluyor.

TRT’nin, bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’ni Özerk cumhuriyet olarak Gürcistan içinde göstermesi affedilir bir gaf değildir.

Abhazya, tarihin hiçbir devrinde Gürcistan’a dahil olmadı, bugün de dahil değil, yarın da dahil olmayacaktır.

Abhazlar tarihin hiçbir döneminde başka halkların topraklarında savaşmamışlardır. Hep kendi toprakları üzerine savaşmış Tanrının ve Nart halkının desteği ile vatanlarını korumuşlardır. Bu1992-1993 Gürcistanla savaşında da böyle olmuştur.

Onurumuzla kimse oynayamaz, oynatmayız. Bizim bir ata sözümüz şöyledir ''CANDAN ÖNCE ONUR GELİR''

Anavatanımız, bağımsız ABHAZYA ise en büyük onurumuzdur.

TRT'ye biz borçlu değiliz, TRT bize borçlu. Bu borç temerrüte düşmeden ödeneceği zamanı bekliyoruz.

Ahde vefa borcu ise ilk planda ödenmesi gereken borçlardandır.

TRT kurumunu TRT yapanda bir Çerkes’di bu da unutulmamalı. Musa ÖĞÜN paşa  yıllarcaTRT'ye hizmet etmiş, onu teknoloji ile buluşturmuş bir genel müdürdü.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan yönetimine boyun eğdi ve bir tamim yayınladı, “Abhazya Cumhuriyeti mahalli yönetimlerin organizasyonlarında yer alamaz” diye.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk dış işleri bakanın kim olduğunu biliyor musunuz?

Biz cevap verelim o da bir Çerkesdi; Bekir  Sami KUNDUH.

Bekir Sami KUNDUH, o zor savaş yıllarında ne baskılar gördü ama o boyun eğmedi, sizler gibi olmadı.

23 Nisan 1920 Tarihinde ilk meclis açılışında 115  temsilci vardı bunların ne kadarı Çerkes’di biliyor musunuz?

23 Nisan 1920'de TBMM ilk açılışında meclisin Sultan Vahdettin’e ve altıncı halife Mehmete bağlılık yemini ettiklerini biliyor musunuz?

Mustafa Kemal'in Samsuna Sultan Vahdettinin emri ile gittiğini biliyor musunuz?

Mustafa Kemal'i Samsun’da ve Amasya’da Çerkeslerin koruduğunu biliyor musunuz?

Yeni osmanlıcılar şunu da bilin: Son Osmanlı Sultanı Vahdettin ülkeyi terk etmek zorunda kalıp İtalya’ya gidince beş parasız, borç harç içinde San Remo’da ölünce alacaklılar cenazesini rehin almışlardı. Böyle bir ortamda Sultan Vahdetin’in cenazesini ordan kaçırıp Suriye’ye getirenlerde Çerkesler’di.

Biz Çerkesler, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz kişilere ve topraklara ihanet etmedik, edemeyiz. Biz böyle yetiştirildik.

Ahde vefa borcu biz de ödenmesi gereken en kutsal borçdur.

Biz 23 Nisan çocuk bayramı dolayısıyla Abhazyalı çocuklarımıza yapılan davranış dolaysıyle hüzünlüyüz, kederliyiz ama başımız daima diktir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletine kırgın değiliz, çünkü bu devletin kurulmasında ilk harcı atanız. Bizim kırgınlığımz Gürcistan’a boyun eğenleredir.

Abhazya çocuklarını 23 Nisan Çocuk Bayramına katılmasını engelleyen Gürcistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın şunu iyi bilmeleri gerekir ki, bu çağ dışı antidemokratik uygulama, Abhazya ve Gürcistan arasındaki barışı birkaç yıl daha ileriye attı.

Çocuklar bir araya gelip, kardeşce kucaklaşacaklar ki gelecekte barış ve kardeşlik gelsin.

Çocukları siyasete alet edenler barışa ve kardeşliğe hizmet edemezler.

Biz Abhazlar; Nartların çocuklarını da, Dedem Korkut'un çocuklarını da, İrakli'nin çocuklarını da, Davit Sasonski'nin çocuklarını da çok seviyoruz.

Nartların çocukları ile İrakli'nin çocukları bir araya gelip kucaklaşmazsa,

Dedem Korkut'un çocukları ile Davit Sasonski'nin  çocukları bir araya gelip kucaklaşmazsa, Kafkas coğrafyasına barış nasıl gelecek?

23 Nisan 2013'ü unutmak istiyorum ama bilmem bu nasıl olacak.3977 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi