• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret1001570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE
06/08/2020

Kuzey Kafkas Halklarından Abazalar, Kuzey- Batı Kafkas Adige-Abhaz grubundan bir halktır. Bu gurup Adige, Ubuh ve Abhazlar’dan oluşmaktadır. Kuzey Kafkas çoğrafyasının otohton halklarıdır.

Anadilleri Apsua, Aşuva ve Aşharua diyalektlerinden oluşmaktadır. Bu üç diyalekt aynı dili ve aynı milleti oluşturmaktadır.

Üç ayrı diyalekt tek millet tanımı Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında daha çok pratik görmektedir.

Rusya Federasyonu içinde Karaçay / Çerkes Cumhuriyeti’nde yaşayan Aşuva, Aşharua halkına hep birlikte Abazin denmekte.

Aşua ve Aşharualar aynı alfabeyi, Abazin alfabesini kullanmakta; Abhazya’da yaşayan Apsualar ise Abhaz alfabesini kullanmaktalar .

Bugün aynı halk olan Apsua, Aşua, Aşharualar iki ayrı alfabeye sahipler.

Etimologlar; Abhaz ve Abazin alfabelerinin birleştirilip tek alfabeyi kullanmaya başlıyabilirlerse en kısa zamanda birbirlerinin dillerini çok iyi anlayan bu halkın, dilleri arasında diyalekt farkının çok kısa zamanda kalkacağını savunuyorlar.

Gerek Apsualar’da, gerek Aşualar’da, gerek Aşharualar’da aynı soy adlarının çok da olduğunu görüyoruz. Aynı sülale adlarını hatta aynı soyadları taşıyanların aynı sülale damgaları olduğunu da görmekteyiz.

Aşharua diyelekti Abhazça'ya çok daha yakındır.

Abhazça ve Abazince literatürü oluşmuş dillerdir.

Abhazlar, Karadeniz kıyısında Bağımsız Abhazya’da yaşarlar. Abhazya 8600 kilometre kare toprağa, 240 bin nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 110 bini Abhazlardan oluşmaktadır.

Abazalar (Abazinler) Rusya Federasyonu içinde Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti içinde yaşarlar. nufusu 32 bindir. Bu nufusun 15 bini Karaçay/Çerkes Cumhuriyetinde olan yerel bir yönetim olan (ABAZA AŞTA)'da yaşarlar.

Abhazya Cumhuriyeti Birleşmiş Milletlere üye olmayan, kısmen tanınan bir ülkedir.

Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi Rusya Federasyonu yanında Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanautu ve Suriye tanımış bulunmaktadır. Bunun yanında de facto bağımsız Güney Osetya Cumhuriyeti. Transdinyester. Dağlık Karabağ'da Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaktadır.

Abhaz ve Abaza halkı başta Türkiye olmak üzere Suriye, Ürdün, Mısır, Lübnan, Almanya, Rusya, Ukrayna, Amerika Kazakistan'da diasporik halk olarak yaşamaktalar.

Türkiye çoğrafyasında diasporik halk olarak yaşayan Abhazlar ve Abazalar Abhazya'da yaşayan Abhaz nüfusundan altı kat daha fazladır.

Abhaz bayrağı ile Abazaşta bayrağı birbirine benzeyen iki kardeş bayraktır.

Abhazyanın başkenti Akua (Suhum)dur. Abhazya tam anlamı ile bir turizm cennetidir. Yılda 3 milyon üzerinde turiste ev sahipliği yapar.

Abhazya’nın para birimi Apsar ile Rus rublesidir. GSYİH 600 milyon dolar üzerindedir.

Çerkeslerde HABZE denilen kültürün Abhazça karşılığı APSUARA'dır.

Habze ve Apsura birebir örtüşen bir yaşam biçimi, bir halk bilimidir.

Habze ve Apsuara'da kadının saygı ve sevgiye dayanan çok özel bir yeri vardır.

Çerkes ve Abhaz mitolojisi aynıdır. NARTLAR adını taşıyan bu mitolojinin ana kahramanları kadınlardır.

Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir.

- Kadın evin kan damarıdır.

- Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır.

- Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez

Çerkes, Abhaz ve Abaza yaşam biçiminde;

- Çocuk gelin de, çocuk damat da olmaz.

- Beşik kertmesi evlilik, berdel evlilik, kan bedeli evlilik olmaz.

- Evlenen kadının soyadı değişmez.

- Abaza ve Çerkesler evlenirken her gelinin yanında bir erkek arkadaşı, her damatın yanında bir kadın arkadaşı olur.

- Abaza ve Çerkesler kız erkek hep beraber sosyal hayatın içinde olup, beraber şarkı söyleyip dans ederler, beraber yemek yerler.

- Abhazlar ve Çerkesler içkili bir yemekte ilk kadehi kadınlar için kaldırırlar.

- Bir Abhaz’ın çocuğu küçük yaşta ölürse, çocuğun annesi Müslüman inancını taşıyorsa mezar taşının başına (Hilal), çocuğun annesi Hristiyan inancını taşıyorsa mezar taşına (Haç) koyduracak kadar anneye ve kadına saygılıdır.

Anadolu topraklarının büyük düşünürü Hacı Bektaş Veli'nin “Eline, beline, diline sahip çık” sözüne harfiyen uyan Abaza Çerkes halkıdır.

Günümüz Abaza ve Çerkesleri;

Eline, beline, diline sahip çık sözüne bir ilave yapmış “Beyni” de buna katmışlardır.

Eline, beline, diline, beynine sahip çık demekteler.

Sosyal medyada bazı cinsel sapık ve sosyal medya manyakları kadına bu kadar saygılı bir toplumun adını kullanarak cinselliğe aç Abazalar adını kullanarak sayfalar açtılar.

Türk Dil Kurumu kadını cinsel meta olarak gören ve ilkel cinsel dürtüleri fazla olanlar için ''Abazan'' terimini kullandığı halde bu densizler Abazan sözcüğündeki (N) harfini kasıtlı olarak kullanmayarak Abaza olarak lanse etmekteler.

Abazalar’da kadına şiddet yoktur.

Abazalar’da kadın öldüren katil yoktur.

Abazalar’da kıza, kadına cinsel taciz nedeni ile hapiste olan yoktur.

Sosyal medya manyakları, cinsel sapıklar aynaya bakın orda kendinizi görebilirsiniz.3395 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi