• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret1000868
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER
17/08/2021
Aralık 1979’da Afganistan’ın meşru hükümetinin daveti üzerine SSCB’nin 620 bin askeri Afganistan’a girdi.
Resmi kayıtlara göre SSCB 14 bin üzerinde asker ve subayını Afganistan’da kaybetti.
SSCB’yi oluşturan Cumhuriyetler, nüfuslarıyla orantılı olarak Afganistan’a asker yolladı.
1979 yılında Gürcistan’daki Kartvel ağırlıklı faşist yönetim, bu uygulamada da geleneksel faşist metodlarından biri olan demografik ayak oyunlarını burada da sergileyerek, Afganistan’a gönderilecek askerleri Abhazlar ve Megrellerden seçti.
Afganistan’da ölen askerlerin cenazeleri Abhazya Özerk Cumhuriyeti ile Megrel halkının yaşadığı tarihi Megrel topraklarına gelmeye başladı.
Devrin Abhazya Özerk Cumhuriyeti yönetimi bu durumu fark ederek Moskovada’ki SSCB‘nin merkezi idaresine iletti.
SSCB merkezi idaresi yaptığı incelemelerde birlik Cumhuriyeti Gürcistan’ın Afganistan’a göndereceği asker kotasının ağırlıklı olarak Abhaz ve Megrellerden oluştuğunu tespit etti.
Bu tespitten sonra Moskova Gürcistan’ın  Abhazya Özerk Cumhuriyeti’nde askere alma yetkisini Tiflis’in elinden aldı. Abhazya Özerk Cumhuriyetinde askere alma yetkisi başkent Suhum’a verildi.
Başkent Suhum’da askerlik şubesi kuruldu.
Stalin ile başlayıp  devam eden Kartvelist şöven demografik politikalar Afganistan özelinde de uygulandı.
Gürcistan’ın Afganistan uygulaması, Abhazya’da Abhazları, Megrel bölgesinde Megrelleri nüfus olarak azınlığa düşürmek amaçlıyordu.
Askere alma teşkilatı Abhazya ‘da kurulunca kısmen olsa da bir düzelme gözlendi.
Dünyanın en büyük uyuşturucu üretim merkezi Afganistan’da SSCB yenilmiş, SSCB’in dağılma süreci başlamıştı.
 ABD, Suudi Arabistan, Pakistan, BAE istihbarat örgütlerince Afganistan’da kurdurtulan Taliban, bu kez Afganistan’da bir başka savaşta  Amerika ve Nato’yu yendi.
NATO üyesi olan onlarca ülke Afganistan’a asker göndermedi. Ancak Gürcistan NATO üyesi olmadığı halde ağababası Amerika’ya yaranmak için Afganistana asker gönderdi.
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
NATO üyesi olmamasına rağmen Gürcistan’ın Afganistan’a gönderdiği 550 asker içinde Kartvel kökenlilerin sayısı merak konusu.
ABD başkanı Joe Biden 20 yıl sonra Afganistan’dan Amerikalı askerleri geri çekmeye başladı.
Afganistan’da Amerika ile işbirliği yapan kişiler bugün gruplar halinde ülkelerini terk etmeye başladılar.
Dünyanın en büyük uyuşturucu üretim merkezi olan Afganistan ile dünyanın uyuşturucu tüketim merkezlerine giden yolların kontrolü  bundan sonra daha da zorlaşacak.
Dünyada gerçek bir barış için uyuşturucu baronlarına nefes aldırılmamalıdır.
İnsanlık için uyuşturucu baronlarına karşı savaş topyekûn olmalıdır.
Uyuşturucu baronlarına karşı topyekûn savaş olmazsa bunun galibi uyuşturucu kartelleri olacak ve özellikle dünyanın genç nüfusu acınacak duruma düşecektir. 


669 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi