• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam394
Toplam Ziyaret1001571
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE
13/07/2019

Bir zamanlar birileri, okuduğum gazetelere, dergilere bakarak bana komünist derdi.

Yine bir zamanlar kütüphanemdeki kitaplara bakarak birileri bana komünist derdi.

Kısa, orta ve uzun seyahatlerimde treni tercih ettiğim için de o birileri bana komünist derdi.

Arkadaşlık yaptığım kişilere bakarak bana komünist diyen birileri vardı.

Üstelik 1976 Ekim ayında SSCB içinde olan ata toprağım, canlar ülkesi (Apsnı) ABHAZYA'ya gitmiştim.

Abhazyamı gidip görüp geldikten sonra, kitap okumayan, sorgulamayan, karşılaştırmayan, analiz ve sentez yapmayan, yapmaktan da yoksun birileri tarafından Komünistliğim artık tasdikli ve onaylı hale gelmişti.

O günlerde rahmetli büyüğümüz büyük Kafkas yurtseveri Abhazya aşığı AŞAMBA Orhan ÇAKAR ile Sakarya’da bir düğün ortamında karşılaştık.

Aşamba Orhan ağabeyimiz bana şöyle dedi:

- “Erol saşa (kardeşim); sana komünistsin diyen oldu mu?”

Ben de değerli büyüğüme şu cevabı verdim:

- “Evet abi, arada bir söyleniyor ve kulağıma geliyor.”

Orhan ağabeyin sorusundan şu çıkıyordu: Abhazya'ya giden ilk kafiledeki öncülerden Orhan abimiz de komünist yaftasından nasibini almıştı.

Maalesef ve maalesef bize komünist damgasını uygun bulanlar, kitap sevmeyen, okumayan, yaşı ilerlemiş ayhabı ve tahmada sosyal ünvanlı ihtiyarlardı.

Oysa biz ata topraklarımızı ve bugüne kadar adımızı taşıyan Abhazya topraklarını koruyan ve kollayan yurtsever Abhaz kardeşlerimizi görmek, varsa akrabalarımızla tanışmak, bulabilirsek dedelerimizin mezarlarını görmek için gitmiştik.

Bize komünist diyenler ''öküzün altında buzağı arayan'', kitap okumayan, okuduğunu da anlamayan çakma ayhabı ve tahmadalardı. Onlar için mühim olan ata vatan “Kafkasya”, “Abhazya” değil, komünist olup olmamaktı.

Hatta içlerinde “Rusya’da çıkan komünizm Kafkasya’ya gelince biz de Türkiye'ye geldik” diyen hiç tarih okumamış çakma ayhabı ve tahmadalar da vardı. Biz bu topraklara gelirken Türkiye Cumhuriyeti devletinin henüz kurulmadığını dahi bilmiyorlardı veya bilmek istemiyorlardı.

Frederik Engles, Karl Marks’ın adını dahi duymamışlardı. Lenin'in SSCB coğrafyasında komünizmi 1917 yılında kurduğundan bihaberlerdi. Komünizmden çok önce Osmanlı İmparatorluğu’na sürgün edilerek gelmek zorunda bırakıldığımızı bilmiyorlardı ama “ayhabı” ve “tahmada” idiler. Bu sosyal ünvanları gururla taşıyorlardı ama bu ünvanların olmazsa olmazlarına sahip değillerdi.

Bana bir zamanlar komünist diyenler oldu ve bunlar genelde yaşlı ayhabı ve tahmadalardı.

Oysa ben komünist değildim. Ben yaşadığım topraklarda ırkçılığı milliyetçilik sanan, ırkçılığı milliyetçilikle karıştıran, her şeyi Türk yapma zihniyetinde olan, asimilasyoncu, Kemalist kafatasçılardan kendi anadilimi, kendi kültürümü, kendi halk bilimimi korumak ve yaşatmak için Kafkasya'ya dönüşü savunanlardan biriydim sadece. Çünkü, kendi anadilim, kendi kültürüm, kendi halk bilimim en güzel, en iyi, en etkili şekilde kendi anavatanım Kafkasya'da yaşayabilirdi.

Diasporada yaşamak zorunda kalan Kuzey Kafkasya kökenli kardeşlerimiz;

Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.

Saygı,  sevgi, empati ve paylaşım duygusu olmayan, çağdaş düşünceden, bilgi birikiminden, teknolojiden uzak kişileri sırf yaşlı diye ayhabı, tahmada veya abırg seçmeyelim; onları da gülünç duruma düşürmeyelim. Toplumumuz adına aldıkları kararları düzeltmek için gelecek nesillerimize bedel ödetmeyelim.

Tanrı. Kuzey Kafkasya Halklarının kanaat önderleri ayhabı, tahmada ve abıgları başımızdan eksik etmesin.

Tanrı, eğitimsiz, bilgisiz, birikimsiz çakma ayhabı, tahmada ve abıglardan da bizi korusun.1576 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi