• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret1001570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Kayseri’de İlk Çerkes Mitingi
06/05/2012

29 Nisan 2012 Tarihinde çerkes Hakları İnisiyatifi Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı Kayseride bir miting organize etti. Mitingde talep edilenler demokrasi ve insan hakları açısından olmazsa olmazlardan anadil, kültür ve kimlik  talebiydi.
Bu miting, Çerkeslerin  148 yıldan beri yoğun olarak yaşadığı Kayseri’de yapılan ilk Çerkes mitingi olma özelliğini taşıyor. Bu özeliği ile de tarihteki yerini alacaktır.
 
Mitinge, Kafkasya’dan gelen sanatçılar ve diaporadaki sanatçılarımız renk kattılar. Miting büyük bir çoşku ile başladı ve Kafkas halkına yaraşır büyük bir disiplinle devam edip, sonlandı..Mitingi organize eden komite miting sonunda görev yapan emniyet güçlerine teşekkür etti.
 
Mitingde, konuşmacılar Türkçe, Adigece ve Abhazça dilleri ile katılımcılara hitap ettiler. Aşağıda  bu mitingde yaptığım Abhazça konuşmamın Türkçe çevirisi yer almaktadır. Böylelikle Abhazça bilmiyen dostların bir talebini de yerine getirme mutluluğuna yaşacağım.
İzninizle;
 
***
 -Türkiye devletinde yaşıyan, tüm saygıdeğer kardeş halklarımız, sizleri bugün Kayseri şehrimizden selamlıyor, sevgilerimiz sunuyoruz.
 
Bizler, sizler gibi Anadolu adını taşıyan bu topraklarda yaşıyan Çerkes halkıyız. Abazayız, Adigeyiz, Ubıhız, Çeçeniz, İnguşuz, Osetiz, Karaçayız, Balkarız, Dağıstanlıyız.
Bir başka değişle Kuzey Kafkas Dağlı Halklarıyız. Nartların çocuklarıyız.
Düşman Anadolu topraklarına saldırınca herkesten önce eline silahı alan halkız. Sizlerle beraber bu toprakları savunduk.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük emeklerimiz büyük desteklerimiz oldu. Bu devleti hep beraber inşa ettik.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti 87 yaşında.
Biz Çerkes halkı, insan haklarımız için, vatandaşlık haklarımız için, günümüz çağdaş düşüncesine paralel demokratik haklarımız için 87 yıldır sessizce bekledik ama hiçbir şey olmadı, olamadı.
Birileri, biz Çerkesleri görmüyor, duymuyor ve yok olarak kabul ediyor.
Biz dün Osmanlı imparatorluğunda yaşıyorduk, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Yarın da yaşamaya devam edeceğiz. Ancak anadilimizle, kültürümüzle, ulusal kimliklerimizle yaşamak istiyoruz.
Anadillerimizden Ubıhçamızı Anadolu topraklarında yitirdik.
Onu bu topraklara verdik.
Bugün anadillerimiz ölmeye, kültürümüz, örfümüz kaybolmaya başladı.
Biz daha beklemek istemiyoruz. Beklemek için zamanımız kalmadı. Kayboluyor yok oluyoruz.
Biliyoruz bugün yaşadığımız bu problemler Türkiye’de yaşayan diğer kardeş halkların da problemidir. Problemler aynıdır.
İşte bugün biz bunun için meydanlardayız ve dün gibi artık susmıyacağız.
Haklarımızı istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz.
- Çocuklarımıza anadilde anaokulları istiyoruz.
- Okullarda Çerkescenin  seçmeli ders olmasını istiyoruz.
- 7 Gün 24 saat kesintisiz Çerkes dilleri ile yayın yapan Radyo-TV  kanalı istiyoruz.
- Asimilasyon amacını güden, bize zorla verilen uyduruk soyadlar yerine, bizim binlerce yıllık tarihi soyadlarımızı geri almak istiyoruz.
- Köylerimizin adları da asimilasyon politikalarına uygun değiştirildi. Köylerimizin de tarihi adlarını geri istiyoruz.
- Yapım sürecine giren yeni anayasanın demokratik, çağdaş bir anayasa olmasını; insana, vatandaşa ve kimliklere saygılı bir anayasa olmasını istiyoruz.
- Bütün bu isteklerimizin bedelini biz Çerkes halkı fazlası ile ödemiş bulunuyoruz. Çerkes halkı borçlu değil, alacaklıdır. Borcunu ödemeyip temerrüde düşen Türkiye Cumhuriyetidir.
- Devletimizi, insan haklarından, vatandaşlık haklarından, demokratik haklardan kaynaklanan bu  alacaklarımızı ödemeye davet ediyoruz.
Yaşasın birliğimiz!
Yaşasın arkadaşlığımız!
Yaşasın kardeşliğimiz!
Yaşasın asimilasyonla mücadelemiz!
Tanrı Nart Halkını korusun, tüm güzellikler sizin olsun.

Güzel günlerde görüşmek üzere, hoşcakalın.4140 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi