• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret1000836
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Türkiye'de Siyaset Yapmak…
17/04/2019

Türkiye'de siyaset yapmak dün çok zordu; bugün ise dijital teknolojinin gelişmesi, basın, yayın organlarının çoğalmasına rağmen siyaset yapmak daha da zorlaştı.

Birileri hala anlamak istemiyor veya anlamamak işlerine geliyor.

Tüm dünya suçun kişiselliğini kabul etmiş olmasına rağmen, bunlar yine aynı senaryolarına devam ediyor.

İstiklal savaşımızın önderlerinden Çerkes Ethem'le başlatılan bu tavrı en son 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı bir isme uygularlarken gördük.

Suç kişiseldir ve genelde de ortada bir suç yoktur. Ama birilerinin suç ve suçlu üretmekte üstlerine yoktur. Hatta o kadar ileri giderler ki, kendilerinin iktidarda olduklarını dahi unuturlar.

Türkiye'de  tek parti yönetimlerinin askeri ve sivil darbe girişimleri ile siyaset zaten kirlenmişti; şimdi ise bu kirlenen siyasetin daha da kirlendiğini görüyoruz.

Bir tarafta devletin, belediyelerin, vakıfların, cemaatlerin, tekel oluşturulup yandaş yapılan basın yayın organlarının tüm imkânlarını sınırsız kullananlar;

Öbür tarafta fikirlerini, plan ve projelerini halka açıklamak için gerekli ortam ve imkânı bulamayan partiler ve bağımsız adaylar...

Ülkemizde siyasilerin profilleri hiç değişmiyor, hep aynı profiller. Mesleğe giriş için hiçbir şart ve kuralın olmadığı müteaahitler partilerde siyaset yapan ve aday olan en kalabalık meslek grubu. Dünyada en çok müteaahiti olan ülkeyiz, bu böyle giderse birinciliği hiçbir ülkeye de kaptırmayacağız.

Bazı ülkelerde lise mezunu olmayanlar bırakın aday olmayı, seçmen dahi olamıyor. Ülkemizde ise eğitim seviyesi yükselmiş olmasına rağmen hala 3 sınıflı, 5 sınıflı ilkokul mezunları belediye başkanlıklarına, belediye meclis üyeliklerine aday olabiliyor.

Belediyeler ve muhtarlıklar hiçbir hobileri olmayan emekli olmuş 75 ve üstü yaşların vakit geçirdikleri kurumlar haline gelmiş durumda.

Ülkemizin, genç ve eğitimli bir nüfus potansiyeli olmasına rağmen yönetimlerin ilk ve son kademelerinde hep yaşlıları görüyoruz.

Ölene kadar belediye başkanı, belediye meclis azası, il genel meclisi üyesi, muhtar. Buna artık bir son verme zamanı gelmiş, geçmektedir.

Yerel seçimler sadece yerel yöneticilerin belirlendiği seçimler değildir. Yerel seçimler o yörede yaşayan insanların sosyolojik, demografik, kültürel parametrelerini ortaya koyan seçimlerdir.

Yerel seçim neticelerini vermekle görevli kurum ve kuruluşlar sadece birinci ve ikinci sıradaki adaya odaklanıp kalmamalı, diğer partileri ve bağımsız adayları da dikkate almalıdır. Haber ile yorumları birbirine karıştırmamalı, objektif davranmalıdırlar.

Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.1130 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi