• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam107
Toplam Ziyaret1000854
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gürcüstan’da Seçimlerin Ardından
01/11/2012

Gürcüstan’da Ekim 2012 başlarında parlamento seçimleri yapıldı. “Rusya ile düşmanlık Gürcüstan’a birşey kazandırmaz” mesajı ile yola çıkan Gürcüstan’ın en zenginlerinden Bizina İvanişvili liderliğindeki “Gürcüstan Rüyası” bloğu seçimi açık farkla kazanarak Başkan Saakaşvili’nin partisinin önünde yer aldı. Saakaşvili mağlubiyeti kabul etti. Bizina İvanişvili, Saakaşvili’yi başkanlıktan istifa etmeye çağırdı ancak Saakaşvili bunu duymazdan geldi. Ancak Gürcüstan’da artık yeni bir dönem var. Her ne kadar Ekim 2013'e kadar Saakaşvili başkan olarak kalacaksa da, yaptırım gücü oldukça zayıf bir Saakaşvili profili olacak Gürcüstan’da.

Saakaşvili, Gürcüstan halklarına hep hayal pompaladı. Dünyanın Pekin Olimpiyat Oyunları’na odaklanmasını fırsat bilip Ağustos 2008'de Güney Osetya’ya saldırıp hezimete uğrayınca yeni bir gerçekle karşı karşıya kaldı Gürcüstan.

Batı ülkeleri ve ABD Sakaşvili’ye yaptığı desteği azalttı. Dünyada gayri safi milli hasılaya göre silaha en büyük yatırım yapan Gürcüstan’ın Silahlı Kuvvetleri beş gün içinde pes etmek durumunda kaldı. Esasen var olan ama hamasi söylemlerle kamuflajı yapılan işsizlik, aşsızlık, gelir dağılımındaki adaletsizlik, yolsuzlar bütün gerçekliği ile ortaya çıktı. Gül devrimi halkın yüzünü güldüremediği gibi acı kaderi ile başbaşa bıraktı. İşsizlik, aşsızlık, yolsuzluk, adaletsizlik aldı başını gitti.

Halk silaha yapılan yatırımların boşa çıktığını, kendi kaderlerinin daha da kötüleştiğini görünce mitingler ve yürüyüşlerle tepkilerini dile getirmeye başladılar.

Saakaşvili ise buna karşı halkın işsizlik ve aşsızlığını unutturmak için dünyada büyük şöhret sahibi Amerika’dan, Avrupa’dan şarkıcılar, orkestralar getirip, onlara büyük paralar verip ücretsiz halka açık konserler yapmaya başladı. Ama ücretsiz konserler halkın karnını doyurmadığı gibi açlıklarını da unutturamadı.

Bizina İvanişvili başkanlığındaki yeni siyasi yapı eski başkent Kutais’de yapılan yeni parlamento binasında kabine üyesi bakanları tespit etti. Görev dağılımını gerçekleştirdi.

Bizina İvanişvili’nin Fransız vatandaşlığı nedeni ile iptal edilen Gürcüstan vatandaşlığı iade edildi. İvanaşvili’nin ticari hayattaki başarısı siyasi hayatta da aynı şekilde devam ederse aylık yüz dolar civarındaki emekli maaşı alan binlerce kişi ile aylık ortalama yüzelli dolar maaş alan binlerce çalışan biraz nefes almış olur.

Abhazya ve Güney Osetya için mühim olan Cenevre’deki görüşmelere de  İvanişvili’nin yeni ekibi katıldı. Beklendiği gibi bu kısa sürede yeni bir yaklaşım ve teklif getiremediler. Bu tutum elbette gayet doğaldı ve taraflarca da doğal karşılandı.

Saakaşvili’nin pompaladığı hayallerinin biri de Abhazya ve Güney Osetya’yı zorla Gürcüstan’a yeniden bağlamaktı. Stalin’in Gürcüstan’a zorla bağladığı Abhazya ve Güney Osetya kendi toprakları değildi ve onlar da doğal mecralarına döndü. Sakaşvili’nin Güney Osetya’da savaşı başlatması ardından Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıkları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi, veto hakkına haiz Rusya Federasyonu tarafından tanındı ve ardından bunu Pasifik ve Güney Amerika’dan diğer ülkeler takip etti.

Saakaşvili’nin, devlet ve özel Gürcüstan televiyon kanalları ile yaptığı gemi, uçak, otobüs, tren, otomobil, motorsiklet ve bisiklet ile Abhazya’ya gitme propagandaları sona erdi ve Rusya, Gürcüstan seçimleri sonrası tavrını açık ve net bir şekilde ortaya koydu: “Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığı tartışılamaz.”

İvanişvili ile birlikte Rusya Federasyonu’na yönelik karalama propagandaları Gürcüstan televizyonlarında azaldı. Rusya Federasyonu’na yönelik kuzey kafkas coğrafyasındaki Rus politikasını hedef alan Tiflis’ten Rusça yayın yapan PIK televizyon kanalı da yayınını kesti, ekranı karardı.

Rusya Federasyonu da yeni parlemento seçimleri sonrası Gürcüstan’dan beklentilerini, soyut söylemler değil, somut çalışmalar ile olması gerektiğini vurguladı.

İvanişvili’nin Rusya Federasyonu ile diyaloğu, Gürcüstan Parlamentosu’nun kabul ettiği Çerkes Soykırımı kararına da yeni bir boyut kazandırabilir mi? Abhazyanın burnunun dibine Anaklia’da dikilen Çerkes soykırımı anıtı, tarihi gerçeklerle hareket edilerek, “Biz de Abhaz, Oset, Grek, Hemşinli, Megrel/Laz, Avar, Ahıska Türk halkına soykırım yaptık, bu halklardan özür diliyoruz” diyerek Anaklia’da dikilen anıtın sembol halkları arttırılabilinir mi? Bunu elbet zaman gösterecek.

Gürcüstan gerçekleri kabul edip Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını onaylayıp, onlara gerçek bir komşu, gerçek bir kardeş gibi davranması halinde, silaha giden paralar iş ve ekmek olarak Gürcü halkına geri döner.

Gürcüstan’ın tarımsal ürünlerinin Rusya Federasyonu pazarlarında tekrar yer alması için Saakaşvili’nin izlediği Rusya karşıtı politikanın değişmesi gerektiğini ticari hayatta çok başarılı olan İvanişvili gayet iyi bilmekte.

2014 yılında Soçi’de yapılacak kış olimpiyatlarına da karşı olan Saakaşvili politikası da artık sona ereceğe benziyor. Gürcüstanlı sporcuların Soçi kış olimpiyatlarında yerlerini alacağı beklenmekte.

İvanaşvili başarılı olmak zorunda, çünkü Gürcüstan halkı çok zor bir dönemden geçiyor. Saakaşvili’nin düşman olarak lanse ettiği Rusya düşmanlığı artık sona ermeli. Sona ermeli, çünkü şu an Gürcüstan vatandaşı yüzbinlerce kişi Gürcüstan’da iş bulamadıklarından Rusya Federasyonu’na gidip oralarda çalışmakta.

İyi eğitim almış, mesleki formasyonları olan binlerce Gürcüstan vatandaşı Türkiye’ye gelip meslekleri ile alakasız iş yerlerinde asgari ücretin altında, sosyal güvenlikten mahrum, çok zor şartlar altında çalışmakta.

Kafkas coğrafyasının tek bir şeye ihtiyacı var, o da barıştır. Barışla beraber iş de, aş da,ticaret de, kardeşlik de geleceğini herkes anlamalı.3100 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi