• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu Toplanırken
10/11/2015

Savaş yıllarında kurulan ve yine savaş ortamında ilk büyük genel kurulunu büyük bir katılım ve coşku ile yapan Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu 10-13 Aralık 2015 Tarihinde Abhazya Cumhuriyeti’nin Başkenti Sohum’da toplanıyor.

Geçmiş kongrelerde olduğu gibi Aralık 2015’te yapılacak genel kurula Abhazya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti-ABAZA AŞTA RAYON’u yanında dünyada en büyük Abhaz/Abaza diasporasının yaşadığı Türkiye başta olmak üzere Rusya, Suriye,Ürdün, Mısır, Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika ve Kanada diasporasından seçilmiş delegelerin katılımı bekleniyor.

Dünya Abhaz /Abaza Halkı Daimi Kongresi Yönetim Kurulu geçmiş yıllarda Moskova, Çerkessk, İstanbul, Şam, Kahire, Amman, Berlin,  Tunus gibi şehirlerde toplantılar düzenlemiş süreli ve süresiz kitap, gazete, dergi yayınları ile Abhaz/Abaza halkını bilgilendirmiş, Abhazya Cumhuriyeti’nin tanıtımına katkı vermiştir. Abhazya Cumhuriyeti’nin turistik yörelerinde diaspora çocukları ve gençlerinin birbirlerini tanımaları için yaz kampları organize etmiştir.

Abhazya’nın özgürlük ve bağımsızlığının sembol ismi ilk cumhurbaşkanı merhum ARDZINBA’nın çok önem verdiği kongre için hazırlıklar tamamlanıyor.

Türkiye diasporasına ayrılan delege kontenjanları Abhaz /Abazaların yaşadıkları vilayetlere nüfus yoğunlukları dikkate alınarak dağıtılmış delege seçimleri tamamlanmıştır.

Türkiye diasporasından delege olarak seçilen bir grup yapılacak genel kurula yazılı bir önerge vermek istemekte ve bu konuda gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

Genel kurula verilecek önerge şu başlıkları taşımaktadır:

- Abhaz ve Abaza (Abazin) alfabelerinin birleştirilerek kiril grafikası esaslı tek alfabeye indirilmesi için başlanan çalışmaların hızlandırılması ve uygulamaya konulması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyetinden yayın yapan radyo ve Televizyonların Abhazça yayın saatlerinin artırılması ve uydu yayınlarına geçirilmesi için gerekli araştırmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Abhaz okullarında haftalık 3 saat olan Abhazça derslerinin Abhazca anadilinin daha iyi öğrenilebilmesi amacı ile 4 saate çıkarılması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Ermeni okullarında haftada 1 saat olan Abhazca ders saatlerinin Abhazcanın daha kolay öğrenebilmesi amacı ile  haftada  2 saate çıkartılması için gerekli çalışmaların yapılması, bu okullarda okutulan Ermeni tarihi  dersleri yanında Abhaz tarihinin de okutulması,

- Samurzakan (Gal) bölgesi okullarında Megrelce, Rusça ve Abhazcanın mecburi ders; Gürcüce dilinin (kartvelçe) seçimlik ders olarak verilmesi, Megrel tarihi ve Abhaz tarihi ile ilgili derslerin okutulması, Megrel dili ve kültürünün eğitim ve literatür dili olması için gerekli desteğin verilmesi,

- Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapan eski yöneticilerin, kongrenin olağan ve olağan üstü genel kurullarında bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanmak amacı ile tabii delege olarak kongrelere katılmaları hususunu içeren yazılı bir önerge vermeleri beklenmektedir.1989 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi