• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret1001570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Çerkesler Ve Seçimler
15/02/2015

Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkas halkları 1923 yılından başlayarak siyaset ve bürokrasi dünyasından tasfiye edilmeye başlandı.

Kurtuluş savaşının öncü ve planlayıcılarını tasfiye edebilmek için Türk kurtuluş savaşının kahramanlarından Çerkes Ethem'i vatan haini ilan ettiler.

Yunanistan ve özellikle Selanik’ten gelen Sabetaist gruplar, Anadolu topraklarında kendilerine Çerkesleri rakip gördüler.

Çerkesler eğitimli bir halktı. Ulusal kurtuluş savaşına katkıları fazlaydı. Çabuk organize olabilme gibi bir özellikleri vardı. Bir de bunun yanında Osmanlı Sultanı ile yakın ilişkileri vardı.

Kurtuluş savaşının sembol ismi Ethem bey, Çerkes Ethem yapılıp hain damgası vurulacak, askeri okullarda öğrenim gören Çerkes kökenli öğrenciler atılacak, tarihi soyadları unutturulacak, köy adları değiştirilecek, kurtuluş savaşının sembolü dahi olsa Kafkas kalpağı yasaklanacak, Çerkes kimliği tanınmayarak pasifleştirilip siyasetten ve bürokrasiden uzak tutulacaktı. Maalesef bu faşist uygulamalar ulusalcılık adına pratiğe geçirilip, başarıya ulaşacaktı.

Bugün, Türkiye diasporasında ülke nüfusunun % 10'na tekabül eden yaklaşık 7 milyon Kuzey Kafkasyalı halk yaşamaktadır. Bu halkın demografik bir ağırlığı olmasına rağmen bir çoğrafyası yoktur. Birkaç il dışında yoğun bir nüfusa sahip değildir çünkü demografik ayak oyunları ile Çerkes halkı etnik ve sosyal problemi olan bölgelere dağıtılmış 150 haneden fazla Çerkes köylerinin oluşmasına mani olunmuştur.

Türkiye milletvekilliği bir türlü yürürlüğe giremediği için az nüfuslu halklar ile toplu olarak değil de dağınık yaşayan halklar TBMM’ne girip temsil edilemiyorlar.

550 milletvekilli TBMM'inde Kuzey Kafkas halkının sayısına paralel 55 milletvekilimiz olması gerekirken vekil sayımız üçü beşi geçmiyor.

Bu üç beş milletvekilin sadece birkaçı dışında ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Çeçenim, ben Osetim, ben Dağıstanlıyım, ben Karaçayım, ben Balkarım diyen yok.

1992-1993 Abhazya Gürcistan savaşında TBMM'sinde üç beş milletvekili değil de Kuzey Kafkas kökenli bırakın 55 milletvekili 10 veya 15 milletvekilimiz olsaydı savaş 13 ay sürmez, bu kadar insan ölmez Abhazya'da 12 milyar dolarlık bir savaş zararı oluşmazdı.

TBMM'inde yeteri kadar vekilimiz olsa demokrasi ve insan hakları ile bağdaşmayan Türkiye'nin Abhazya'ya seyahat ambargosu devam edemezdi.

Abhazya Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abhazya vatandaşlarının oy vermeleri için kurulan İstanbul’daki seçim sandığına Sakarya milletvekilimiz Abhaz kökenli Engin ÖZKOÇ sahip çıkmasaydı, bu seçime katılabilir miydik, tercihimizi ortaya koyabilir miydik?

Abhazya’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gözlemci olarak katılmayı, Türkiye’de bunca siyasi parti olmasına rağmen, sadece ve sadece Halkların Demokrasi Partisi (HDP) olumlu yaklaşmıştır.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Sakarya milletvekili sayın Engin Özkoç önderliğinde muhtelif partilerden oluşan bir heyet Abhazya'yı ziyaret etmiştir. Engin Özkoç gibi bir insanımız olmasaydı bu ziyaret gerçekleşebilir miydi?

Abhazya’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı çıkan Raul Hacımbayı yazı ile ilk kutlıyan Kuzey Kafkas halklarının kurduğu ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ olmuştur.

Dünden bugüne Türkiye’nin siyaset sahnesindeki partiler Çerkes halkını seçimlerde bir garnitür olarak görmüştür. Parti içi demokrasinin olmadığı bir genel başkan dikdatoryasında Çerkes halkının oyunu almak için seçim listelerinde seçilemeyecek sırada Çerkes kökenli adayları göstermişlerdir.

Birileri; ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ'nin kurulmasından rahatsız.

- Kraldan fazla kralcılar

- Devşirmeler

- Biatçı olup insan ve vatandaşlık hakkından yoksun olmak isteyenler

- Halklardan, kültürlerden, anadillerden rahatsız olanlar,

- Asimilasyoncular, asimilasyon sevdalıları

- Etnik kimliğinden utananlar

- Onursuz ve kimliksizler

Sizi rahatsız etmek için ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ'ni kurduk.

Bulgaristan’da, Kosova'da kurulan Türk Partilerinin kurucuları ve kadroları ne kadar onurlu ise biz de o kadar onurluyuz.

Türkiye diasporasında yaşayan tüm Kuzey Kafkas halkları;

Bulgaristan, Kosova, Yunanistan diasporasında yaşayan Türk halkının yaptığı gibi yapınız. Kendinize oy verin. Kendi partiniz ÇDP'nin bağımsız adaylarına veya seçilebilecek bir sırada ise diğer partilerden aday gösterilen kendi insanınıza oy verin. Aman dikkat! seçilebilecek bir sıradaysa oyunuzu verin, oyunuz geçmiş seçimlerde olduğu gibi başka birilerinin seçilmesi için yem olmasın.

Bizim insanın problemlerini en iyi bizim insanlar bilir.

Çifte standartları, ambargoları ancak bizim insanlarla ortadan kaldırabiliriz.

TBMM’nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi olabilmesi için o mecliste her kültürün, her inaçın, her dilin her rengin orada olması gerekir.

Türk, Ermeni, Rum, Yahudi, Arap, Alevi, Laz, Gürcü, Zaza, Kürt, Pomak, Arnavut, Boşnak, Çingene, Hemşinli, Abhaz, Çerkes, Süryani, Keldani renklerinin biri eksikse güzel bir mozaik de, güzel bir ebru da olamayız.2414 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi