• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret1008099
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Dırmit Kutelia'nın Katili Kim?
02/12/2012

Dırmit Kutelia Abhazyalı bir Abhazdı. Denizciydi. Uzak yol gemilerinde çalışıyordu. Anavatanı Abhazya Ağustos 1992'de saldırıya uğradığında, çalıştığı gemi Abhazya’dan çok uzaklarda yol alıyordu. Artık gemide değil çalışmak; gemide kalmak, gemide uyumak da onun için mümkün değildi. Aklı hep anavatanında, sevdiklerindeydi.

Gemisi günler sonra bir limana girip iskeleye yanaştığında, karaya ayak basar Abhazya'ya gitmek için yola koyuldu. Büyük bir uğraştan sonra da anavatanına vardı.

Düşmana karşı av tüfekleri ile özgürlük mücadelesi veren yurtsever halkının yanında yer aldı. Onun gönlünde mesleği ile ilgili deniz kuvvetlerinde yer almak vardı ama Abhazya’nın deniz kuvvetleri henüz yoktu. Askeri tecrübesi de yoktu, milis tecrübesi de; ama yurt sevgisi vardı.

Abhazya’nın sarp dağlarında görev yapan bir milis timinde yer aldı. Operasyonlara katıldı. İçinde yer olduğu tim bir operasyon dönüşü dinlenirken, Gürcüstan askerlerinin ani baskınına uğradı. Bir kısım arkadaşları hayatını kaybederken, bir kısım arkadaşları da kendisi gibi esir alınarak götürüldü.

Günlerce diğer arkadaşları gibi işkence gördü, aç ve susuz bırakıldı.

Dırmit Kutelia, Gürcüstan için sadece bir Abhaz savaşçı, sadece bir esir olarak değil; taşıdığı Kutelia soyadı ile de mühimdi. Çünkü Gürcü birliklerinin içinde de Kutelia soyadını taşıyanlar vardı.

O bir megrel Kuteliaydı. O araştırılmalı, test edilmeliydi. İçlerine sızmış bir ajan olabilirdi.

....ve megrel Kutelia'yaya psikolojik baskı uygulanmaya başladı. “Senin Gürcüstan’a bağlılığını göreceğiz, Abhaz esirlerin içinde bir Kutelia esir var onu senin öldürmen lazım. Sen öldüreceksin ki, biz senin kimden yana olduğunu göreceğiz. Eğer sen öldürmezsen biz sana da ona da gereğini yapacağız” dediler.

Bu baskılara fazla dayanamayan Megrel Kutelia, eline verilen silahla Abhaz Kutelia’yı, yani bir başka deyişle kardeşini vurup öldürdü.

Birleşmiş Milletler yasalarında savaşın da kuralları var. Buna dün de, bugün de uyulmuyor. Esirlerin yaşam garantileri olmasına rağmen uyulmuyor ve maalesef yapanların yanında kalıyor.

Abhazların Samurzakan bölgesi kökenlilerle, Megrel kökenliler aynı soyadları taşıyor. Tüm Abhazların yüzde otuzu Megrellerle aynı soyadlara sahip.

Abhazya’nın kuzey ve doğusunda yaşıyan Ahçıpsı, Sadz, Bızıp kökenlilerin de yüzde yirmisi Ubuh, Bjeduğ, Abzeh, Şapsığ ve Kabardey soyadlıdır.

Abhaz, Megrel, Ubuh ve Adigeler arasına bir sınır koymak mümkün değildir. Bu tarihi, coğrafi, demografik, kültürel, sosyolojik, antropolojik ve psikolojik bir gerçektir.

Abhazya-Gürcüstan savaşında Megrel Kutelia'yaya, Abhaz Kuteliayı öldürme emri verildi ve kardeş kardeşi öldürdü.

Bu öldürme olayında katil kim?

Dırmit Kutelia'yı kim öldürdü?

Savaşlarda genellikle taraflar birbirlerini tanımadan, görmeden öldürürler ama bu olayda bir farklılık var: taraflar birbirlerini gördüler.

Dırmit Kutelia'nın gerçek katili Megrel Kutelia değil, onu buna zorlıyan, psikolojik baskı yapan faşist Gürcüstan yönetimidir. “Faşist Gürcüstan”  demiyorum “faşist Gürcüstan yönetimi” diyorum çünkü faşist olan halklar değil, yönetimlerdir.

Megrel Kutelia bu olaydan dolayı mutlu mu?

Hiç sanmıyorum. O bu psikolojiyi ölümüne kadar yaşayacak, bu sendromdan asla kurtulamayacaktır.

Sufist düşüncede insanın üç önemli özelliği var. Bunlar önem sırası ile;

 1-Unutma

2-Hatırlama

3-Teselli'dir

 Kuzey Kafkas Halklarının en önemli bir özelliği de kendilerine yapılan iyilik ve kötülüğü asla unutmamalarıdır. Ama barış için, dostluk için, bazı şeyleri unutmak zorundayız.

 Evet, barış için, dostluk için, bazı şeyleri unutmak zorundayız ama barış için, dostluk için, vatanımızdan, özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan vazgeçmemizi kimse beklemesin.

 Biz Abhaz Kutelialar, kardeşimiz Megrel Kutelia’nın bu olayını, barış için, dostluk için, kardeşlik için unutmaya çalışacağız. Çünkü gerçek katilin o olmadığını biliyoruz… Gerçek katilin adını ve kim olduğunu da biliyoruz.

 Dırmit Kutelia'nın katilinin adı  faşizmdir.3317 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi