• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam395
Toplam Ziyaret1001572
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Çerkes Soykırımı ve Abhazya
07/03/2012

6 Mart 2012 Tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi-Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi'nin organize ettiği “Türkiye'deki Kafkas Toplulukları ve Dönüşen Kafkasya”' konulu konferans rektörlük binasında yapıldı.

Konferansın panelistleri konunun uzmanı akademisyenler ve araştırmacılardı. Merkezin başkanı Doç. Dr. Mehmet HACISALİHOĞLU'nun açılış konuşması sonrası ilk oturumun başkanlığını Evren BALTA PAKER yaptı.

Bu bölümde Yıldız Teknik Üniversitesinden Dr.Setenay Nil DOĞAN, Galatasaray Üniversitesinden Gülmelek ALEV, Avukat Hulusi ÜSTÜN, Yıldız Teknik Üniversitesinden Emrah BİNİCİ ve Yine Yıldız Üniversitesinden japonyalı Kafkas dostu Keisuke WAKIZAKA sunum yaptılar.

Öğleden sonraki oturumun başkanlığını Özden Zeynep OKTAV yaptı. Bu bölümde de İstanbul Bilgi Üniversitesinden Pror. Dr. Ayhan KAYA, İstanbul Bilgi üniversitesinden Didem BAŞ BİLGE, Marmara Üniversitesinden Dr. Ergün ÖZGÜR ve Mimar, araştırmacı yazar Yalçın KARADAŞ sunumlarını yaptılar.

Güzel ve başarılı bir konferans oldu. Panelistler, Kafkasya ve Kafkasyalılar konusunda iyi bir analiz yapıp, objektif sentezlere ulaştılar.

Katılımcılar tarafından tarafından panelistlere ilginç sorular yöneltildi. Bu ilginç sorulardan biride şuydu:

- “Gürcüstan Çerkes soykırımını kabul etti, hatta soykırım anıtını Anakliya'ya dikiyor. Abhazya neden Çerkes soykırımını kabul etmiyor?” sorusuydu.

Bu soruya iki panelist cevap verdi ancak verdikleri cevap beni tatmin etmeyince soru -cevap bölümünde söz alarak cevap verdim.

Bu soruyu, bizim toplumla direkt veya endirek ilgili Türkiye merkezli veya yurtdışı merkezli internet sitelerinde çokça gördüğüm için bunu

yazıya döküp, bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle Gürcüstan parlementosunun almış olduğu bu karar buram buram politika kokuyor. Gürcüstan samimi ise Çerkes soykırımı yanında Abhaz ve Osetlere bende soykırım uyguladım demeli, özür dilemeliydi.

Gürcüstan'ın almış olduğu çerkes soykırım kararı Abhazya ve Güney Osetya'yı Kuzey Kafkas Halklarından uzaklaştırmak, onları izole etmeye yöneliktir.

Gürcüstanın almış olduğu bu karar Kuzey Kafkas çoğrafyasında emperyal amaçlarla baş rol oynamak arzusundandır.

Gürcüstanın almış olduğu bu karar Rusya Federasyonu'nun Kuzey Kafkasya politikalarını zayıflatma amacına yöneliktir.

Gürcüstan'ın almış olduğu bu karar, Amerika Birleşik Devletleri mahreçlidir. Amerikanın kafkasya üzerindeki emperyal amaçlarına yöneliktir.

Peki Çerkes soykırım anıtı niye Tiflis'te, Rustavi'de, Gori'de veya Poti'de değil de ANAKLİYA'da dikiliyor?

Anakliya gerek İngur nehri ile gerek Karadeniz ile Abhazya ile sınırdaş bir kasaba. Buradan Abhazyaya'da mesaj vermek istiyor. Bak ben Çerkes soykırımını kabul ettim ama sen edemiyorsun diyor.

Bizler, Anakliyayı ve oradaki Gürcüstan gençlik kamplarını da çok iyi biliyoruz. Sabah sporunda gençlere, milliyetcilik dozunu kaçırtıp ırkçılık söylemleri ile spor yaptırdıklarını da gördük.

Ben şimdi konferansdaki katılımcıların,

“'GÜRCÜSTAN ÇERKES SOYKIRIMINI KABUL ETTİ ABHAZYA NİYE ETMİYOR?” sorusuna cevap vereyim.

Önce EL-İNSAF diyorum. Sonra bu soru Abhazya için büyük haksızlık diyorum.

Bu soruya bir soru ile karşılık vereyim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti parlementosu, Ermeni soykırımını kabul edebilir mi?

Edemez çünkü Kıbrıs ambargo altında inim inim inliyor, tıpkı Abhazya gibi. Kıbrısın ihracaatının ve ithalatının büyük kısmı Türkiye ile. Abhazya'nın da ithalat ve ihracaatının nerdeyse tamamı Rusya Federasyonu ile. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sınırlarını Türk silahlı kuvvetleri koruyor. Abhazya Cumhuriyetinin sınırlarını da Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri koruyor.

Kıbrıs'ın emekli ve devlet dairelerinde çalışan memurlarının maaşı Türkiyeden gidiyor. Hiç kendimizi kandırmıyalım Abhazya Cumhuriyetinin emekli ve memurlarının maaşı da Rusya'dan geliyor.

Kıbrıs, Türkiye üzerinden dünyaya açılabiliyor.

Abhazya ise Rusya üzerinden dünyaya açılabiliyor.

Bir başka deyişle Kıbrıs Türkiye üzerinden, Abhazya ise Rusya üzerinden nefes alabiliyor.

Böyle bir ortamda, böyle bir konjonktürde Abhazya Cumhuriyeti Parlementosu Çerkes soykırımını istese de kabul edebilirmi?

Gürcüstan Parlemontosu'nun almış olduğu “Çerkes soykırımı kararı” Çerkeslerin çıkarları için alınmış bir karar değildir. Kendileri ve büyük patronları Amerika için alınmış bir karardır. Amerikan emperyalizminin Kafkaslara buyur gel dediği süslü, püslü albenisi fazla bir davetiyedir.

Gürcüstan Çerkes soykırımını kabul etti, Abhazya Çerkes soykırımını neden kabul etmiyor?” sorusu hakkaniyet kurallarına uygun bir soru olmadığı gibi amiyane tabiri ile ''öküzün altında buzağı aramaktır”.4226 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi