• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret1000860
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
‘Öküzün Altında Buzağı Arayanlar’ Soruyor
25/01/2016

''Öküzün altında buzağı arayanlar'' Kasım 2015 ayından beri soruyorlar; soranların bir kısmı yüzümüze direkt olarak soruyor, bir kısmı da medya ve sosyal medya aracılığı ile endirekt soruyor:

- Kimden yanasınız?

Biz iki komşu halk olan Türk-Rus halklarının ilişkilerinin düzelmesinden yanayız.

Biz en güzelinden en kolayından yanayız, yani biz barıştan yanayız.

Hani bir Türk atasözü var, ''Komşu, komşunun külüne muhtaçdır'' diye. Biz buna inanıyoruz.

Türk ekonomisi de, Rus ekonomisi de birbirine muhtaçdır. Türk insanının da Rus insanının da birbirlerini elinin tersi ile itme gibi bir lüksü olamaz, çünkü birbirlerine komşular, çünkü biri nezle olursa diğeri de aksırır.

Biz Türkiye diasporasında yaşayan, Abhazlar, Çerkesler, Kuzey Kafkasya Halkları her ne kadar Rus savaş uçağının düşürülme olayından sonra oluşan krizden sonra ''Sakal bıyık arasında'' kalmışsak da tavrımız açık ve nettir.

Biz barıştan, dostluktan, iyi komşuluktan yanayız.

Bir tarafta büyük dedelerimizin, büyük ninelerimizin topraklarında yattığı zorla sürgün edildiğimiz atavatan Kafkasyamız; bir tarafta kurucu unsurlarından olduğumuz, canımızı verdiğimiz, kanımızı akıttığımız dedelerimizin, babalarımızın, annelerimizin mezarlarının bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti toprakları...

Her ikisinden de vazgeçmeyiz, vazgeçemeyiz.

SSCB dağılınca ''Abhaz halkı olacaktır ama Abhazya diye bir devlet olmıyacaktır'' deyip, Abhazların binlerce yıllık anavatanı Abhazya'ya Gürcistan faşist güçleri saldırınca;

-Türkiye, Gürcistandan yana tavır almasına rağmen,

-Türkiye, Gürcistana silah yardımı yapmasına rağmen,          

-Türkiye ,Gürcistan askerlerini eğitmesine rağmen,                 

-Türkiye, Gürcistana lojistik politik, diplomatik destek vermesine rağmen,

-Türkiye, Abhazya Cumhuriyetini tanımamasına rağmen,        

-Türkiye “kraldan fazla kralcı olarak’’ Abhazya Cumhuriyetine insan haklarına aykırı seyahat ambargosu uygulamasına rağmen,    

-Türkiye, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk bayramına Abhaz çocuklarını önce davet edip, sonra Gürcistan baskısı ile bayrama katılamazsınız hadi gidin demesine rağmen…

Biz Abhazlar, Çerkesler, Kuzey Kafkas Halkları, Türkiye Cumhuriyeti’nden vazgeçmiyoruz ve onun aleyhine tavır takınmıyoruz; çünkü biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en önemli kurucu unsurlarından biriyiz.

Devleti, hükümetler sevk ve idare eder. Hükümetin bize karşı tavrı bu olabilir ama hükümetler gelip geçicidir. Türkiye Halkının bizi sevdiğini, bizden yana olduğunu da çok iyi biliyoruz.

Biz Türkiye diasporasında yaşayan Kuzey Kafkasya Halkları, ata toprağımız Kafkasya’da 7 Cumhuriyetimizin de Rusya Federasyonu içinde olduğunu da iyi biliyoruz.

Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’nin, yine bağımsız Güney Osetya Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonun tanıması, lojistik, politik diplomatik desteği ile var olduğunu da iyi biliyoruz.

Bizler; Türk-Rus halkının kapışmasını bekleyen emperyal güçlerin var olduğunu da iyi biliyoruz.

Biz yine biliyoruz ''Filler tepinince, karıncaların ezildiğini.''

Biz ezilmek değil, insanca yaşamak istiyoruz.

İnsanca yaşamak için de su, hava, ekmek, doğa kadar barış da gerekir diyoruz.

Barış ama onurlu bir barış diyoruz. Biz bugün de, yarın da barış demeye devam edeceğiz, çünkü barış bize, size, onlara da gerekli.

Kurucu unsurlarından olduğumuz, yaşadığımız ve vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, turizm sektörüne 50 milyar dolar yatırım yapmışsa, 34 milyar dolar turizm geliri elde ediyorsa, bunun da Gayri safi milli gelirin içinde yüzde 4 üzerinde payı varsa, turizm sektöründe milyonlarca kişi istihdam ediliyorsa, Türkiye’nin 2020 yılı turizm hedefi 60 milyon turist ise devletimizin de bizim gibi barış ve dostluktan başka alternatifi olamaz ve olmamalıdır.

‘’Öküzün altında buzağı arayanlar’’ siz Abhazya’yı bırakın.

İmparatorluk kurmayı düşündüğünüz coğrafyaya şöyle bir bakın.

Irak ve Suriye halklarının gözyaşlarına bir bakın.

Yeniden Osmanlı İmparatorluğunu kurma hayalini de artık bırakın.

Güvendiğiniz dağlara kar yağmış görmüyor musunuz?

Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan aklın yolunu seçti Ruslar lehine tavır aldı anlamıyor musunuz?

Siz gelin şu büyük hayaliniz olan Büyük Turan Türk İmparatorluğundan da vazgeçin.

‘’Dost acı söyler’’ ama doğruyu söyler.

Büyük hayaller büyük mutsuzluklar getirir.1857 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi