• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret1001570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Siz Siz Olun; Bırakın Biz de Biz Olalım
10/06/2012

Ben, öteden beri Kemalist tarihçiler ile eski Sovyet tarihçilerini hiç sevmedim.

Sevmek zorunda da değilim. Çünkü onlar yalan ve düzmece tarih yazan kişilerdir.

Amaçları tarih yazmak değil, tarihleri çarpıtmakdır.

Her iki grup da sahte kahramanlar ile sahte hainler yaratır.

Kemalist tarihçiler, izlenen asimilasyon politikalarına paralel herkesi Türk yapmaya çalışırlar . Onlara göre Adem peygamber de Türktür.

Çerkes Türkü, Abaza Türkü, Çeçen Türkü, Oset Türkü, Lak Türkü, Avar Türkü, Laz Türkü, Gürcü Türkü, Hemşin Türkü yaratmaya çalışırlar.

“Biz Türk değil, Türkiyeliyiz” deyince de bizi yargılamaya başlarlar.

“Her Türk asker doğar!” derler.

Biz asker doğmadık, insan olarak doğduk, insanız.

“Her Türk Dünyaya bedeldir!” derler.

Biz dünyaya bedel değiliz. Biz şimdiye kadar hiçbir halkın toprağını ele geçirmek için savaşmadık. Hep kendi  topraklarımızın savunması için savaştık. Birilerinin topraklarına girip oraları fethetmedik. Fetih ile işgalin aynı kapıya çıktığını çok iyi biliyoruz. Türk Tarih Kurumu üyelerinden Profesör Dr. Fahrettin Kırzıoğlu’nun ''Osmanlının Kafkas Ellerini Fethi'' kitabı bizim için “Osmanlıların  Kafkas Ellerini İşgali”ni anlatan bir kitaptır.

“Ne mutlu Türküm diyene!”  derler.

Ama biz “Ne mutlu Türküm” desek de demesek de mutlu olmadık, olamadık. Anadilimiz, kültürümüz bitiyor, renklerimiz soluyor. Ulusal değerlerimiz bitkisel hayata girdi. Bitkisel hayatta olan biri mutlu olabilir mi?

“Türkün Türkten başka dostu yok!” derler.

Biz Kafkas halkının yeryüzünde binlerce dostu  var. Biz onları seviyoruz, onlar da bizi seviyor. Onlar bizim dostumuz, biz onların dostuyuz.

Okullarda ant töreninde ''Varlığım Türk varlığına armağan olsun!'' detirtenler!

Ben varlığımı ne Türk’e, ne şuna, ne buna aramağan etmiyorum. Armağan zorla olmaz, gönül isteği ile olur. Ben varlığımı insanlığa, hayvan ve bitki varlığına armağan ediyorum.

İtirazı olan var mı?

“Önce vatan!” diyenler.

Yaşadığımız çevre, yaşadığımız doğa olmazsa, bitkiler, hayvanlar, toprak, su, hava, güneş olmazsa ve insanlar olmazsa vatanın bir anlamı kalır mı?

O halde “önce doğa, sonra insan” demeliyiz.

Türk kardeşlerim!

Size en büyük zararı kimler veriyor biliyor musunuz?

“Her Türk asker doğar!” diyenler.

“Her Türk Dünyaya bedeldir!” diyenler.

“Ne mutlu Türküm diyene!” diyenler.

“Türkün Türkten başka dostu yoktur!” diyenler.

Okullarda ant törenine ısrar edip zorla ''Varlığım Türk varlığına armağan olsun!'' detirtenler.

“Önce vatan!” diyenler…

Ben Türk değilim.

Çünkü ben asker doğmadım, çünkü ben dünyaya bedel değilim. Ne mutlu Türküm  desem de mutlu olamıyorum. Bir çok da dostum var.Türk olmak zorunda da değilim. Ben insanım. Acıyı da, sevgiyi de biliyorum. Varlığımı da Türk varlığına armağan etmiyorum, varlığımı doğaya ve insanlığa armağan ediyorum.

Ama ben Türk dostuyum.

Ben Türkiyeliyim.

Hani sizlerin  çok anlamlı bir atasözü var: "DOST ACI SÖYLER."

Bu yukarıdaki söylemler size dost kazandırmaz, gelin artık bu söylemlerden vazgeçin.

Dostluk için, kardeşlik için söylenecek ve yapılacak çok daha güzel, çok daha kolay söylemler ve işler var.4032 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi