• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret1020102
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN…
06/07/2022

Kanada Geri Dönüş Derneği (CRO)’nce Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti partnerliğinde organize edilen ve sivil toplum kuruluşları derneklerimiz, vakıflarımız, federasyonlarımız ile Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP)’nin katılımcı olduğu 3. Uluslararası Çerkes Konferansı İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Konferans ve Kültür Merkezi’nde 24-27 Haziran 2022 tarihleri arasında yapıldı.

Konferansta, Kanada, Amerika, Hollanda, İngiltere, Almanya, Ürdün, Suriye, Rusya, İsrail, Türkiye ve Kafkasya’dan gelen akademisyen ve delegeler sunumda bulundular.

Sunumların konuları, anadil, kültür, halk bilimi, diasporik yaşam, khabze, demografik yapı ve gelecek kaygısı, sivil toplum kuruluşları arası merkezi yapılanma ve Kuzey Kafkas Cumhuriyetleri’nin tanıtımını içeriyordu.

Rusya Federasyonu’na dahil cumhuriyetlerden Adigey, Karaçay –Çerkes,

Kabartay -Balkar, Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya ve Kuzey Osetya Cumhuriyetleri ile bağımsız ülkeler Güney Osetya Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti hakkında bilgiler aktarıldı.

Konferansta iftiharla izlediğimiz genç jenerasyonun bilgi donanımı, kendi anadilleri yanında birkaç dili bilmeleri, teknolojiyi etkin kullanmaları bizi oldukça sevindirdi. İnsan kaynaklarımızın bu kalitesi bizi gelecek için ümitlendirdi.

Esasen Kuzey Kafkas Halklarının dünyada az bir nüfusa sahip olmaları ve 50’nin üzerinde ülkede, anavatanlarında bulunan nüfustan daha yüksek bir nüfusla diasporik bir yaşam sürmelerine rağmen kültürde, sanatta, sporda üstün dereceler almalarının bir rastlantı olmadığını bir daha gördük.

Konferansın devam ettiği günlerde Bağlarbaşı Kültür Merkezinin fuaye ve salonlarında Kuzey Kafkasya kökenli sanatçıların resim sergilerini, müzik ve dans gösterilerini de keyifle izledik.

3. Uluslarası Çerkes Konferansının sonunda konferansın bir değerlendirmesi yapıldı.

Toplumumuzun atom karıncalarından ve programın organizatörlerden Prof. Dr. Günsel Avcı program sonunda bir özeleştiri yaptı. Bu özeleştiride zamanın kullanılması, tercüme, ikram, program akışı, katılım azlığı gibi bir takım aksamalar olduğu belirtildi.

Bu aksamalar halledilebilir küçük boyutta aksamalardı.

Konferansa katılım azlığı aynı tarihe denk gelen diğer sivil toplum kuruluşlarımızın sosyal faaliyetlerinden kaynaklanıyordu.

Konferansın geneline baktığımızda birçok konuda yeni bilgiler edinirken, çok olumlu bir geçtiğine de söyleyebiliriz.

Bizi gururlandıran ve ümitlendiren konulardan biri de tüm sivil toplum kuruluşlarımızın merkezi bir yönetim kurma arzuları ve konferansın konularında ortak bir payda oluşturmalarıydı.

Konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için merkezi bir yönetime gerek olduğu tüm taraflarca vurgulandı.

Esasen vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyetinin yasalarına göre merkezi bir yönetime yönelik bir konfederasyon kurmak için gerekli sayıda federasyonlarımız mevcut.

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmak üzere artık çalışma başlatılmalıdırlar.

3. Uluslarası Çerkes Konferansı için emek verenlere teşekkür ediyor şükranlarımızı sunuyoruz.775 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi