• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam389
Toplam Ziyaret1001566
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gün, Kafkas Dernekleri Konfederasyonu'nu Kurma Günüdür
04/10/2014

Dünyamız yeniden dizayn ediliyor. Bu yeni dünya düzeninde örgütlü mücadele daha da önem kazanıyor.

Kırk bir ayrı ülkede diasporada yaşamak zorunda bırakılan mazlum ve mağdur Kafkas halkı, artı ve eksileri düşünmek, objektif ve somut kararlar almak zorundadır bugün artık.

Çünkü yeni dünya düzeninde hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır.

Bugün Türkiye diasporasında yaşayan Kafkas halkının, bu ülkede kültür ve dayanışma dernekleri, spor klüpleri, vakıfları, Kafkas sanayici ve iş adamları dernekleri ile biri Kafkas Dernekleri Federasyonu, ikincisi Birleşik Kafkas Konseyi Federasyonu, üçüncüsü Abhaz Dernekleri Federasyonu, dördüncüsü Çerkes Dernekleri Federasyonu olmak üzere dört adet federasyonu bulunmaktadır.

Son dönemlerde kurucular kurulunun büyük çoğunluğu tüm kafkas halklarından oluşan, asimilasyon ve anadili kaybetme endişesi içindeki kişilerin kurduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi de resmi prosedürünü tamamlayarak faaliyete geçmiş bulunmaktadır.

Çoğulcu Demokrasi Partisi, varlıkları inkar edilen, yok olarak kabul edilen asimilasyon politikalarının hedefindeki tüm az nüfuslu halkların da partisi olmayı kendisine hedef seçmiştir.

Bütün bu dernek, kulüp, vakıf ve federasyonların tabanı aynıdır, hedef kitlesi birdir.

Aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü, aynı halk bilimini, aynı kaderi paylaşan, aynı ortak ideallerdeki bu Kafkas halkları, aynı düğün ve aynı cenazelerde binlercesi bir arada olmakta, ortak acı ve sevinçlerde bir araya gelebilmektedir.

Dernek ve federasyonların program ve etkinliklerinde ise bu ortak tabana sahip sivil toplum kuruluşlarımız arzu edilen sayıda bir araya gelememekte veya bir araya gelmek istememektedirler.

Bu böyle olunca da faaliyetlere katılım oranı düşmekte, faaliyetler amacına ulaşamamakta, etkin olamamakta, yapılan faaliyetler ses getirmekten uzak kalmaktadır.

Sivil toplum kuruluşlarımız birbirlerinden habersiz olarak tarih planlaması yapmakta, aynı tarihte yapılan birden fazla organizasyona halkımızın katılımı arzu edilen düzeye ulaşamamaktadır.

Ata vatan Kafkasya ile beraber, aynı tarihte, aynı günde ortak yapacağımız programlar olduğu gibi, Türkiye diasporasında bizim tek başımıza yapabileceğimiz o kadar çok kutlama, anma günlerimiz var. Halkımızın ortak çıkarları için yapmamız gereken yüzlerce faaliyet var.

Adigey, Kabartay-Balkar, Çeçenistan, İnguşetya, Dağıstan, Kuzey Osetya, Karaçay-Çerkes’in cumhuriyet statülerini kazanma günlerini diasporamız ile ata vatan Kafkasya aynı tarihte kutlayabilir.

Karaçay-Balkar, Çeçen-İnguş halklarının sürgün gününü, diasporamız ile ata vatan Kafkasya aynı tarihte anabilir.

14 Mart Adige Dil Günü’nü Kafkasya ile birlikte biz de aynı tarihte kutlayabiliriz.

25 Nisan Ulusal Çerkes Bayrağı gününü niye aynı tarihte ve hep birlikte kutlamayalım?

1 Ağustos Anavatana dönenler gününü diasporamızda kutlayıp, o büyük anavatana dönüş idealini niye canlı tutmayalım?

23 Temmuz Abhazya Ulusal Bayrak Günü’nü aynı tarihte, aynı coşku ile neden kutlamayalım?

20 Eylül Çerkes Günü’nü diasporadaki halkımız niye kutlamasın?

30 Eylül Abhazya’nın zafer gününü niye hep beraber kutlamayalım?

26 Ağustos Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri’nin tanınma gününü niye hep beraber kutlamayalım?

14 Ocak’’ Ajırnıhua’’ Abhazların yaradılış gününü Abhazya’daki kardeşlerimiz ile niye aynı günde kutlamayalım?

21 Mayıs büyük Kafkas trajedisi sürgünü niye ayrı ayrı tarihlerde, ayrı ayrı mekanlarda analım?

Biz halkız ve dünyanın en eski halklarındanız. Halkların özel günleri vardır. Bu özel günler için özel itinalar gerekir.

Diasporamızın bu dağınık durumdan kurtulması, eylem ve organizasyonlarda yeterli katılımı sağlaması için artık federasyonlarımızın bir araya gelerek ‘’KAFKAS DERNEKLERİ KONFEDARASYONU’’nu kurma zamanları gelmiştir.

Eylem ve takvim birliği için bu konfedarasyon kurulmalıdır. Kurulacak bu konfedarasyon gevşek bir konfederasyon olmalı, bağlı federasyonların bağımsız hareket etmelerine imkan sağlamalıdır.

Konfederasyon yıl içinde yapılacak eylem ve organizasyonları yılbaşında belirlemeli, bunun takvim ile bağlı kuruluşlara dağılımını sağlamalıdır.

Evet, Kafkas halkının Türkiye diasporasında bir konfederasyon çatısı altında toplanma zamanı gelmiştir.

Ortak ulusal çıkarlarımız için ortak hareket etmeliyiz.

Hiçbir federasyon, kendi egoları, kendi kaprisleri için bu büyük konfederasyon şemsiyesine hayır dememelidir.

Gün birlik günüdür!

Gün müşterek hareket günüdür!

Gün birlikte mücadele günüdür!

Gün asimilasyona karşı gelme günüdür!

Gün ana dilimizi yaşatabilme günüdür!

Gün kültürümüzü koruyabilme günüdür!

Gün ulusal kimliğimize sahip çıkma günüdür!3784 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     09/12/2014 21:09

KEŞKE KONFEDERASYON KURULABİLSE ANCAK KOCAMAN BİR HAYAL...
SENAİ GÜNAL

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi