• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam384
Toplam Ziyaret1001561
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Anadolu Ajansı, Kuzey Kafkasyalılar ve Nestor Lakoba
11/04/2013

Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşının her aşamasına, cumhuriyet döneminin her safhasına tanıklık eden Anadolu Ajansı kimlerin katkısı ve hangi finansmanla kuruldu?

İşte buraya bir parantez açmak gerekir.

Akil adamlar listesine hiçbir Çerkes kökenli alınmadı.

Her zamanki gibi alan “el” olmadık. Yetiştiğimiz kültür ve genlerimiz dolayısıyla hep “veren” el konumundayız.

Kibarlığımızdan, asaletimizden hep sustuk. Yaptıklarımızı, yardımlarımızı, desteklerimizi söylemedik ki ayıp olmasın diye.

Bizim yazılı olmayan ancak yaptırım gücü çok fazla olan, temeli “AYIP” üzerine kurulu “Habze” denilen anayasamız gereği bazı şeyleri görmezliğe geldik, duymazlığa geldik. Ancak birileri bilmeli ki, biz de görüyor, duyuyor, artı eksi düşünebiliyor, muhakeme ediyor, iyiyi ve kötüyü ayırabiliyor, üzülüyor ve seviniyoruz.

Biz insanız, biz halkız, biz de bu ülkenin yüzlerce yıllık vatandaşıyız.

Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşında biz Çerkesler hep öndeydik. İdari, askeri üst kademelerde görev aldık.

Bu ülkede ulusal kurtuluş savaşında iç isyanlar bastırılmamış olsaydı savaş kazanılamaz barış gelemezdi. Bu isyanları bastıranlar da Çerkes asıllı gönüllülerdi.

Ulusal kurtuluş savaşının istihbaratını yapan Teşkilat-ı Mahsusa da Çerkesler tarafından kuruldu.

Atatürk'ün Samsun’a gitmesi için Bandırma vapurunu tahsis eden Osmanlı İmparatorluğu’nun son Bahriye Nazırı Rauf Orbay da bir Kuzey Kafkasyalı Abhazdı.

Tarihte Türk adını taşıyan ilk Türk devleti “Batı Trakya Türk Devleti”ydi ve kuranlar da Çerkeslerdi.

Anadolu coğrafyasında ilklerde hep bizim imzamız olmuştur.

Nisan 1920'de Anadolu Ajansı’nın kurulması da Kuzey Kafkas kökenlilerin katkıları ile olmuştur.

Bu ülkede, ulusal kurtuluş savaşı döneminde SSCB'nin maddi ve manevi katkıları, Lenin'in desteği, Kuzey Kafkas halklarının katkıları ve destekleri hiç dile getirilmemiştir. Kemalist tarihçiler bu sayfaları hiç açmamış, hep yok saymışlardır.

Ankara Polatlı'da, Topçu ve Füze Okulu’nun bahçesinde sergilenen topların içinde SSCB'nden gelen topların niçin geldiğini, nasıl geldiğini, kimlerin getirdiğini kimse düşünmek istemedi.

SSCB lideri Lenin Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşına destek vermiş, Anadolu'ya gönderdiği heyete Abhaz yurtsever, öncü devrimci Efraim Yaşba'yı başkan tayin etmişti.

Yine Abhaz yurtsever, devrim öncüsü Nestor Lakoba savaş yıllarında Anadolu topraklarına üç defa gelmiş Kuzey Kafkas halklarının aralarında topladıkları yardımı getirmiştir.

İşte Nestor Lakoba'nın getirip, Kazım Karabekir paşaya verilen 45.000 liradan artan 8.000 lira ile kuruldu ANADOLU AJANSI.

Anadolu Ajansı’nın kuruluş fikri Adapazarı’nda, o zamanki adıyla Akhisar’da, şimdiki adıyla Pamukova’da doğdu.

İstanbul’da yayıncı olan Yunus Nadi Abalıoğlu ile aslen Çerkes (Adige) asıllı olan Halide Edip Adıvar Pamukova’da bir araya gelerek bilgi alış verişinde bulundular.

Emperyal ülkelerce işgal edilmiş İstanbul’da, ulusal kurtuluş savaşının haklılığını savunacak, doğru ve ilkeli haber yapacak, yalan ve kandırmalara dur diyecek bir yayın kuruluşun olması ve yaşaması imkansızdı.

Bu nedenle Anadolu’da Ankara’da milli bir ajans kurulması konusunda Abalıoğlu ve Adıvar mutabakata vardılar. Konuyu Ankara’ya götürüp Mustafa Kemal'e aktardılar. Mustafa Kemal'in oluru ile Ankara Ziraat Mektebi’nde Anadolu Ajansı kuruldu.

1 Mart 1925 tarihinde anonim şirkete dönüştürülerek Anadolu Ajansı’na özerk bir yapı verildi.

Anadolu Ajansı bugün beş dilde yayın yapıyor. Yakında on bir dilde daha yayın yapacak. Bu dillerin içinde Kürtçe de olacak. Kürt dili ile yayın yapması isabetli bir karardır ve geç kalınmıştır.

Anadolu Ajansı’nın yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce büro ve temsilcilikleri var. Kafkas coğrafyasında da Bakü ve Tiflis'te de büroları bulunmakta.

Dünyada ahde vefa denilen bir duygu birikimi var. Anadolu Ajansı Kuzey Kafkas Halklarının aralarında topladığı paralardan arta kalan 8.000 lira ile kuruldu.

Kuzey Kafkas Halklarının yaşadığı coğrafya olan, Sohum, Nalçik, Maykop, Grozni, Viladikafkas, Nazran, Çerkesk, Tisinvali, Mahaçkale kentlerinin birinde bir büro veya irtibat bürosu kurulması ahde vefanın göstergesi olamaz mı?

Anadolu Ajansının, Kuzey Kafkas dillerinden bir veya birkaçı ile yayın yapması isteğimiz ve beklentimizdir.

Bu isteğimiz çok görülmemeli.

Artık birileri istese de istemese de “VEREN EL” statümüzü bırakıp biraz da “ALAN EL” statüsüne geçmeyi düşünüyoruz.4493 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi