• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ
14/11/2019

Ürdün Haşimi Krallığı’nın başkenti Amman'da, Ürdün Çerkes Yardım Derneği ev sahipliğinde 28-29 Ekim 2019 tarihlerinde Kafkas Halklarına yönelik bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Türkiye diasporası olarak Çerkes Dernekleri Federasyonu katıldı. Toplantıya Gürcistan'ın Amman Konsolosu’nun da dahil olması büyük bir gerginlik yarattı.

Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de eğitim düzeyi en düşük halk olarak gösterilen Rom, Lom, Dom, Migrip, Abdal boylarından oluşan Çingene halkları Roman Dernekleri Konfederasyonu kurmuş bulunmaktadır.

Türkiye’de ise en eğitimli halklar arasında gösterilen Kuzey Kafkas Halkları hala kendi konfederasyonunu kişisel egolar ve sürtüşmeler yüzünden kuramamışlardır.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimizin hiçbiri eline silah alıp Gürcistan’a gidip Abhazlara karşı silah kullanmadıklarını dikkate almalıyız.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimiz Abhazya'ya savaşa gitmediler çünkü Abhazya onların anavatanları değildi; onların anavatanları Acaristan’dı.

Ülkemizde yaşayan Abhaz, Oset, Çerkes halkı Acaralı Gürcülerden kız aldılar, kız verdiler.

Türkiye’de Gürcü kökenli yeğenlerimiz var. Gürcistan-Abhazya savaşında bu yeğenlerimiz en az bizim kadar üzüldüklerini gözlerimizle gördük.

Bu yeğenlerimizin, Abhazya için yapılan insani yardımlara katıldıklarını yine gözlerimizle gördük.

Almanya’da yaşayan, Sakarya Hendek Cgerda Soğuksulu böyle bir yeğenimiz olan değerli büyüğümüz Hayrettin Çelik bir gün Cgerda Soğuksu’da beni Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi üyesi olduğumu bildiğinden bana şöyle dedi:

- Erol; ben Almanya’da hem Abhazlar, hem Gürcülere yardım ettim, ne dersin dedi. Ben de ona şöyle cevap verdim:

- Evet abi iyi yaptın, duyarlılığın için teşekkür ederim.

Biz Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi olarak Acaralı Gürcü kardeşlerimiz üzülmesin diye hiçbir zaman bize Gürcistan ve Gürcüler saldırdı demedik.

Bize saldırıp savaşı başlatanlar için Tiflis Yönetimi dedik.

Savaş döneminde Acara Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Abaşidze'nin demokratik, barışçı savaş karşıtı tutumunu da unutmadık.

Biz Gürcüler ile aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü paylaşıyoruz. Gürcüler de bizim gibi bir Kafkas halkıdır. Ancak Tiflis’teki faşist yönetimin Abhazya'ya saldırarak savaşı başlattığı da sesli, yazılı, görsel kayıtları olan tarihi bir gerçektir.

Amman'da yapılan toplantının ana teması Abhaz, Oset, Adige, Gürcü halklarının problemlerine bakış ise de bu organizasyon için ortam, şartlar ve zaman optimal değildi.

Birleşmiş Milletler gözetimi altında Cenevrede yapılan bunca görüşmelere rağmen, bunca oturumlara rağmen Gürcistan’ın, Abhazya ve Güney Osetya'yla saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması dikkate alınmalıydı.

Barış, dostluk ve kardeşlik hepimiz için gerekli ama barış, dostluk ve kardeşlik için önce güven gerekli. Gürcistan, saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması nedeni ile güven vermekten uzak bir politika içinde.

Türkiye’den bu toplantıya katılan Çerkes Dernekleri Federasyonu da Abhaz ve Oset halkının temsil etme yetkisinin kendilerinde olmadığını dikkate almalıydı. Böyle bir uygulama hukuki literatürde “Yetkisiz temsil” olarak adlandırılır.

Türkiye’de mevcut dört federasyonumuz bir araya gelip Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nu kurmuş olsalardı Ürdün Çerkes Yardım Derneğinin bu daveti  konfederasyonda değerlendirilip katılım kararı alınsaydı;

1- Ürdün Amman’daki Gürcistan konsolosluğun katılımı ile yapılan bu toplantıda gerilim olur muydu?

2-Türkiye diasporasında bu toplantı ile ilgili, bazı Abhaz ve Adige kardeşlerimiz arasında tansiyon bu kadar yüksek olur muydu?

Benim naçizane görüşüme göre, bu toplantı ile ilgili değerlendirme kurulan konfederasyonumuzda yapılmış olsaydı ve katılım kararı alınmış olsaydı Amman’daki gerilim de yaşanmayacak, Türkiye diasporasında tansiyon da bu kadar yükselmeyecekti.

Kurulacak Kafkas Dernekleri Konfederasyonu;

- Türkiye diasporasında demografik yoğunluğumuzun bir göstergesi olacaktır,

- Konfederasyon Türkiye diasporasında halkımızın birlik, beraberlik ve dayanışmasının bir göstergesi olacaktır,

- Konfederasyon, Türkiye diasporasında halkımızı temsil bazında ''Yetkisiz temsil'' uygulamalarına son verecektir.

BEN, SEN, O DEĞİL,

BİZ OLMALIYIZ.

BİZ olmak için de bir araya gelerek en kısa zamanda Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nu kurmalıyız. 1748 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi