• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret1008098
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR
14/06/2020
Abhazya, Kuzey Kafkas coğrafyasında Karadeniz kıyısında yer alır. Korsika ise Akdeniz’de yer alan bir ada ülkesidir.
Abhazya’nın yüz ölçümü, nüfusu, kilometre kareye düşen insan miktarı, deniz sahili uzunluğu, dağlık arazi yapısı ile Korsika’nınkiler benzer özelliklere sahiptir.
Abhazlar Kuzey Kafkasya’nın otohton halkıdır. Korsikalılar da Korsika adasının otohton halkıdır. Kökleri İber-Etrüsk-Keltlere dayanır.
Abhazların yaşam biçimleri, değer yargıları Korsikalılar ile aynı görüntüyü vermektedir.
İki halkın da dilleri çok sesli, müzikleri de paylaşımcı çok seslidir.
Abhazlar ve Korsikalılar soylarına sülalelerine çok düşkündür.
Sosyal bilimciler günümüzde evrim skalasında insanları şu gruplara ayırmaktadır.
Kişi, aile, sülale, aşiret, kabile, narondost (ulus olmaya aday halk)
ulus, enternasyonal ulus, Eko toplum (önce ekoloji sonra ekonomi diyen halk)
Abhazlar, literatürü oluşmuş ulus bir halktır, ancak köklerine bağlı sülale mefhumunu önde tutan bir halktır.
Abhazya'da adi suç oranları çok düşüktür. Bunda sülale içindeki ayhabı, tahmada, abırg denilen sosyal statüye sahip yaşlı kişilerin sülale içindeki bireyleri uyarma mekanizması çok mühimdir.
Sadece kendini değil, aileni, sülaleni de düşünmek zorundasın gerek kendini, gerek aileni, gerek sülaleni utandıracak, karalayacak bir eylem içinde olmayasın diye ihtarda bulunurlar.
Abhazlarda sülale sözcüğünün (AJÜLA) iki anlamı vardır. Birincisi sülale, ikincisi halktır.
Abhazlar; ülke ve devlet söz konusu olunca sülale sözcüğünü ön plana almazlar. Ajülanın ikinci anlamı olan halk nüansını öne çıkarırlar.
Abhazya bugün kısmen tanınan bağımsız bir cumhuriyettir.
1992-1993 Abhazya-Gürcistan arasında özgürlük ve bağımsızlık savaşından galip çıkarak bağımsızlığını ilan etmiştir.
Abhazya’nın bağımsızlık savaşında Abhazya’da yaşayan hemen hemen her sülaleden kişiler katılmış bir kısmı gazi, bir kısmı şehit olmuştur..
Abhazya’nın bağımsızlık savaşında kardeş Kuzey Kafkas halklarının gönüllüleri de yer almış, onlar da gazi veya şehit vermiştir.
Anayurtlarından zorla sürgün edilip 156 yıldır 50'den fazla ülkede diasporik yaşam süren, tüm olumsuzluklara, tüm asimilasyon metotlarına rağmen asimile olmamış Abhazlar, Çerkesler anavatanları zora girince cephede yer almış, bir kısmı gazi, bir kısmı şehit olmuştur.
Abhazya Cumhuriyeti’nin bugün için bağımsızlığını tanıyan başta Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi daimi üyesi Rusya Federasyonu olmak üzere Birleşmiş Milletler üyesi Venezüela, Nikargua, Suriye, Nauru, Vanautu yanında Birleşmiş Milletlere üye olmayan de facto bağımsız ülkeler Güney Osetya Transdinyester ve Yukarı Karabağ'dır.
Gerek anavatan Abhazya'da, gerek diasporada yaşayan Kuzey Kafkasyalılar Abhazyanın tanınma sürecine destek verip Abhazyanın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin sayısını arttırmaya çalışmamız kutsal bir görevimiz olacaktır.
Korsikalılar zaman zaman Fransayı yönetmişler ancak Korsikayı bağımsız bir devlet haline getirememişlerdir. Ancak bağımsızlık ateşleri her zaman devam etmiştir.
Bugün Korsika Fransaya bağlı parlementosu olan yarı bağımsız bir devlettir.
Abhazyanın bağımsızlığının kıymetini bilmeli, gereken önemi vermeliyiz.
Abhazya devletinin bağımsızlığı içinde bugün olduğu gibi Abhazya toprakları kişilerin değil devletin tekelinde olmalıdır.
Devletin muhtelif organizasyonlarında yer almak bu birimlerde çalışmak için sülalecilik değil LİYAKAT asıl olmalıdır.
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk.
Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
 


1024 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi