• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam382
Toplam Ziyaret1001559
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Neyimiz Eksik, Ne Yapmalıyız?
03/09/2012

Biz Kuzey Kafkasya halklarının üç önemli eksiği bulunmaktadır:

1- Enformasyon eksikliği

2- Organizasyon eksikliği

3- Koordinasyon eksikliği

Bu üç eksiklik içinde enformasyon eksikliğini günümüzde dijital teknolojinin gelişmesi ve çokça insanımızın da bu teknolojiyi kullanmaları ile kısmen gidermiş bulunmaktayız. Nitekim bu konuda batıda bir takım kuruluşların yapmış olduğu araştırmalar da bunu teyit etmektedir.

Ancak organizasyon ve koordinasyon eksikliğimiz için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sadece Türkiye diasporasında 70'den fazla derneğimiz, 3 de federasyonumuz bulunmaktadır.

Yine diasporada, Suriye, Ürdün, Irak, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Amerika gibi diğer ülkelerde Kafkas derneklerimiz bulunmaktadır.

Bu derneklerimiz, diasporadaki Kafkas halklarının toplu olarak değil de, dağınık bir şekilde bulunmaları sebebiyle etkili organizasyonlar meydana getirememektedir.

***

Bugün bizleri sadece Kafkas ve Kuzey Kafkas coğrafyası değil, diasporada yaşayan kardeşlerimiz dolayısıyla diğer coğrafyalar ve bu coğrafyalarda meydana gelen iyi ve kötü her eylem ilgilendirmektedir.

Nitekim, geçtiğimiz günlerde Irak'ta, Libya'da, Mısır'da yaşanan acı olaylar da ilgi alanımızdaydı ve burada olanlardan doğrudan etkilendik. Olayları endişe içinde takip ettik.

Şimdi ise aklımız, kulağımız Suriye’de. Oradan iyi haberler bekliyoruz ancak gelen haberler maalesef iç açıcı değil. Sadece gözyaşı haberleri ve ağıt sesleri geliyor.

Son haftalarda Suriye’den Türkiye’ye tedavi için yaralı insanlarımız geldi, bunların içinde hayatlarını kaybedenler de oldu. Suriyeliler için Türkiye’de açılan kamplarda az da olsa bu diasporamızdan gelen Kafkas kökenli kardeşlerimiz de yer almaya başladı.

Suriye’den anavatan Kabartay / Balkar Cumhuriyetimize, Adigey Cumhuriyetimize ve bağımsız Abhazya Cumhuriyetimize insanlarımız geliyor. Yine Çeçen ve Oset kardeşlerimiz Çeçenistan ve Osetya’ya dönme hazırlıklarına başladılar. Suriye’de artık tarafsız kalmak da zorlaştı. Tarafsız olmak, iki ayrı ateş, iki ayrı düşman demek oldu.

***

Kafkas Dernekleri Federasyonu Türkiye’de Suriye’deki kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenledi. Ancak bu kampanyada ortaya çıkan rakamlar göstermiştir ki bizim büyük bir organize olamama problemimiz var.

1864 ve 1877/1878  Kafkas sürgünü sadece Osmanlı İmparatorluğu’na yapıldı. İmparatorluğun yıkılması ile yeni devletler meydana çıktı ve kardeşlerimizle aramıza da yeni sınırlar koydu. Ama şu iyi bilinmelidir ki kardeşlikler sınır tanımaz…

Aynı şekilde SSCB de dağılınca yeni devletler ve yeni sınırlar oluştu. Azerbaycan’da Kuzey Kafkas kökenli Lezgi kardeşlerimiz yaşamakta, orası da bizim ilgi alanımızdır. Orada olan herşey bizi ilgilendirmektedir.

Aynı şekilde Gürcüctan’da kardeşlerimiz yaşamakta ve bu ülkede olanlar da bizi ilgilendirmektedir.

Keza Ermenistan ve Dağlık Karabağ da ilgi alanımızdadır.

Bugün; Kuzey Kafkas halkları 41 ülkede yaşamakta. Bu halk çok dilli ancak tek kültürlüdür. Onları birbirine bağlayan bu kültür beraberliği ile müşterek tarihtir.

***

Koordinasyon eksikliğimize gelince…

Bu konuda söylenecek, yazılacak, tartışılacak çok şey var. Ancak olaylar göstermektedir ki bu konuda hiç zaman kaybetmeden yapılması gereken tek şey var:

1- Kafkas Dernekleri Federasyonu

2- Abhaz Dernekleri Federasyonu

3- Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu, tek çatı altında, gevşek bir konfederasyon olarak birleşmelidir.

Bu konfederasyon, eylem birliği ve takvim birliği için olmazsa olmazlardandır. Bu konuda herkes objektif düşünmelidir. Kişisel hırs ve egolar ile Türkiye diaporasındaki mevcut Kuzey Kafkas potansiyeli parçalanmamalıdır.

Gün birlik günüdür.

Çözüm ve başarı birlik olmaktan geçer.4262 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi