• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret1000851
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gürcistan Seçimlerinin Ardından
27/10/2016

150 Milletvekilinin yer aldığı Gürcistan Parlamentosu’nda, genel seçimler Ekim- 2016'da yapıldı.

Oylama sırasında hile yapıldığı iddiası ile  siyasi partiler ve seçim gözlemcileri tarafından merkez seçim kuruluna 46 dilekçe iletildi.

Ülkenin güneyinde oy verme süresinde seçmenler ile polis arasında arbedeler yaşandı.

Bir milletvekilinin aracına konulan bomba infilak etti ve onlarca kişi yaralandı.

AGİT raporlarına göre Ekim 2016 seçimlerinde bir dizi aksaklıklar olmasına rağmen neticeyi değiştirecek bir şey oluşmadı.

Seçim sonuçlarına göre üç parti Gürcistan Parlamentosu’nda yer alama hakkı kazandı. Bunlar, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, Birleşik Ulusal Hareket Partisi ve Yurtseverler Birliği Partisi’dir.

Seçimin galibi % 48.6 ile Gürcü Hayali Partisi oldu. Seçimlerde üçüncü parti olarak parlamentoya giren Yurtseverler Birliği Partisi, Gürcü Hayali Partisi gibi komşuları Rusya Federasyonu ile ekonomik, insani ve kültürel konularda doğrudan diyaloğu savunan partidir.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı yeni Ukrayna’nın Odesa valisi Gürcistan kaçkını, onursuz, gurursuz Amerikan düdüğü, savaş suçlusu Sakaşvili’nin Birleşik Ulusal Parti'si oylarının düşmesine rağmen ana muhalefet partisi konumunu korudu.

2004 Gürcistan genel seçimlerinde Birleşik Ulusal Parti % 96 oy ile iktidara gelmiş, gül veya kadife devrim adı ile Gürcistan halkına hayal pompalamıştı.

2008 Rusya-Gürcistan savaşından sonra Gürcistan halkı, devrimin devrim değil, bir yutturmaca olduğunu anladı ve seçimlerde gereken dersi verdi.

GSYİH 17 Milyar dolar, fert başına düşen gelir 3.750 dolar olan Gürcistan’da gelir dağılımı da adaletsiz bir görünüm arz etmekte, zengini çok zenginken, fakiri ise fakir değil adeta sefil bir yaşantı içinde yüzmektedir.

Gürcistan’ın kamu borçlarının GSYİH oranı % 30 olup bir önceki yıla göre 2015'te ithalatı % 23, ihracaatı % 10 azalmıştır.

En büyük partneri ve komşusu Türkiye ile dış ticaret hacmi de 2015'te % 22.9 oranında azalmıştır.

Gürcistan devlet istatistiklerine göre ülkede resmi işsizlik oranları % 17'ye ulaşmış bulunmaktadır.

Bugün iş bulamayan Gürcistan vatandaşları başta Rusya Federasyonu ve Türkiye olmak üzere komşu devletlere gitmekte, bu ülke vatandaşlarının beğenmediği işlerde çalışmaktalar.

Çalışmaya giden bu Gürcistan vatandaşlarının gelecekte Gürcistana dönme şanslarının azlığı da dikkate alınmaktadır.

Diğer bir taraftan bakarsak dünyada silaha en çok para harcayan ülkeler içinde Gürcistan’ı görüyoruz.

NATO, USA ve AB geçmişteki soğuk savaşı tekrar canlandırıp genişleme politikalarını Gürcistan üzerinden de devam ettirmek istemekte.

Gürcistan 3.700.000 nüfusa sahip olup bunun % 84'ü Gürcü, % 6.5'i Azeri, %5.7'si Ermeni ve % 3.8'i diğer halklardan meydana gelmiştir.

Bu % 84 Gürcü nüfusunun büyük bir kısmını da Megrel halkı oluşturmaktadır.

Yeni Gürcistan parlamentosu ve bundan çıkacak hükümetin demokrasiyi, insan haklarını, barışı ve halkların self determinasyon haklarının olduğunu dikkate alması beklentimizdir.

BM, AGİT, ABD, RUSYA, GÜRCİSTAN, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'nın katılımı ile Cenevre’de yapılmakta olan nafile görüşmelerin Gürcista’nın Abhazya ve Güney Osetya'ya saldırmazlık anlaşmasını imzalaması bir başka beklentimizdir.

Homojen olmayan küçük bir demografyaya sahip, yine zor da, gelecekte daha da zorda olacak küçücük bir ekonomiye sahip Gürcistan’da mega-idealler yerini gerçeklere bırakmalıdır.

Kartvel/Ortodoks ilkel milliyetçiliği büyük Gürcistan hayalinden vazgeçmeli, yayılmacılığı bırakmalı, başka ülkelerde para-militerlik yapmamalıdır.

Komşuları ile iyi komşuluk, dostluk ve barış kapılarını aramalıdır.

Savaş kötü ve zordur, geriye kan, göz yaşı ve açlık bırakır. Barış güzel ve kolaydır, geriye sevgi, dostluk, kardeşlik ve ekmek bırakır.

Haydi ‘’İRAKLİ’’nin çocukları, ‘’NARTLAR’’ın çocukları ile beraber barışa yürüyelim.

BİZE, SİZE, ONLARA BARIŞ GEREK BARIŞ!1722 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi