• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam380
Toplam Ziyaret1001557
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN
09/08/2019
Etileri, Sümerleri, Hattileri, Akadları, Sasanileri, Avarları, Alanları, Etrüskleri, Urartuları, Kimmerleri, Asurları, Trakları, Süryanileri, Keldanileri, Kürtleri, Arnavutları, Gürcüleri, Lazları, Hemşinlileri, Zazaları, Boşnakları, Pomakları, Makedonları, Çeçenleri, Çerkesleri, Abhazları çakma Türk yapan, hızlarını alamayıp Etibank ve Sümerbank'ı kuran, İtalya’dan Mussolini tipi faşist asimilasyon metodlarını ithal eden çakma Atatürkçü Kemalistlere kötü haberlerimiz var.
Anadolu topraklarında yapılan arkeolojik kazılarda Roma ve Bizans kökenli eserlerin çıkmasından korkanlar, çıkan tarihi eserleri gizleyip  bunları bir şekilde yurtdışına gönderenler, Osmanlı arşivlerini Bulgaristan’a plase eden asimilasyoncu Kemalistler; Abhazların, Adigelerin, Avarların, Lezgilerin, Osetlerin (Alanlar), Çeçenlerin, Gürcülerin, Arnavutların, Boşnakların, Süryanilerin, Kürtlerin, Bulgarların, Makedonların, Zazaların literatürü (edebiyatları) oluşmuş, artık yüzlerce şairi, yazarı, tarihçileri, etimologları,sanatçıları ve sosyologları var.
Bu halkların şair ve yazarlarının ,sanatçılarının yüzlerce eseri yayınlanmış ayrıca onlarca yabancı dile çevrilip okuyucu,dinleyici ve izleyicilere sunulmuştur.
Günümüz sosyologları şu ilkelerde birleşiyorlar. Literatürü (Edebiyatı) oluşmuş halklar, dijital teknolojinin gelişmesi, iletişimin kolaylaşması, internetin yaygınlaşması ve hızlanması ile hem otohton azınlık halkların, hem diasporik halkların ulusal kimliklerini unutturup onları asimile etmek artık oldukça zorlaştı.
Irkcılığı, milliyetcilik sanan asimilasyoncular modanız geçti, renkleriniz soldu, asimilasyon metodlarınız işlevsiz kaldı.
Geçmiş olsun ama başınız sağ olmasın.
Kemalistler, siz bizi yıllarca yok saydınız ama biz yok olmadık; çünkü bizim binlerce yıllık bir anadilimiz, bir kültürümüz, bir halk bilimimiz (folklör), halk olarak da ayrı bir kimliğimiz vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş binlerce eseri olan literatürümüz (edebiyat) vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş halen de devam eden ulusal bir mimarı kimliğimiz de vardı.
Bu ulusal mimari kimliğimizle yaptığımız evlerle dahi birbirimizi tanıyorduk.
Tek dil, tek kültür, tek kimlik artık sizlere ömür.
Yaşasın asimilasyon metodlarına karşı direnen halklarımız ve onların çilekeş kanaat önderleri.
Yaşasın halklarımızın kardeşliği.
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
Artık konkardato değil iflas ettiğinizi ilan etmelisiniz. İflas ilanınızda da yıllarca anti-demokratik bir biçimde mağdur ettiğiniz, anadillerden, kültürlerden, kimliklerden özür dilemelisiniz.


1503 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi