• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret1000827
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Suriyeli Kardeşim Sen Sen Ol!
15/07/2016

Biz Kuzey Kafkas Halkları anavatanımız Kafkasya’dan sürgün edildik. Türkiye'ye değil, Osmanlı İmparatorluğu'na geldik.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasında aktif rol aldık, öncü olduk; çünkü vatandan sürgün edilip vatansız olmanın ne olduğunu biliyorduk.

Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşının ilk ayağı Amasya mülakatıdır. Bu görüşme sultan Vahdettin'in talimatı ile Istanbul hükümeti ile Ankara’daki Heyet-i Temsiliye arasında ilk uzlaşı toplantısıdır ve bu toplantı Amasya’da bir Çerkes olan General Cemil Cahit Toydemir'in evinde yapılmıştır.

Toplantıya dört kişi katılmış üçü Çerkes kökenlidir bunlar Rauf Orbay, Bekir Sami Paşa, Salih Karzeg Paşadır; diğeri de Mustafa Kemal'dir.

Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşının ikinci ayağı Sivas kongresidir. Ankara hükümeti adına heyet-i temsiliyeden 7 kişi katılmıştır. Bu 7 kişiden 4'ü Çerkes kökenlidir. Bunlar Rauf Orbay, Bekir Sami Kunduk, Hakkı Behiç, Ömer Mümtaz Tambi'dir.

Biz Kuzey Kafkas Halkları, Osmanlı-Rus savaşında, Allahü Ekber dağlarında, Balkan savaşında, Çanakkale Savaşlarında İstiklal Savaşı’nda, Kıbrıs savaşında can verdik şehit verdik; bugün de Doğu ve Güney Doğuda can vermeye devam ediyoruz.

Biz bunca fedakarlığımıza rağmen halen bu ülkeye çöreklenmiş Kemalistlere yaranamadık.

Suriyeli kardeşim, sen de benim gibi Osmanlı bakiyesisin. Çanakkale’de senin Şam ve Halep şehrinden gelmiş savaşmış şehit olmuş binlerce mezarın varken bu Kemalistler seni de benim gibi görmezlikten gelecektir.

12 Eylül askeri darbesini yapanlar Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşında büyük hizmetleri olmuş kişileri bir araya getirmek için Ankara’da devlet şeref mezarlığını kurdular. Bugün devlet şeref mezarlığında 61 mezar bulunmakta bunun 9'u Çerkes kökenli kahramanlara aittir.

Türkiye nüfusun yaklaşık % 5'i Çerkes kökenlidir; Ankara devlet şeref mezarlığında yatan kahramanların % 15'i Çerkes kökenlidir.

Bu arada bir parantez açmak isterim. Kemalistlerin faşist uygulamaları nedeni ile küs olup mezarlarını Ankara şeref mezarlığına naklini istemeyen onlarca Çerkes ailesini de sayabiliriz mesela Rauf Orbay, Ali Fuat Çebesoy gibi.

Biz Çerkes halkı; dün, dünkü Kemalistlerce istiklal savaşının büyük önderi Çerkes Ethem şahsında  hepimiz hain ilan edildik.

Bugün de, bugünkü Kemalistlerce Türkiye vatandaşı olmayan Almanya vatandaşı olan ve Almanya Parlementosu’nda milletvekili olan Çerkes kökenli Cem Özdemir şahsında hepimiz hain ilan edilmek istendik.

Kemalistler demografik ayak oyunlarını ve asimilasyon politikalarını çok iyi bilirler bu konuda uzmandırlar.

- Tevhidi Tedrisat Kanunu

- Soyadı Kanunu

- Şapka Kanunu

- İskan kanunları   .... gibi görünmiyen silahları vardır.

Suriyeli kardeşim,                                                 

Seni en iyi ben anlarım, çünkü ben senin gördüklerini ve yaşadıklarını yaşadım. Senin acın benim acımın aynısıdır. Acın acımdır.

Senin vatanın Suriye’de parlamento ve hükümet kabinesinde her ses, her kültür, her renk, her inaç var. Esed rejimi ırkçı da değil, faşist de değil, dinci ve mezhepçi de değil.

Baba Hafız Esed zamanında SSCB Suriye’ye savaş pilotu yetiştirmek üzere 12 kişilik bir kontenjan ayırdı. Bu 12 kişilik savaş pilotu kontenjanı tamamı Abazalardan oluşturulmuştu. Bunlar Arap da değildi, Alevi de değildi, sadece Suriye vatandaşlarıydı.

SSCB'liğindeki savaş pilotu eğitimi sonrası bunlar Suriyeye döndü ve Suriye Ordusunda en üst kademelerinde görev aldılar.

1992-1993 Abhazya’nın kurtuluş savaşında Suriye vatandaşı Abaza ve Çerkesler de yer almıştı. Oğul Beşer Esed 'de bunların atavatanlarına gitmelerine mani olmamıştı. Bu kahramanların bir kısmı bugün özgür ve tanınmış kutsal Abhazya topraklarında şehit olmuş yatıyor.

Suriye’de bugün emperyal güçlerle illegal güçlerin birbirlerini test eden savaşı devam ediyor. Çerkes gençleri de yaşadıkları ve vatandaşı oldukları Suriye topraklarını savunuyorlar.

Suriyeli kardeşim,                                                            

Sevgiden, saygıdan, empatiden, paylaşımdan uzak, insan görüntüsünde olup insanlıktan nasip almamış bazı kişiler ve sözüm ona demokrat devletler, iyi eğitim almış, mesleki formasyon sahibi mühendis, mimar, doktor, avukat, müşavir, finansçı gibi kişilerle sermaye birikimi olan Suriyeli kişilere vatandaşlık verip Suriyenin geleceğini çalmak istiyorlar. Bu hırsızlara karşı kapını kapalı tut. Onların beğenmediği işlerde çalışıp onlardan daha az para kazanacaksın ve sen bir ömür ''Savaştan kaçtı, ülkesini sattı'' imajından kurtulamayacak, vatandaşı olacağın her ülkede güvenilmez kişi olarak kalacaksın.

Suriyeli kardeşim,  

Kemalistler; Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Bulgaristan

Yunanistan, Makedonya’daki Türkler için istediklerini sen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunca istersen hemen hain ve bölücü olursun.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini çok zamanda Türklerin yönetmediğini de dikkate almalısın.

Suriyeli kardeşim,

Sen, sen olabilmen için Suriye’de olmalısın. Kendi anadilini, kültürünü, halk bilimini ancak orada yaşatabilirsin.

Sizleri seviyoruz ve sevmeye devam edeceğiz.

Suriyeli kardeşim,                                                                

Senin başkentin Şam için biz Abhazların bir deyişi var.Yüzlerce yıldan beri söylenen, bunu sana söyleyip yazımı noktalamak istiyorum.

''DASU YIPSADGİL ŞAM EYPŞ YIBOYT''

Herkes vatanını Şam gibi görür.

 2308 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi