• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret1000877
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ
15/12/2021

 

- Anadilleri

- Kültürleri

- Halk bilimlerini (folklor)

- Dini inançları… tahrip edip, yasaklayıp kurulan ulus devlet ve onun tek parti rejimi ne kadar demokrat olabildi? İnsan haklarına ne kadar saygılı olabildi?

Bir Abhaz atasözü şöyledir: ‘’Yuacı yuphaşo avus yehe yaumsan’’ (Yarın utanacağın işi bugün yapma.)

- Soyadı kanunu ile Abhaz ve Çerkes halkının binlerce yıldan beri var olan soy isimleri -ki bu soy isimlerin büyük çoğunluğunun soy damgaları olmasına rağmen- bu tarihi soyadları alabildi mi?

Türkçe aynı soyadı altında birleşmek isteyen sülale mensuplarına ‘’O zaman çok oluyorsunuz’’ diye mani olunmadı mı?

- İstiklal savaşının sembol şapkası (Kafkas kalpağı) yasaklanmadı mı?

Kafkas kalpağını giyenler nezarete, hapishanelere atılmadı mı?

- Yurt dışında yaşamaya mahkum edilen ‘’150’’likler listesindeki insanların yarısından fazlası Çerkesler değil miydi?

- Çerkes halkı Gönen ve Manyas’tan sürgüne gönderilmedi mi?

- “Vatandaş Türkçe  konuş, konuşmayanı ikaz et” kampanyaları ile kendi anadillerini konuşanlar nezarethanelere, hapishanelere atılmadı mı?

- Okullarda Abhazca, Çerkesçe, Lazça, Gürcüce, Kürtçe ve diğer anadilleri konuşan çocuklar, öğretmenler tarafından yüzlerce arkadaşı önünde dövülmedi mi?

- İllerde, ilçelerde, kasabalarda  yerel yöneticiler anadiller konuşulmasın diye afişler bastırıp halklar üzerinde korku yaratmadı mı?

- “150”likler listesinde Çerkes Ethem yok iken onu bu listeye alıp af edildiğini açıklayan ama İstiklal savaşının gerçek kahramanı Çerkes Ethem “ben af edilmek değil, mahkemelerde yargılanmak istiyorum” deyince yarattığınız sahte kahramanları düşünerek yargılamaktan korkmadınız mı?

- Yarattığınız sahte kahramanlara ve onların uzantılarına ithalat kotaları imtiyazları vermediniz mi?

- İstanbul Sinan Eldem Spor Salonu’nda yapılan uluslararası bir güreş müsabakasında Rusya Federasyonu adına güreşen Kuzey Kafkas kökenli sporcularımıza destek olmak istediğimizde ellerimizdeki Abhaz  Adige bayraklarını toplamadınız mı?

- TRT’nin organize ettiği uluslararası bir çocuk festivaline davet edilen Abhazyalı çocukların, Türkiye’ye gelmelerinden sonra festivale katılmaları engellenmedi mi?

- TRT, Türkiye’de konuşulmayan onlarca  anadil üzerinden yayın yaparken, Anadolu topraklarında konuşulan Abhazca, Çerkesce, Lazca, Gürcüce ve diğer anadilleri niye yok saydınız?

- Devletin TV kanalları olan TRT Kanalarında gösterilen dizi filimlerde Çerkeslere, Lazlara, Gürcülere, Ermenilere, Rumlara yapılan hakaretlere niye göz yumdunuz?

-Suriye’de latin grafikası ile Çerkesçe yayınlanan gazete ile SSCB döneminde kiril grafikası ile Abhazça ve Adigece yayınlanan gazetelerin Türkiye’ye girişini neden yasakladınız?

- İstanbul Beşiktaş’taki Çerkes Numune Mektebini neden kapattınız?

- Anavatanımız Kuzey Kafkasya’dan gelen mektuplarımızı aylarca postanelerde bekletmediniz mi?

Bu mektupların zarflarını açıp bize teslim etmediniz mi?

- Bugün hala anavatanımız  Kuzey Kafkasya’ya ve Abhazya’ya Türkiye’den direkt gidemiyoruz. Seyahat hürriyeti doğal insan haklarından değil mi?

- Biz Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Cumhuriyetine değil çok dilli, çok kültürlü, çok folklorlü, çok inançlı Osmanlı İmparatorluğuna geldik.

Aynı Osmanlı bizim anayurdumuz Kafkasya’ya bizlerden önce geldi ve 300 sene bu coğrafyada kaldı.

Osmanlı İmparatorluğunun mirasını kabul eden Türkiye Cumhuriyeti tek dil, tek kültür, tek halk bilimi (folklor), tek din, tek mezhep diyerek asimilasyon ve demografik ayak oyunlarını sergiledi.

- Alman DW “Dünyada en çok Çerkes Türkiye’de yaşıyor, en çok asimilasyon da onlara uygulandı” diye yayın yapınca, bu ulusal yazılı basında, görsel basında, sosyal medyada yer alıp ses getirince birileri panikledi, birileri de inkar etti.

Yazdıklarımızın hepsi bir belgeye dayanıyor ve bu belgeler arşivlerde duruyor.

Bütün bu uygulamalar asimilasyon metodları değil de nedir?

Asimilasyon insanlık suçu ise sizin bu asimilasyon uygulamalarında hiç mi suçunuz yok?

Biz; gördüklerimizi, duyduklarımızı, yaşadıklarımızı söyleyecek ve yazacağız.

Gördüklerimizi, duyduklarımızı, yaşadıklarımızı bugün söylemesek yazmazsak, Kuzey Kafkasyalı gelecek nesillerimize ihanet etmiş oluruz.

Biz Kuzey Kafkasyalılar ihaneti bilmeyiz, ihanetten uzak dururuz.

Ancak, kimse bizi alzheimer hastası da zannetmesin.

Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük  ve görüyoruz.

Erozyona uğratılan anadillerimiz için, kültürlerimiz için, halk bilimlerimiz (folklor) için bu ülkenin vicdanlı demokrat yöneticilerinden pozitif ayrımcılık istiyoruz.

 863 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi