• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret1001570
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
2014 Yılı Gündemimiz Ne Olmalı?
21/12/2013

Yaşadığımız ve vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nde gündem çok hızlı ve çok sık değişiyor. Bizler de suni gündem yaratan politikalara maalesef alet olmaktayız.

Sosyologları, psikologları ve toplum mühendislerini yanına alan iktidarlar, ülkenin gündemini istedikleri gibi değiştirmekteler. Toplumun artı eksi düşünmesine adeta fırsat vermemekteler.

Bu ülkede, FB-GS-BJK kulüpleri galip veya mağlup olsalar ertesi gün yeni bir gündem oluşmakta.

Yine bu ülkede tanınmış bir sanatçı veya bir şarkıcı bir restoranda  birileri ile yemek yerse veya bunlar arkadaşlarını değiştirirlerse yeni bir gündem oluşur, binlerce kişi de haftalarca bunları konuşur.

Bu görüntüsü ile Türkiye, Güney Amerika ülkelerinden farklı değil. İzlenen sosyal ve kültürel politikalar da aslında buna paralellik arz etmekte.

- Kadınlara yapılan şiddet

- Kadınların kılık kıyafeti

- Kız çocukların okullara gönderilmemesi

- Çocuk gelin ve çocuk damatlar

- Kız ve erkek çocukların karma eğitim yerine ayrı ayrı okullara gitmelerinin  istenmesi

- Hırsızlıklar…

Ülkemizin gündeminde sürekli olarak yer almaktadır. Bunlar ülkenin gündeminde yer almasına rağmen bizim Kuzey Kafkas Halkının gündeminde yer almaz. Yer alamaz çünkü bizim yazılı olmayan ama yaptırım gücü çok fazla olan ''AYIP'' temeli üzerine inşa edilen ''HABZE'' denilen bir anayasamız var.

Sosyal medyada, Kuzey Kafkas halklarına yönelik muhtelif siteler yer almakta. Bunların kuruluş amacı, anadilimiz, kültürümüz, tarihimiz, halk bilimimiz ile ilgilidir, tanışma ve dayanışma amaçlıdır.

Bu amaçlar bir yerde bizim halkımızın gündemini de oluşturmaktadır.

Sosyal medyadaki bu sitelerde maalesef Kafkas kökenli insanlarımız dahi amaç ve gündem dışına çıkıp gündemi değiştirme gayretinde olmaktalar. Konu dışı açıklamalar, yorumlar yaparak hedefi saptırmaktalar.

Ülkemizde yapılan konferanslarda, seminerlerde, panellerde hatta kongrelerde  gündem belli olmasına rağmen gündem dışı konular sürekli olarak ortaya atılmaktadır.  

TBMM Genel Kurulu’nda, 2014 yılı devlet bütçesi görüşmelerinde de gördük   bütçe gibi çok ciddi bir konuda dahi  bütçe dışında her şey konuşulabilmekte.

Biz, anadilleri ve kültürleri tehlike altında olan Türkiye’de yaşayan kardeş halklar ve kültürlerin, bu ülkedeki gündem değiştirme tuzağına düşmememiz gerekir.

Anadillerimiz ve kültürlerimizin tehlike altında olduğunu dikkate alıp, 2014 yılında gündemimiz;

- Asimilasyonla mücadele

- Anadilde eğitim

- Anadilde radyo -televizyon yayını

- Tarihi soyadlarımızın iadesi

- Değiştirilen köy -kasabalarımızın adlarının iadesi

- Çifte standartların kaldırılması

olmalıdır.

Bu genel gündem yanında biz Kuzey Kafkasya halklarının özel gündeminde de ilave olarak üç gündem maddesi daha olmalıdır.

1- Anavatan Kuzey Kafkasya’nın demografik yapısı,

2- Türkiye diasporasında faaliyette bulunan dört federasyonun, bir konfederasyon çatısı altında toplanması,

3- Bağımsız ve kısmen tanınan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri.

Diaspora ve anavatan ilişkilerinin arttırılması, çeşitlendirilmesi ve kolaylaştırılması gerekir. Diasporadan anavatana dönüp yerleşeceklere destek vermemiz gerekir.

Anavatandan yapılan acımasızca sürgünler nedeniyle bugün halkımız 51 ayrı ülkede yaşamak zorunda bırakılmıştır. Anavatanı sevmek, anavatanı özlemek kafi gelmez, anavatanı da korumak gerekir; anavatan ise demografik yoğunlukla korunur.

Aynı cenazeye, aynı düğüne, aynı mitinge, aynı konsere, aynı konferansa giden, aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü, aynı halk bilimini, aynı acıyı, aynı sevinci ve aynı ideali paylaşan halkımızın bugün dört ayrı federasyonu bulunmaktadır.

Bu federasyonların hepsi halkımız için, kültürümüz için çalışmaktalar ancak eylem ve takvim birliği için bunların bir konfedarasyon çatısı altında toplanıp diasporadaki potansiyelimizi artırmamız, sesimizi daha yükseklere çıkarmamız lazım.

Kuzey Kafkasya’nın iki bağımsız devleti Abhazya ve Güney Osetya’yı Birleşmiş Milletler daimi üyesi Rusya Federasyonu ile muhtelif devletler tanımıştır ancak en büyük Kafkas diasporasının yaşadığı Türkiye henüz tanımamıştır. Yapay Kosova Cumhuriyetinin bağımsızlığını tanıyıp, yüzlerce yıllık, dün de olan bugün de olan doğal Abhazya ve Güney Osetya devletlerinin bağımsızlığını tanımamakta ve bu ülkelere, insan haklarına aykırı olarak başta seyahat hakkı olmak üzere ambargolar uygulamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti nezdinde, demokratik yollardan, demokratik usullerle yapabileceklerimizi gündemimize almamız gerekir.

2014 yılından çifte standartların kalktığı, barış ve demokrasinin daha fazla olduğu bir yıl olmasını beklemekteyiz.

Türkiye halkları kardeştir ve hakları da eşittir.

Bu duygu ve düşüncelerle kardeş halkların yeni yıllarını kendi anadilleri ile kutlamak istiyoruz.

- Yeni yılınız kutlu olsun

- Yeni iliniz mübarek olsun

- Teze yılınızı gutlayaarın

- Sezne yanga yıl belen tebrik item!

- Yangı ılıngızkaırlı olsun

- Sizni yanhı yıl bıla kutleymin

- Newroz pirozbe

- İdya şıma binbarek bo

- Kul'am waantum bikhair

- Kenourios  chronos

- Gezvar vitine ri

- L'shannah tovah

- Sretna nova godina

- Aru ziv

- Nova godin davudete

- Snorhavor nor tari

- Gilosavt akhal tsels!

- Yanga yılıngız men!

- Yangi yılıgız kutlu bolsun!

- Cangı cılığıznı alğışlayma

- 3'anağani tkvani xvameri rıtas!

- Kısan yis

- Dıka sheran

- Yılhesıç'er mafe pfexhu

- Çaanı biziyala, aşuks çıs abziyarakua zeggi yuşzaynagayt.3264 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ? - 09/08/2023
‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir.
3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi