• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret1020088
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ABHAZYA’DA APARTMAN YASASINA ALTERNATİF DEVRE MÜLK YASASI OLABİLİR Mİ?
09/08/2023

Bugün Abhazlar dahil tüm Kuzey Kafkas Halkları dünyanın 50 ‘den fazla ülkesinde diasporik bir yaşam içindeler.

Anayurtları Kuzey Kafkasya’dan sürgünlerle kopartılan Nartların çocukları her yerde az veya çok, planlı veya plansız, doğal veya doğal olmayan uygulamalar ile asimilasyon tehlikesini yaşıyorlar.

Asimilasyon her ne kadar insanlık suçu ise de, bazı ülkeler milliyetçilik adı altında bu suçu işlemeyi milli bir politika olarak görüyorlar.

Ekonomik problemler, üretimin azalması, istihdamın düşmesi, enflasyonun hiper enflasyona dönüşmesi nedeniyle bir kesim yerli halk izlenen bu asimilasyon politikalarına hak verir durumda.

Bir halk kendi anadilini, kendi kültürünü, kendi halk bilimini (folklor) kendi tarihini en iyi, en etkili bir şekilde kendi anavatanında işleyebilir.

Kendi anayurtlarını koruyan, özgürlük ve bağımsızlık savaşını gerek anayurttaki ABHAZYA sevgisi dolu insanları, gerekse 50’den fazla ülkede diasporik yaşam içinde olup asimile olmayan diasporanın desteği, gerekse de aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü, aynı halk bilimini, aynı ortak ideali paylaştığı tüm Kuzey Kafkas Halklarının desteği ile 1992-1993 Gürcistan’ın saldırılarını durdurup anavatanını koruyan Abhazya özgür ve bağımsız bir ülke oldu. 2008 yılından itibaren de Birleşmiş Milletler’e dahil bazı ülkelerin Abhazya’nın bağımsızlığını tanıması ile kısmen tanınan bir ülke statüsüne girdi.

Özgürlük ve bağımsızlık savaşı devam ederken ‘’Abhazya Devlet Geriye Dönüş Komitesi‘’ kuruldu ve diasporada yaşamak zorunda kalan insanlarını anavatanları Abhazya’ya dönme, Abhazya vatandaşı yapma ve anavatanda yaşamaları için çalışmalar yürütmeye başladı.

Çeşitli ülkelerde diasporik yaşam içinde bırakılan bir kısım Abhazlar ve onların kardeşleri Ubıhlar Abhazya’ya döndü ancak, vatanda yaşayan Abhaz nüfusun 5-6 kat daha fazlasının diasporada yaşadığını dikkate alırsak dönenlerin sayısının az olduğunu objektif olarak görebiliriz.

Abhazya Cumhuriyeti Anayasası’nda Abhazya’nın toprak mülkiyeti, halkın ortak mülkiyeti olarak belirtilmiştir.

Abhazya’daki mevcut iktidar, Abhazya nüfusunu arttırmak, ekonomiye hareketlik kazandırmak için ‘’Apartman Yasası’’ adı altında bir kanun teklifi hazırladı, Meclis’in onayına sundu.

‘’Apartman Yasası’’ ile Abhazya’da 30 bin apartman dairesi yapılması öngörülüyor. Bu apartmanları yabancıların, özellikle oligorkların alması halinde esasen çok hassas bir noktada olan Abhazya’daki demografik yapının Abhazlar aleyhine değişeceği endişeşi ortaya çıkmıştır.

Bu konuda gerek Abhazya’da, gerek Abhaz diasporada, gerek kardeş Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nde tepkiler ortaya çıkmıştır.

Sivil toplum kuruluşları ve geniş halk kesimleri, yazılı ve görsel basın ile sosyal medyadaki yayınlarla ‘’Apartman kanunu’’ teklifine karşı olduklarını açıkça ortaya koymuşlardır.

Dünyanın birçok ülkesinde ‘’Devre Mülk’’ yasası ve uygulaması vardır. Devre mülk uygulaması büyük bir kitle tarafından tercih edilmektedir.

‘’Apartman Yasası’’ teklifine alternatif olarak Abhazya’da ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilirse, Abhazya’nın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi, demografik yapısına süreç içinde olumlu katkısı olabilir. Bu uygulama Abhazya’nın ekonomisine yeni bir ivme kazandıracağı gibi, istihdamına da olumlu katkı sağlayabilir.

Ancak burada hedef kitle diasporada yaşayan Abhazlar yanında, yine diasporada yaşayan, her zaman, her yerde, her ortamda biz Abhazlar’a destek veren kardeş Kuzey Kafkas halkları olmalıdır.

Biz aynı kültürü, aynı halk bilimini (folklor) Nartların çocukları ile paylaşıyoruz. Nartların çocukları ile kader birliğimiz de, ortak ideal birliğimiz var.

Ortak idealimiz anavatan topraklarına dönüp, anadilimizi, kültürümüzü, halk bilimimizi, tarihimizi hiçbir baskı altında kalmadan özgürce işlemektir.

Abhazya’da Meclis’te olan, gerek anavatan Abhazya’da gerek diasporalarda büyük tepki alan ‘’Apartman Yasası’’ yerine dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmakta olan ‘’Devre Mülk’’ uygulaması Abhazya’da işleme konulursa, bu hem anavatana dönenlerin sayısını arttırabilir, hem de Abhazya’nın demografik yapısına zarar vermeden ülkenin ekonomisine, istihdamına katkı verir. Bu uygulama yüz yıldan fazla diasporalarda yaşamak zorunda bırakılan insanlarımızın anavatan ABHAZYA ile orayantasyon (adapte) süresini de kısaltacaktır.

Nartların çocukları demografik ayak oyunlarını çok gördü, çok yaşadı.

Tekrar görmek ve yaşamak istemiyor.885 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

3. ULUSLARASI ÇERKES KONFERANSI’NIN ARDINDAN… - 06/07/2022
Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu bir araya gelip, konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmalıdırlar.
SOSYAL MEDYA VE KUZEY KAFKAS HALKLARI - 16/01/2022
Sosyal medya günümüzde sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda bir sosyal baskı aracıdır. Bunun yanında kamuoyu oluşturma özelliği vardır.
GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ YAŞADIKLARIMIZ - 15/12/2021
Bu ülkede zaman zaman milliyetçilik adı altında ırkçılık yapıldığını da gördük ve görüyoruz.
DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi