• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret1008098
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Çerkesler, Kürtler ve Türkler -II-
14/12/2011
III. Meşrutiyet Dönemine Girerken Türkiye Çerkesleri ve Ekoller Savaşı

1908 II. Meşrutiyet dönemini ve bu dönemde oluşan görece özgürlük ortamını Osmanlı Çerkesleri iyi değerlendirmişlerdi ve İstanbul merkezli Çerkes Teavün Cemiyeti çatısı altında yarı siyasi-yarı askeri ve yarı sivil bir cemiyet kurmuşlardı. Cemiyet'in manifestosu ise Ğauze adlı gazetede yayınlanmıştı ve Osmanlı mülkünde Çerkesler'in yaşadığı her yeri (Suriye-Ürdün-Mısır dahil) ve Kafkasya'yı meşru eylem bölgesi olarak kabul etmişti. Bu yönüyle bugünkü Türkiye Çerkesleri'nce kurulan Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan daha geniş bir coğrafyaya hitap etmekteydi. Çerkes Teavün Cemiyeti aslında Türk tarih yazıcılığının adından hiç söz etmediği ilginç bir cemiyettir. Yani şu meşhur "Zararlı" ve "Faydalı" cemiyetler listesinde adı geçmez ve inkılap tarihi kitaplarında anılmaz. Oysa İngilizler bu cemiyetin bir çok üyesini kendileri için zararlı görmüş olacaklar ki Malta dahil bir çok bölgeye sürgüne yollamışlardır. Bu Cemiyet Balkan Savaşları'nda ve I. Dünya Savaşı'nda etkin rol almıştır. Kafkas Orduları'nda görev alan binlerce Çerkes askerine karşılık ordu yönetiminde de Met Çünatıko Yusuf İzzet ve İsmail Berkok gibi birçok Teavün Cemiyeti üyesi Paşa görev almıştır v.b.
Cemiyet Kafkasya'dan Anadolu'ya, Golan'dan Mısır'a kadar birçok bölgede ya okullar açmış, ya da faaliyetler tertiplemiş, Çerkesçe alfabeler ve kitaplar bastırmıştır. Yine 1908 Mebusan Meclisi seçimlerinde Cemiyet'in yayın organı olan Ğuaze adlı gazetenin müdürü Yusuf Suat Neguç milletvekili adayı olmuştur.
Şimdi aradan geçen 100 yıldan sonra Türkiye Cumhuriyeti çağında yeni bir anayasa yapım süreci yaşanmaktadır. Hali hazırda Kürt Ulusalcıları (ve doğal olarak Kürt halkının büyük bir kesimi) bu anayasa yapım sürecinde kendilerinin kurucu ulus olarak anılmaları gerektiğini belirtmektedirler. Bu konuda ısrarcılar... Türkiye Çerkesleri konuyu gündemlerine yeni yeni almışlardır. KAFFED yeni dönemde yeni yönetimiyle bu konuya müdahil olmak istediğinin sinyallerini vermiştir ve zaten bu konu Türkiye Çerkesleri'ni Türkiye'de yaşayan Kürtler ve Türkler kadar ilgilendirmektedir.
Çünkü eğer kurucu ulus olmak için Milli Mücadeleye katılmış olmak ve "kan dökmüş" olmak gerekiyorsa, ne Kürtler ne de Türkler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu esnasında Çerkesler'den daha çok "kan dökmüş" değillerdir. Ancak şimdi Kürt ulusalcıları söz konusu anayasayı Devlet erkiyle birlikte yapmayı hedeflemekte ve önümüzdeki yüzyılın paylaşımını Kürtler ve Türkler arasında yapmayı düşünmektedir.
Eğer bu anayasada ille de kurucu uluslara atıf yapılacaksa, şimdi anayasayı oluşturmak için en çok sahneyi tutan Kürt Ulusalcıları ve Türk Devleti'nin hükümeti, Çerkesleri, neden yeni anayasada kurucu ulus olamayacakları konusunda aydınlatmaları gerekmektedir!
Acaba Kürtler ve Türkler bu ülkenin kuruluşunda Çerkeslerin katılmadığı ve bizim adını bilmediğimiz başka bir cephede de mi savaştılar?
Yoksa Milli Mücadele'de yan yana savaşan Kürtler ve Türkler adına şimdi birileri birbirleriyle savaştığı için mi kurucu ulus olma hakkı sadece Kürt ve Türklerin tartışabildiği ama biz Çerkesler'i hiç ilgilendirmeyen bir konu oluyor?

Resmi tarih yazmasa da ;
- Eğer Türkiye Çerkesleri Balkan Savaşlarına katılmamışsa;
- Eğer Türkiye Çerkesleri I.Dünya Savaşı'na katılmamışsa, ve nihayet;
Eğer Türkiye Çerkesleri Milli Mücadele'ye katılmamışlarsa, adı geçen bu savaşlar hiç yaşanmamış ve olmamış demektir.
Yok eğer bu savaşlar olmuş ise ne Kürtler, ne de Türkler bu savaşlara Çerkesler'den daha çok katılmış ve savaşmış değillerdir.
Dolayısıyla, bu bir anayasal tartışma konusu ise ve söz konusu Anayasa Türkiye Cumhuriyetinin şu III. Meşrutiyetle oluşturacağı anayasa ise konu sadece Kürt ve Türk siyasilerini ve toplumlarını değil, Çerkes halkını da ilgilendirmektedir...
3361 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi