• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret999230
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Bari O Andı Okumayın!
19/05/2012

21 Mayıs’ın içini henüz hakkıyla dolduramadan birileri boşaltmaya başladı bile. Oturup kafalarına göre içerik oluşturuyorlar.

21 Mayıs için hazırlanan mesajlara bakın:

“Çerkesçe soyadlarımız verilsin!”

“Çerkes köy adları verilsin!”

“Çerkesçe TRT açılsın!”

Bu slogan ve pankartların 21 Mayıs ile ne alakası var?

Türkiye’nin en iri cüsseli Kafkas kurumu, 21 Mayıs’ı Çerkes halkının yaşadığı soykırım ve sürgüne dikkat çeken ve Rusya Federasyonu’nu muhatap alan bir gün olmaktan çıkarıp; demokratik haklara odaklanan ve Türkiye siyasetini muhatap alan bir gün haline getiriyor.

Bu yaklaşım Çerkes halkına atılmış sinsi bir çalımdır.

***

Peki Kayseri’de düzenlediğimiz Çerkesler’in demokratik haklarını talep eden miting için “yanlış yer”, “yanlış zaman” değerlendirmesinde bulunanların, 21 Mayıs’ta demokratik hakları öne çıkarmasını nasıl değerlendir meliyiz?

Çok açık:

Birincisi, “yer ve zaman” konusunda hassasiyet beyan eden ifadelerinin hiçbir objektif kritere dayanmadığı, aksine zaman ve yer konusunda ne kadar basiretsiz olduklarına,

İkincisi, ne 21 Mayıs’ın taşıdığı mana, ne de demokratik haklar konusunda bir samimiyet taşımadıklarına,

Üçüncüsü, -partnerleri DÇB’nin tercihi doğrultusunda - kullanımına mani olamadıkları “soykırım” kavramının mümkün mertebe az kullanılması için çalıştıklarına ve Rusya Federasyonu’nun Çarlık Rusyası’nın hukuki varisi olduğunu hatırlatan ve sorumlu tutan söylemlerden uzak durmaya çalıştıklarına

Dördüncüsü, ……  yoruyoruz.

 ***

Aslında biraz ders(!) almalıyız belki de…

Biz onlar kadar yaratıcı(!) olamadığımız için böyle cinlikler yapamıyor, zor yoldan gitmeye çalışıyoruz.

“Çerkes Hakları Mitingi” için komite oluşturup, halkımızı da bu başlık altında talepte bulunmaya çağırıyor ve doğruyu söylemek gerekirse oldukça da zorlanıyoruz. Zorlanma sebebimiz, devletin 80 yıldır yasak ettiklerini talep etmenin “sorun oluşturabileceği”ne dair doğan çekinceler, “kimlik talebiyle” ortaya çıkmanın yaptığı olumsuz çağrışım ve özdeşleştirmeler, bu çağrışımlar kullanılarak yapılan “bölücülük” dezenformasyonları,… v.d. Bayağı da etkili oluyor. İnsanları, bütün bu olumsuzluklara karşı mücadele vererek meydana toplamaya çalışıyorsunuz.

Fakat görünen o ki boşuna uğraşmışız. Bir sonraki mitingde onların taktiğini uygulamak daha sonuç verici olacak gibi.

Mesela kitleleri,  

-          “Haydin festivale!” diye çağırıp,

-          “Hazır toplanmışken demokrasimiz için aşk ile…” diye slogan attırsak nasıl olur acaba?

Nasıl olsa adını festival koyunca hem muhalefet etmeyi aklından geçiren olmaz, hem kitlelere “bölücü olma” filan gibi “zararlı düşünceler” musallat olup psikolojik baskı oluşmaz, hem de “yeme, içme, wored, dans” konusunda oldukça antrenmanlı olan sevgili halkımız koşa koşa meydanları doldurur.

***

Şaka bir tarafa dostlar, söylemek istediğimiz şu ki başkentte yeni bir şey yok.

Ankaralılar bildiğiniz gibi.

***

Son bir not…

Hepsi bir tarafa da en azından o rezil andı bu sene okutmasalar bari.

Hani her 21 Mayısta inatla kitlelere okuttukları ant var ya:

 21 Mayısı
ulusal-kültürel dirilişimizin
günü yapacağımıza...

yaşadığımız tüm ülkelerde
Anavatanımız Kafkasya’da
ve tüm dünyada
barışı savunacağımıza...

Atalarımızın
manevi huzurunda
and içeriz...

diye biten şu ant.

Çerkeslerin bu dünyaya barışı savunmak” gibi “etkisiz eleman” olduğu konularda bol keseden taahhütlerde bulunmaya değil; faili masaya oturmaya cebredip, geçmişiyle yüzleşmesini sağlamaya ve 150 yıldır kanayan yaralarımızın kabuk bağlaması için sorumluluklarını yerine getirmeye zorlamaya ihtiyacı var.

Boşboğazlıkla geçirecek zamanı ise hiç yok.5101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi