• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret999223
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Başbakan Çerkesya’yı da Ziyaret Etsin!
15/04/2013

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı mirasına olan göndermeleri dış politikada Türkiye Cumhuriyeti’nin kadrolarının sık sık Yeni Osmanlıcı bir politika uyguladıkları yönünde tartışmalara neden olmuştur. Bununla birlikte Türk Devleti ve özellikle Genel Kurmayı zaten yurt dışında Osmanlıcı, yurt içerisinde ise Laik bir çizgi izlemekteydi.

Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin artık yeni dönemde yurt içinde öyle çok da laik referanslarla proje üretmediği açıktır. Yurt dışında ise Osmanlı’nın vizyonunun da ötesinde küresel bir aktör olma yolunda ilerlediği açıktır.

Ne var ki Afrika’dan Orta Asya’ya, Filistin’den Ortadoğu’nun tamamına, Kıta Amerika’sından Avrupa’ya kadar her alanda boy gösteren Türk Devleti’nin hala bir Kafkasya politikası yoktur.

Kafkasya derken Azerbaycan Gürcistan ve Ermenistan’dan müteşekkil olan bölgeyi kastetmiyorum, gerçek Kafkasya’dan söz ediyorum.

Filistin için tüm dünyayı karşısına alan, siyonizme her alanda pres uygulamayı göze alan bu ülkede acaba Çerkeslerin hiç hakkı yok mudur?

Neden bugüne kadar tek bir Başbakan, tek bir Cumhurbaşkanı, hadi onları geçtik tek bir bakan bile gidip de Kafkasya’ya, “Yahu yüzyıllar oldu görüşmeyeli, bir gelin bakalım, şöyle bir oturalım!” demedi, diyemedi?

Türk Devleti’nin Başbakanları, Cumhurbaşkanları, bakanları uçaklarla kaç kere ve kaç defa gittiler Balkanlar’a, Afrika’ya, Ortadoğu’ya Fizan’a, Çin’e ve Maçin’e?

Neden acaba bugüne kadar tek bir kere bile akıllarına gelmedi Çerkesya?

Çerkeslerle kardeş olduğunuzu söylüyorsunuz ama bugüne kadar tek bir kere bile Çerkesya’ya gidip ne derdiniz var diye sormadınız. Onu geçtik, tek bir ziyarette bile bulunmadınız!

Neden peki?

Afrika’nın Zencileri, Ortadoğu’nun Arapları, Orta Asya’nın Moğolları ya da Kazakları, Balkanların Arnavutları ya da Boşnakları kadar yakın değil miyiz yoksa?

Sn. Başbakanımız ve Sn. Cumhurbaşkanımız şunu unutmasınlar ki bu ülke bağımsızlığını Mustafa Kemal’den önce Çerkes Ethem’e borçludur, Çerkeslere borçludur! Bu ülkenin Kurtuluş Savaşı’nda Moğollar ya da Kazaklar, ya da Afrikalılar savaşmadı, Çerkesler savaştı. Ama bu hükümet ve bu devlet bırakın Kafkasya’yı ziyaret etmeyi, TRT Çerkesçe yayınını bile çok gördü Çerkeslere.

Sn. Davutoğlu’nun “Stratejik Derinliği”nde tek bir cümle var mıdır Kafkasya’ya ve Çerkesya’ya dair.

Tüm dünyayı karış karış gezen bu devletin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Çerkesleri daha ne kadar “Dış Türkler ve Akraba Topluluklar” adındaki saçma sapan kurumun ilgisizliğine bırakacak?

Aslında biz ne akrabayız, ne de Türk öyle değil mi? Çünkü Ne Kırım’daki Tatarlar, ne de Gürcistan’daki Ahıskalılar kadar hükmü yok Çerkeslerin bu devlet nazarında.

Osmanoğulları Çerkesya’yı ve Kafkasya’yı her defasında kaybettikleri savaşlarla Ruslara bırakırken onun mirasçısı olan bu devlet Çerkesya ve Kafkasya hiç yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor.

Peki Müslümanlık, kardeşlik ve akrabalık bu ilişkinin neresinde?

Daha dün 23 Nisan şenlikleri arefesinde Abhazya’ya yapılan çirkin muameleleri gördük.

Abhazya Kıbrıs’tan daha bağımsızdır. TRT’nin ve Sn. Bülent Arınç’ın ayak oyunları bunu değiştiremeyecektir.

Kafkasya ve Çerkesya yeni dönemde bir çatışma bölgesidir acaba Türk Devleti yanı başındaki bu çatışmaları durdurmak adına Rusya’ya ne gibi alternatifler ve teklifler sunmaktadır?

Ortadoğu’nun Suriye’si ve Filistin’i için her türlü eylem planını uygulamaya sokan bu ülkenin kuzeydeki akrabaları için neden en ufak bir eylem planı yoktur?

Türk Devleti Çerkesya’daki Vahabi-Slovik çatışmasına müdahale etmeli değil midir? Bu karşılıklı terör Çeçenistan’dan sonra şimdi Çerkesya’yı yok etmektedir. Arap Vahabi savaş lordları ve Rus devletiyle bu konuda sonuç alacak görüşmeler yapılamaz mı?

Türkiye, Çerkesler nazarında hala bir Kafkasya politikası olmayan, dünyanın her milletine dair proje ve fikir ürettiği halde ısrarla Çerkesya’nın yerini bile bilmeyen, Çerkes Soykırımını hala tanımamış olan bir devlettir. Oysaki Abhazya konusunda Gürcista’ın çizdiği yoldan ayrılmayan Türkiye Cumhuriyeti Çerkes Soykırımı konusunda da Gürcistan’dan yardım alabilir. Çünkü Gürcistan Çerkes Soykırımı’nı resmen tanımıştır.

Başbakan Sn. Recep Tayip Erdoğan “Şimdi de Çerkesler Başladı!” diyebilen ilk ve tek Başbakandır.

Biz başladığımız işe devam etmek niyetindeyiz. Terör bölgesidir diye engellenmez ise 12 Mayıs’ta Çerkes Hakları İnsiyatifi’nin ve Ahlat Kafkas Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Ahlat Çerkes Mitingi’ni yapacağız İnşaallah.

Çerkesçe’ye anayasal statü talep etmek için,

Çerkesçe TRT yayını için,

Bu ülkenin sadece Kürt ve Türk halklarının ülkesi olmadığını göstermek için…3717 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi