• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Az Serin Gelin Agalar!
30/03/2015

Kayseri parkının orta yerinde birbirlerinin Çerkes olduğunu bilmeyen iki genç kavga ediyorlarmış. İkisi de bir süre birbirlerini patakladıktan sonra araya tanıdıklar girmiş. Anlaşılmış ki iki taraf da Çerkes.

- “Yahu ikiniz de Çerkessiniz ne diye kavga ediyorsunuz?” demiş içlerinden birisi.

Kavgaya karışan gençlerden birisi o zaman daha bir hiddetlenmiş ve

- “Ulan bileydim senin Çerkes olduğunu, çoktan gebertirdim?” diye öfkesini adeta katmerleyerek kusmuş.

Hikayeyi KAFFED-HDP görüşmesine bağlayacağım…

Bu görüşme nedeniyle Çerkes halkının yüklüce bir kısmının KAFFED’e bu kadar hoyratça saldırmasının nedeni, elbette ki KAFFED'in Çerkes olduğunu biliyor olmaları. Aynı saldırıları biz ÇHİ olarak 4 yıldır, ÇDP olarak ise kurulduğumuzdan beri yaşıyoruz. Şimdi bir STK olarak siyaset yapmaya heves eden KAFFED de aynı şeylerin tadına varmış durumda.

Kimse de çıkıp “Az serin gelin agalar!” demiyor işin kötüsü.

Bu infial derecesindeki tepkinin nedeni nedir acaba?

Az çok internette yazan çizen, sosyal ağlarda paylaşım yapan Çerkesleri tanıyoruz. İşte bunlar, bildiğimiz gördüğümüz internet kullanıcıları ve sayıları bir kaç bin olan bu kişiler Çerkes sorunlarını farklı açılardan ele alan farklı gruplar. Kimisi o federasyona, kimisi bu federasyona yakın duruyor. Kimisi o düşüncede, kimisi ise bu düşüncede.

Ancak genel olarak KAFFED-HDP görüşmesine tavrı olan, infial duyan ve bu duygularını sosyal ağlarda paylaşanların neredeyse % 90'ını tanımıyoruz. Onlar bugüne kadar ortalıkta görünmeyen, sadece yazıp çizenleri takip etmekle yetinen Çerkesler. Ve hemen neredeyse tamamı bildik simalar değil. Biz onlara halk diyelim. İşte ne olduysa bu halk birden galeyana geldi ve sahaya indi. Küfürler, hakaretler, hamaset dolu laflar vs.

Bugüne kadar Çerkes halkının ulusal sorunlarıyla ilgili fikirlerini pek açıklamamış insanlar bunlar.

Mesela, KAFFED'in DÇB ile kurduğu ilişki, bu ilişkinin Çerkes halkına verdiği zararlar, ya da AKP hükümetinin Çerkes halkını yok sayması, TRT Çerkes'in bir türlü açılamaması, ya da ne bileyim Suriye Çerkesleri gibi temel sorunlarla boğuşulduğunda pek de ortalıkta görünmeyen bu kesimler KAFFED-HDP toplantısından sonra bir hışımla sahaya iniverdiler.

Bu aslında kitlenin genel yapısı hakkında da fikir vermektedir. Ne var ki bu aşırı tepkiselliğin altında bir dizi travma vardır ve herkes ettiği bunca küfür ve hakaretle yaşadığı travmayı istemese de ortaya dökmektedir.

Konuyu anlamak için görüşmeyi yapan tarafları iyi analiz etmek gerekmektedir.

Ne oldu da KAFFED-HDP görüşmesi gerçekleşti?

Ve bu yaşanan aslında neydi?

Benim “Yeni Kurulan Partinize Manifesto Yazılır, İlkeleriniz Belirlenir” başlıklı yazımdan bu yana ara ara yazdığım yazılara aldığım tepkiler bana bu görüşmenin arka planı hakkında fikir veriyor. Adı geçen bu makaleye itiraz eden bu iradenin bir ucunda Jineps gazetesi, bir ucunda HDP içerisinde konuşlanmış bazı Çerkeslere var… Sonrasında zaten biz Jineps gazetesinin Selahaddin Demirtaş’la röportaj yaptığını gördük. Buna KAFFED'e bağlı bazı Çerkes derneklerindeki yöneticilerin artık ÇDP'nin telefonlarına çıkmamalarını da eklersek ışığa tutacağımız tomografi filmi hazır aslında.

Sonuçta, Jineps gazetesi ve HDP'de konuşlanmış bazı Çerkeslerin aynı anda hem KAFFED, hem de HDP ile kurduğu ilişkiler, röportajlar ve manifestolar sonucu bu ilişkinin doğduğunu söylemek mümkündür.

Büyük resme bakılırsa, AKP'nin baştan beri Çerkes halkını yok sayması, CHP'nin umut vermeyen hali, MHP'nin “Çerkes mi o da ne?” tavrı siyaset yapmaya heves eden KAFFED'i HDP'ye mecbur etmiş görünüyor. Ancak AKP ya da MHP Çerkeslere nasıl yaklaşıyorsa, KAFFED de ÇDP'ye öyle yaklaşıyor. Ortada tüm kurucuları Çerkes olan ve Çerkes halkının kısmi desteğiyle ortaya çıkan bir siyasal parti varken, ilk olarak HDP ile görüşmesi KAFFED'in “yaptım oldu” duruşundan kaynaklanıyor.

İşte tam da bu noktada daha çok dernek-federasyon ilişkisinin dışında kalan Çerkes halkının yoğun tepkisi ve protestolarıyla karşılaştılar. KAFFED bu durumda kendisini ifade edecek araçlara sahip aslında, ancak yaşanan bu derin infiali muhtemelen onlar da beklemiyordu. Sonuçta HDP bir terör örgütü olan PKK ile aynı üst yapıya tabi. Bu yapı kendisine KCK diyor ve HDP, PKK ile arasında bir mesafe koymuş ya da koyacak değil. Zaten genel olarak algı da, HDP'nin PKK'nın siyasal temsilcisi olduğu gerçeğiyle örtüşüyor. Ne var ki, gelen tepkilere bakılırsa, kitleler, PKK'nın son 30 yılda işlediği tüm cinayetlerin acısını KAFFED ve Yaşar Aslankaya'dan çıkarmak niyetinde olduğunu gösteriyor.

Burada KAFFED bir hesap hatası yapmış değildir aslında. Çünkü ÇDP ile temas kurup onunla büyümeyi seçmediği taktirde, onunla bu kadar üst düzeyde ilişki kuracak tek parti HDP gibi görünüyor. Sonuçta HDP barajı aşıp aşmayacağı belirsiz bir parti ve onlar için 1 oy 1 oydur.

    Ne var ki Yaşar Aslankaya'ya Cemil Bayık, KAFFED'e ise KCK muamelesi yapmak doğru değildir. Bu nedenle başta ABHAZ-FED olmak üzere yapılan bir çok eleştirinin hamaset dolu olduğunu, diğerlerinin yorumlarının ise yersiz küfürler, hakaretler ve ağır ithamlar içerdiğini söylemek abartı olmaz.

KAFFED'e yüklenmek için zaman ve zemin kollayanlar bekledikleri fırsatın doğduğunu düşünseler de bu yapılan eleştiriler maksadını aşmaktadır. Gazını alamayıp sosyal medyada Türk bayrağı paylaşımlarını patlatan bu kesimlerin bilmesi gereken KAFFED'in bir terör örgütü olmadığı, başkanlarının da örgüt lideri filan olmadığıdır. HDP'nin açmazları ve PKK'nın cinayetleri KAFFED'i bağlamaz.

Kimse KAFFED'e elinde kalaşnikofla karakol basarken yakalanmış muamelesi yapmasın.

Bizim KAFFED'e olan eleştirilerimiz hakça ve gerçekçi olmalıdır.

“Neden HDP bir Çerkes politikası yürütüyor” diye sormak yerine “AKP-MHP ve CHP'nin bir Çerkes politikası neden yok?” diye sormak bence daha akıllıca. Sonuçta HDP bir siyasi parti ve oy oydur.

Öte yandan kitlelerin bu kadar tepkisel olmasının da temel nedenleri var. Oda “Elalem ne der?” kaygısıdır ki,  siz bunu “Türkler bize ne der?” diye okuyunuz . Sonuçta Çerkesler 30 yıl süren ve binlerce insanın öldüğü bir savaşta “devlete kurşun sıkan” tarafın günahlarını kendi boyunlarına yüklemek istemiyor. Ya da en azından onlar bu görüşmeyi böyle okudular.

Oysa ki “Bu ülkeye barış gelecekse Öcalan’ı evimde ağırlarım!” diyen Karadenizli amca düzeyinde insaf sahibi olsalardı, bu görüşmeye bu kadar tepki göstermelerine gerek kalmayacaktı.

Biraz insaf.

Evet PKK bir terör örgütü.

Evet HDP'nin handikapları çok büyük.

Evet Selahadin Demirtaş daha üç ay önce halkı sokağa çağırdı ve 40 kadar Kürt, ideolojik olarak Marksist-Leninist olmadıkları için linç edildi, camlardan atıldı, üzerlerinden arabalarla geçildi ve yakıldı.

Ama AKP hükümeti döneminde de bir saat içerisinde 35 Kürt kaçakcı uçaklarla bombalanarak öldürüldü.

Dolayısıyla Çerkesler şunu bilmelidir ki, PKK'nın da devleti de elindeki kan onları bağlar, Çerkes halkını bağlamaz. AKP ile ya da HDP ile konuşmak ya da müzakere yapmak bizi ne katil, ne terörist, ne hırsız, ne de cani yapar. Herkes elindeki kanın hesabını kendisi versin.

Ancak KAFFED'in  2015 siyasi seçimlerinde yapacağı en akıllıca şey Çoğulcu Demokrasi Partisi'ni desteklemek iken kendisi siyaset dünyasına uçtan ve ters bir yerden girmiştir.

Sonuç olarak, KAFFED'e bu kadar sert tepki gösteren Çerkes-Abaza kitlelerinin “Türkler bize ne der?” korkusundan sıyrılması; KAFFED'in ise ÇDP'yi aslında en doğal müttefiki olarak görmesi gerçekleşmedikçe Türkiye Çerkesleri'nin güçlü bir siyasal hareket oluşturmaları mümkün görünmemektedir. Çerkesler ve Abazaların Kürtleri; KAFFED’in ise Çerkes halkının tek siyasal yapısı olan ÇDP'yi anlaması önümüzdeki dönem için hayati derecede önemlidir.

Velhasıl biraz daha sakin olalım.

Küfretmek ve inkar etmek çözüm getirmeyecek…

Ne KAFFED'e ne de halkımıza.


2159 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi