• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret999230
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Bebek Arabası ve Dünya Çerkes Birliği
30/04/2014

Soğuk Savaş döneminde üzerinde “Bebek Arabası Fabrikası” yazılı bir yerde bir karı koca çalışıyormuş. Çiftin bir çocukları olacağı anlaşıldığında parayla satın almaktansa bebek arabasını fabrikadan çalmaya karar vermişler. Ve hergün arabanın bir parçasını çalmışlar. Böylece zamanı geldiğinde çocuk doğduğunda parçaları birleştirip kendi bebek arabalarına sahip olacaklarını düşünmüşler. Bir zaman sonra bebek doğmuş. Artık arabasının tüm parçaları da hazırmış. Sonra çift oturup yeni doğan bebekleri için bebek arabasının parçalarını birleştirmişler. Parçaların hepsi birleştirildiğinde Sovyet çiftinin evlerinde tam otomatik bir uçak savar silahı varmış artık!

***

Fıkra Sovyet döneminin karakteristiğini yansıtıyor. Ne zaman aklıma gelse, yeni dönemde Dünya Çerkeslerini manüple etmek ve Çerkes Soykırımı’nın dünyaya duyurulmasını önlemek ve bu amaçla her türlü beşinci kol faaliyetini Türkiye Çerkesleri üzerinde yürütmek hedefiyle çalışan Dünya Çerkes Birliği aklıma geliyor.

Dünya Çerkes Birliği fıkradaki bebek arabası fabrikasına benziyor. Adına bakarsanız Çerkes halkının faydasına çalıştığını sanıyorsunuz. Ama parçaları birleştirince asıl amacının, diasporanın ve en çokta Türkiye Çerkeslerinin kontrol altında tutulması olduğunu anlıyorsunuz. Her eylemi ve her hareketi Çerkes diasporasını ve tabii ki Kafkasya’daki cumhuriyetlerde yaşayan Çerkes halkını aldatmak ve sadece ve sadece Putin dönemi neo-işgalci Rus politikalarını yürürlüğe koymak olan bir örgüt olduğu anlaşılıyor Dünya Çerkes Birliği’nin.

Şairin “Toplar gördüm Sahra topları / Namlusu akla çevrilmiş” dizelerini doğrular gibidir Dünya Çerkes Birliği. Namlusunu akla çevirmiş hedefi gerçeği ve hakikati sabote etmek sadece…

Yeni dönemde Rusya, Çerkes diasporasını eskiden olduğu gibi Adıgey Cumhuriyeti üzerinden değil, Kabardey - Balkar Cumhuriyeti üzerinden yönlendireceğe benziyor. Bizim Maykop Ekolü dediğimiz ve içlerinden bazılarının Adıgey’de Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına kadar yükseldiği bir grup dönüşcü FSB’nin gözüne batmış görünüyor. Adıgey Cumhuriyetinden FSB’nin sahte ve yalanlarla dolu operasyonlarıyla gözden düşürülen bu Çerkesler aslında bir dönemin kapandığının da işaretçisi. FSB açık açık reklam kokan hareketler sergiliyor.[1] Amaç mesaj vermek ve dönüşçü Çerkesleri yıpratmak.

Yeni dönemde Rusya, Dünya Çerkes Birliği adlı işbirlikçi beşinci kol örgütünün merkezini Kabardey-Balkar’da sabitlemiş görünüyor.

Aslında Dünya Çerkes Birliğini ayakta tutan ve onun içini dolduran tek yapı KAFFED’dir ve KAFFED denetim altında tutulduğu sürece de maksat hasıl olmuş demektir.

Kabardey-Balkar Putin’in Yeni Operasyon Bölgesidir

Çerkes Soykırımı’nın 150. yılına girdiğimiz şu demlerde Rusya Kabardey-Balkar üzerinden “Çerkeslere Soykırım yapılmadı sadece biraz uff oldu!” üst başlıklı konferanslar dizisini başlatmış durumda. Türkiye Çerkesleri Rus Konsolosluklarının önünde toplanmayı hızlandırdıkça Rus Devlet aklı da kendince Soykırım’ı örtecek, içini boşaltacak projelerini bir bir devreye sokuyor.

Bir yandan diasporanın denetlenemeyen Çerkesleriyle temas kurmaya çalışırken[2], öte yandan Soykırım tarihine (21 Mayıs) yakın günlerde cinayetler işlemeye[3], bir yandan AKP hükümetine baskıları arttırmaya başlıyor.[4]

Bu yeni dönemde Rusya Kabardey-Balkar’daki İslamcı gruplarla savaşarak, diasporayı manüple ederek ve Dünya Çerkes Birliği üzerinden Çerkes halkına yeni ve sahte düşmanlar üreterek Soykırımın 150, yılını geçiştirmeyi planlıyor. Bunda da oldukça başarılı.

Yeni dönemde Dünya Çerkes Birliğinin en büyük ve temel misyonunun Çerkes Soykırımı’nın dünya kamuoyunun gündemine girmesini önlemek olduğunu söylemek mümkün.

Bunu yaparken DÇB öncelikle Çerkes tarihinin derinliklerinde kalmış en eski savaşların bile izini sürüyor ve Ruslar dışında Çerkeslerle savaşan diğer topluluklara ve özelliklede Kırım Tatarlarına karşı boş bir milliyetçilik üretmeye, Çerkes halkında belirginleşen anti-işgalci düşünceler ve Soykırım bilincine karşın yeni hedefler göstermeye çalışıyor. Bundan dört-beş yıl önce başlatılan Kanjal Savaşları (Kabardey Çerkesleri ile Kırım Tatar Hanlığı arasında 1708’de yaşanan bir dizi savaş) anmalarını bu bağlamda ele almak mümkün.

Adına belgeseller yapılan, atlı seramoniler ve anmalar düzenlenen ve temelde yükselen Çerkes milliyetçiliğini Türk kökenli halklarla çatıştırmayı amaçlayan bu proje bir FSB-Dünya Çerkes Birliği projesiydi. Ve asıl amaç Çerkes-Rus Savaşlarını ıskalayıp başka yapay hedefler göstermekti. Zaten amaç da çok geçmeden hasıl oldu ve Türk kökenli Balkarlar ile Çerkesler karşı karşıya geldiler.

Ne var ki Kırım Tatarları o eski hanlık dönemlerinden hayli uzaktalar ve Stalin’in icra ettiği katliamlar ve sürgünlerle anavatanlarından koparılmış durumdalar. Hal böyle olunca da ortalıkta olmayan Kırım Tatarlarına karşı yükselen Çerkes Milliyetçiliğini yönlendirmek için ideal bir hedef oluverdiler.

Çerkes Soykırımını unutturacak, Çerkes-Rus Savaşlarını hatırlatmayacak ve Rus işgalini akla getirmeyecek her senaryoda Dünya Çerkes Birliği’ni en ön saflarda gördük.

Bir çokları ve KAFFED, Dünya Çerkes Birliğini bebek arabası üreten bir fabrika sansa da aslında o sadece Çerkes halkının geleceğini ve bu gününü dinamitleyen bir yapı.

Bakın yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de Antep-Nizip’te Suriye’den bir dizi operasyonla getirilen 1000’den fazla Çerkes yaşıyor.[5] Bugüne kadar Dünya Çerkes Birliği adı verilen bu sahte Çerkes yapısından tek bir yetkili gelip bu insanları ziyaret etmiş değil. Bu insanların Anavatanlarına döndürülmeleri konusunda tek bir yetkili ne Adıgey’den, ne Kabardey-Balkar’dan, ne de Karaçay Çerkes’ten gelmiş değil.

Bu ne perhiz ne lahana turşusu?

Ama Dünya Çerkes Birliği neredeyse her hafta “Çerkes Soykırımı Yoktur” temalı konferanslar düzenlemeye başladı.

Ne var ki artık mızrak çuvala sığmıyor. Çerkes halkını vatanında Soykırıma uğratan, bununla da yetinmeyip geri kalanların nerdeyse tamamına yakınını topraklarından süren Çarlık Rusyası’nın bu politikalarını Dünya Çerkes Birliği gibi işbirlikçi beşinci kol örgütleri ört-bas edemeyecektir.[1]http://ajanskafkas.com/haber,30422,sergey_koblev_geri_d_oumln_uumls_ccedil_uumllere_k.htm

[2]http://www.ozgurcerkes.com/?Syf=18&Hbr=437627&/Rusya-Federasyonu-%C4%B0stanbul-Ba%C5%9Fkonsolosu-Alexey-Erkhov,-%C3%87erkes-Haklar%C4%B1-%C4%B0nisiyatifi-Y%C3%BCr%C3%BCtme-Kurulu-%C3%9Cyeleri-Murat-%C3%96zden,-Kenan-Kaplan-ve-Erol-Karayel-ile-%C4%B0stanbul-Pera-Palas

[3]http://www.ozgurcerkes.com/?Syf=22&Mkl=532515

[4]http://www.ozgurcerkes.com/?Syf=18&Hbr=653240&/Ba%C5%9Fbakan-Yard%C4%B1mc%C4%B1s%C4%B1-B%C3%BClent-Ar%C4%B1n%C3%A7,-%C3%87erkeslerin-d%C3%BCzenledi%C4%9Fi-ve-So%C3%A7i-Olimpiyatlar%C4%B1n%C4%B1n-protesto-edildi%C4%9Fi-geceye-kat%C4%B1ld%C4%B1%C4%9F%C4%B1-i%C3%A7in-Rusyadan-not-ald%C4%B1klar%C4%B1n%C4%B1-s%C3%B6yledi.

[5]http://www.ozgurcerkes.com/?Syf=18&Hbr=518198&/Suriyede-ya%C5%9Fanan-i%C3%A7-%C3%A7at%C4%B1%C5%9Fmalardan-b%C3%BCy%C3%BCk-zarar-g%C3%B6ren-154-%C3%87erkes,-D%C3%BCnya-%C3%87erkesleri-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Komitesi-taraf%C4%B1ndan-d%C3%BCzenlenen-%C3%B6zel-operasyonla-Beyrutta-toplan%C4%B1p-%C3%B6zel-3033 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi