• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam230
Toplam Ziyaret1000977
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Sn Bülent Arınç, Çerkeslerin Sizden Talepleri Var ama Siz Randevularınıza Gelmiyorsunuz?
05/02/2014

Geçen hafta Sn. Bülent Arınç kendi seçim bölgesi olan Bursa’da Çerkes halkıyla ve bazı Çerkes Dernekleri’nin yöneticileriyle buluştu.

Doğrusu Çerkes Hakları İnsiyatifi mensubu olarak Sn. Bülent Arınç’ın seçim bölgesinde olmadığım için üzüldüm. Hatta kıskandım da... Çünkü biz ÇHİ olarak son iki yılımızı TRT’den sorumlu Sn. Bülent Arınç’tan randevu almaya çalışarak geçirdik; maalesef bu çabamızda başarılı da olamadık.

Bizler ÇHİ olarak Sn. Bülent Arınç’a en son 25- Şubat 2012 Çerkes Çalıştayı’ndan sonra Sonuç Bildirgesi’ni kendilerine verdiğimizde ulaşabilmiştik (tıklayınız). O zamandan bu yana Sn. Bülent Arınç bizim için ulaşılabilir olmaktan çıktı.

Çerkes Çalıştayı demişken, kimse “AKP Hükümeti, Kürt - Alevi ve Roman Çalıştaylarıyla birlikte bir de Çerkes Çalıştayı yaptı da biz mi kaçırdık” diye sormasın. AKP Açılım ve Demokratikleşme Sürecine Çerkesleri dahil etmedi. Bu Çalıştayı biz ÇHİ olarak kendi imkanlarımızla yaptık ve Sonuç Bildirgesi’ni de götürüp Sn. Bülent Arınç’a takdim ettik: “Buyurun siz yapamadınız ama Çerkes halkı olarak kendi çalıştayımızı kendimiz yaptık, işte bu da Sonuç Bildirgesi’dir” dedik.

Zaten bu da bizim Sn. Bülent Arınç’la son karşılaşmamız oldu. Kendileri bizim TRT Çerkesçe’nin de konuşulacağı geniş zamanlı yeni randevu talebimizi kabul etmesine rağmen randevular iki yılda birkaç kere ertelendikten sonra temas da tamamen koptu…

Ta ki Sn. Bülent Arınç kendi seçim bölgesi olan Bursa’da bir grup Çerkesle bir araya gelene kadar…

Sn Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde, neredeyse artık normalleşmiş ve üstünden 2 yıl geçmiş bir uygulamayı, istenirse Çerkes halkı için de yürürlüğe koyabilecekleri yeni bir uygulamaymış havasında aktararak “Bursa Gecesini” kurtarmayı ve basında da yer almayı başardı.

Sn. Bülent Arınç, “Talep olursa Çerkesçe eğitim de verilebilir!” dedi ve flaşlar patladı.

Sn Arınç, Çerkesçe eğitim ilkokullarda 2 yıldır veriliyor zaten. Düzce’de Kayseri’de Tokat’ta Çerkesçe öğrenmek için talepler oldu ve dersler başlayalı 2 yıl oluyor.

Ama bakın Samsun’da Üniversite Senatosu aldığı kararla Çerkes Dili Edebiyatı Bölümü açılmasını engelledi.

Kahraman Maraş gibi onbinlerce Çerkesin yaşadığı bir şehirde ise Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümünün adı bile duyulmadı.

Kayseri’de göstermelik bir Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı, ortada sadece Bölüm Başkanı var hepsi o kadar….

 

Sn. Bülent Arınç, Çerkes Halkının Talepleri Var Ama Siz Randevularınıza Gelmiyorsunuz!

Sn. Bülent Arınç, Çerkes halkıyla olan ilişkisini kendi akrabalık ilişkileri üzerinden kurmayı daha sağlıklı buluyor. Ancak her ne kadar Çerkeslerle akraba olsa da biz bugüne kadar Sn. Bülent Arınç’ın Çerkes halkının sorunlarına dair Mecliste tek bir kere, tek bir cümle dahi kurduğunu görmedik.

Sn. Bülent Arınç bugüne kadar Çerkes Soykırımı’nın Meclis gündemine gelmesi için nebir gayret gösterdi, ne de tek bir söz etti.

Sn. Bülent Arınç soykırım topraklarında yapılacak Soçi Olimpiyatlarıyla ilgili de tek bir söz etmedi.

Sn. Bülent Arınç, kendisi TRT’den sorumlu Bakan olmasına rağmen, Çerkeslerin TRT-7 Çerkes Radyo ve Televizyonu’nun açılmasıyla ilgili randevu taleplerine cevap bile vermedi.

Ama kendisi Allah’tan sonra kendisine en çok bir Çerkes Kızı’nın destek verdiğini söylemektedir. Bu cümleden anlamanız gereken Sn. Bülent Arınç’ın muhterem eşinin Çerkes olduğudur...

Ama biz Çerkesler hiçbir zaman, “Allah’tan sonra,  TBMM’de Bülent Arınç var, halkımızın sorunlarını gündeme o taşıdı ve taşıyor” diyemiyoruz.

Kendileri bugüne kadar, Çerkes derneklerinde “Kalpak” giymek “Kama” kuşanmak ve muhterem eşlerinin Çerkes olduğunu dile getirmek dışında Çerkesler için somut hiçbir şey yapmış değil çünkü.

 

Sn. Bülent Arınç, Böyle Akrabalık Olmaz, Böyle Hükümetlik Hiç Olmaz!

Son günlerde Sn. Bülent Arınç 17 Aralık ve 25 Aralık sorunlarıyla ilgili “Saflığımıza geldi, bilemedik!” açıklamasında bulunmuştu. Oysa Sn. Bülent Arınç ve partisi “saf” değildi ancak öyle anlaşılıyor ki karşı taraf daha “uyanıkmış”.

Gerçekte Bülent Arınç asla “saf” değil ancak kendi seçim bölgesindeki Çerkesleri ve Türkiye Çerkeslerini nedense “saf” yerine koyuyor. Yani her seçim döneminde bir Çerkes Derneğine uğrayıp, kama-kalpak kuşanıp, kendi muhterem eşlerinin de Çerkes olduğunu dile getirince, hem hükümet olarak, hem de bir Çerkes damadı olarak iki alanda da tüm sorumluluklarından kurtulduğunu düşünüyor.

 

Sn. Bülent Arınç, Sadede Gelelim!

Hükümetiniz Kürtlere, Alevilere, Romanlara, Ortodokslara ve İslamcı Cemaatlere Demokratik Açılımlar yaptı. Roman, Kürt ve Alevi Çalıştayları yaptı ama bir kere bile Çerkes halkına, “Sizin bir derdiniz var mı ey Çerkesler” diye sormadı.

Üstüne üstlük bu haksızlığa karşı Çerkesler’in, ÇHİ öncülüğünde Ankara’da yaptığı mitinge gönderme yapan Başbakan Sn. Erdoğan, “Bakın, şimdi de Çerkesler çıktı” değerlendirmesi ile Çerkes halkını elinde silah dağa çıkmış etnik bölücüler gibi gördüğünü gösterdi.

Sn. Bülent Arınç, sadede gelelim!

Türkiye’de hiçbir Arap STK’sı ya da Arap kanaat önderi devletten TRT Arapça istiyoruz demedi ama siz daha çok dış politik kaygılarla TRT Arapçayı açtınız.

Türkiye’de Kürtler adına konuşan ve açıldığında kanala çıkan Kürtlere bile baskı yapan Kürt hareketine rağmen siz TRT Şeş’i açtınız.

Sn. Bülent Arınç, biz Çerkesler Ankara, İstanbul, Kayseri ve hatta Bitlis Ahlat’tan bile size ve hükümetinize seslendik ve TRT-7 ÇERKES TV kanalının açılması talebimizi dile getirdik ama maalesef sesimizi duyuramadık.

Sn. Bülent Arınç, hak ve taleplerini dile getirip dikkate alınmasını sağlamak isteyen Türkiye Çerkesleri, bunun için barikat kurup polisle çatışmak zorunda mı?

Sn Bülent Arınç, taleplerimizi dile getirdiğimiz demokratik mitingler yerine çevreye zarar veren eylemleri mi tercih etmeliydik; yoksa hükümet politikalarına taş mı koymalıydık?

TIR durdurup, Hakan Fidan’a kafa atmayan kesimlerin demokratik talepleri olamaz mı?

Sn. Bülent Arınç, taleplerimizi ne yaparsak size ulaştırabiliriz artık biz de bilmiyoruz? Topluca kendimizi jiletlememiz ya da yakmamız bir sonuç verir mi acaba?

Bu ülkede haklarımızı, demokratik yolları takip ederek elde etme şansımız neden bu kadar az?

Sn. Bülent Arınç, Türkiye’de yaşayan Çerkesler ne kadar az ve azınlık ise Çerkes dilini yaşatmak isteyen Çerkesler de genel Çerkes halkına oranla o kadar azdır. İşte bu nedenle iki kere azınlık olan bizler ÇERKES HAKLARI İNSİYATİFİ olarak sizi göreve çağırıyor ve TRT-7 ÇERKES TV KANALINI AÇMAYA DAVET EDİYORUZ.

Mitinglerimizde sesimizi duymadınız. Bu kez de size TRT-7 ÇERKES TV KANALI için topladığımız imzaları sunuyoruz.(Tıklayınız)

Sn. Bülent Arınç adalet adına Allah’tan korkun!

Bir halka bu kadar negatif ayrımcılık yapmaya hakkınız yok!

Sn Bülent Arınç, sizi, TRT ŞEŞ ve TRT Arapça 24 saat yayın yaparken ne hakla TRT-7 ÇERKES TV kanalı talebimize randevu bile vermediğinizin muhasebesini yapmaya çağırıyoruz.

Sn. Bülent Arınç, Çerkes Halkı, hem bu dünyada hem ahirette sorumluluklarınızdan kaçtığınız için yakanızı bırakmayacaktır.

Bu halkı bu kadar “saf” yerine koymaya hakkınız yok. 2519 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi