• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret999230
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Ahlat Çerkeslerine Cumhurbaşkanlığı Sahip Çıkmalıdır!
04/04/2013

Ahlat sahip olduğu bir çok tarihi değer nedeniyle Türkler, Anadolu ve Türkiye tarihi için oldukça önemlidir. Uzun yıllar bölgedeki bir çok tarihi eser yeterince ilgi görmemiş olacak ki, görülen ihtiyaç üzerine 2010 yılında Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Ahlat ve civarı ilçelerin korunması için bir dizi eylem planı oluşturulması sağlanmıştır.(1) Böylece erken dönemlerden kalmalar da dahil bölgedeki tarihi yapıların korunması bu bölgenin kültür ve turizm değerinin arttırılması amaçlanmıştır.

Ahlat’ın Türk tarihi için ne ifade ettiğini az çok tarihten anlayanlar iyi bilir. Ne var ki Ahlatın sahip olduğu kültürel değerler sadece tarihi eserler ve mezarlardan ibaret değildir. Ahlat ve Adilcevaz bölgesi Çerkeslerin soykırım sonrasında vatanlarından çıkıp yerleştikleri ve onlarca köyde kendilerine yeni bir dünya kurmaya çalıştıkları bir bölgedir. Ne var ki 80 yıldır Ahlat ve Adilcevaz Çerkeslerinin yaşadığı yeni iç göçler ve ardından gelen terör ve yeni iç göçlerle birlikte köyler boşalmış ve bir grup Çerkes Ahlat merkezine yerleşmişlerdir.

Şimdilerde, yani 2011 yılında Ahlat Çerkesleri kültürlerini yaşatabilmek için bir Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği kurmuşlardır. Ne var ki Ahlat Çerkeslerinin dilsel ve kültürel asimilasyonu had safhaya ulaşmış bulunmaktadır. Bölgede yaşayan yüzlerce Çerkes içinde anadilini konuşabilen insan sayısı iki üç kişi civarındadır…

Ahlat’ın hemen yakınında Bingöl’de yaşayan Çerkslerin durumu ise çok daha kötüdür. Bingöl’ün Yedisu ilçesindeki Karapolat adlı Çerkes köyü PKK‘nın saldırıları ve adam öldürmeleri nedeniyle bundan 18 yıl önce boşaltılmıştır. Şimdi bu köyün Çerkesleri köylerine geri dönebilmek için devletten yardım istemektedirler…

Köyleri Terör Örgütü Tarafından Yakılan Bingöl’lü Çerkesler Devletten Yardım İstiyorlar

 

Şimdilerde Ahlat’ta ve bölgede yaşayan Çerkesler dillerini ve kültürlerini yaşatabilmek ve Bingölde yakılan köylerine devletin ilgisini çekmek adına Cumhurbaşkanlığının korumaya aldığı Ahlat’ta bir miting yapmak için hazırlanıyorlar. Seslerini devletlerine duyurmak istiyorlar. Tek istedikleri devletin kendilerini duyması…

Cumhurbaşkanlığı bu bölgenin Çerkeslerine sahip çıkmalıdır. Çünkü AKP hükümeti sadece bu bölgenin değil, tüm Türkiye Çerkesleri’nin demokratik açılım sürecindeki taleplerini reddetmekte, daha doğrusu Türkiye Çerkeslerini yok saymaktadır. Ahlat’ta yapılacak olan mitinge Çerkes Hakları İnsiyatifi olarak bizler de elimizden gelen desteği vereceğiz. Ancak Başbakan Erdoğan’ın bundan iki yıl önce ÇHİ tarafından yapılan anadili eğitimi ve TRT Çerkesçe yayını talebine karşılık olarak: “Şimdi de Çerkesler Başladı” dediğini henüz unutmuş değiliz.

AKP Hükümeti bu güne kadar.

-Alevi Çalıştayı Yapmıştır,

-Roman Çalıştayı Yapmıştır:

-Kürtlere karşı açılım politikası geliştirmiştir

Ancak Türkiye Çerkeslerini hiçbir surette muhattap almamıştır. Buna karşılık Türkiye Çerkesleri kendi Çerkes Çalıştayını kendileri yapmış ve sonuç bildirisini AKP Hükümeti adına Bülent Arınç’a teslim etmiştir. AKP Hükümeti Çerkes halkının sorunlarını çözmek adına hiçbir şey yapmamıştır. Bu süreçte elde edilen kazanımlar tamamen dolaylı yollardan elde edilen kazanımlar olmuştur.


Çerkes Hakları İnsiyatifi, Hükümetin Üstlenmediği

Çerkes Çalıştayını Yapmış ve Sonuç Bildirgesini

Hükümete Ulaştırmıştır.

 

Ahlat ve civarında yaşayan Çerkeslerin önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği bu mitinge Çerkes Hakları İnsiyatifi olarak her anlamda destek vereceğiz. Ancak bu kez muhataplarımız arasında bugüne kadar sesimizi duymamazlıktan gelen AKP Hükümeti ile birlikte Ahlat’ı ve Ahlat’ın kültürel ve tarihi değerlerini koruması altına alan Cumhurbaşkanlığı makamı da olacaktır!

TRT Arapçayı açan hükümet, TRT Şeş adıyla Kürtçe yayın yapan hükümet, TRT Çerkesçe yayınları taleplerimize karşılık, Çerkeslerle görüşmek için randevu bile vermemektedir. Her fırsatta Çerkeslerin ne kadar medeni ve değerli bir halk olduğunu söyleyen TRT’den sorumlu Bülent Arınç ÇHİ’nin randevu taleplerine cevap bile vermemektedir.

Oysaki Türkiye Çerkeslerinin Türk Devletiyle kronikleşmiş bir çatışma yaşamıyor olması Çerkeslerin sorunları olmadığı anlamına gelmemektedir.  Tüm kurumlarıyla birlikte Türk Devleti’nin Çerkeslerle ilgili olarak bazı şeyleri iyi bilmesi gerekmektedir:

- Türkiye’de Çerkesler hiçbir Kürt köyünü yakmadılar,

- Türkiye’de Çerkesler Sivas’ta Alevileri yakmadılar,

- Türkiye’de Çerkesler Başbağlarda Sünnileri kurşuna dizmediler,

- Türkiye’de Çerkesler hiçbir asker ya da polise kurşun sıkmadılar,

- Üstelik Türkiye’de Çerkesler kurtuluş savaşında Türklerin ya da Kürtlerin ya da Alevilerin atalarından daha az savaşmadılar,

Türkiye Çerkesleri’nin eline bu ülkenin Kürtlerinin, Türklerinin ya da Alevilerinin kanı bulaşmadı.

Üstelik Türkiye Çerkesleri sadece ve sadece bu ülkenin vatandaşıdırlar. Ceplerinde başka pasaportaları yok. Öyleyse Türkiye’nin farklı farklı bölgelerinde ana dillerini unutan, kültürleri yok olan köyleri yakılan birbirinden kopmuş ve uzağa düşmüş biz Çerkesler artık sadece kendi köyümüzün ya da şehrimizin dertleriyle uğraşmayacağız. Topyekün Çerkes milletinin her nerede ne sorunu varsa onunla da ilgileneceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm  kurumlarıyla birlikte asıl muhatabımızdır.

Bu devlet, Ahlat’ın mezarlıklarını ve kalelerini kültürel değer olarak koruma altına alan devletse, ondan Ahlat’ın Çerkeslerinin ölmekte olan dilleri ve kültürleri için de taleplerimiz olacaktır.

Bu devlet, TRT Arapça ve TRT Kürtçe yayınları yapan devletse, ondan TRT Çerkesçe yayını da isteme hakkımız doğacaktır.

Bu devlet, kendisiyle onlarca yıl savaşan binlerce insanı öldüren terör örgütünün üyelerinin evlerine dönmeleri için projeler üreten devletse, o zaman da evleri terör örgütü tarafından yakılan, insanları kurşunlanan insanlarımızın sorunlarıyla da ilgilenmek durumunda olduğunu hatırlatmak durumundayız.

Bunun için yarın Ahlat’ta olacağız. Yok olan dilimiz ve kültürümüz için, yakılan köylerimiz için…

_____________________________________

 (1)http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1015298&CategoryID=974081 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi