• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret999490
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Ahlat Çerkes Mitingi
15/05/2013

Çerkes Hakları İnsiyatifi ilk kez varlığını deklare ettiğinde ve Çerkes halkını Ankara’da mitinge çağırdığında, “ Eğer bu miting gerçekleşirse bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demiştik. Öyle de oldu. Allah’a çok şükür, 12 Mayıs 2013 Pazar günü itibariyle Çerkes Hakları İnsiyatifi’yle dördüncü Çerkes Mitingini de Ahlat’ta görmüş olduk.

Geçen sene Kayseri Çerkes Hakları Mitingi’nde ne kadar heyecanlı idiysek, bu sene de Ahlat’ta o kadar heyecanlıydık.

Havzanın bir çok yerinden insanlar geldi Ahlat Çerkes Mitingine. Muş’tan Çeçenler, Tatvan’dan, Adilcevaz’dan, Van’dan Çerkesler ve Kuşha’lar. İstanbul’dan uçakla gelen ÇHİ temsilcileri ve arkadaşlar. Ahlat’ın Türkmenleri ve Kürtleri’de destek verdi Ahlatın Çerkeslerine.

Oysa bundan iki yıl öncesine kadar Ahlat’ta Çerkeslerin yaşadığını bilen kaç kişi vardı ki aramızda?

Ama zaman çok hızlı değişiyor.

Ve artık hiçbir şey eskisi gibi değil.

Artık Türkiye Çerkesleri kendi sorunlarına çözüm bulmak için dernek köşelerini değil, sokakları ve demokrasiyi önceliyor.  Zamanla bu eylemler daha da artacak ve diasporanın içine girdiği yok oluş süreci tersine dönene kadar devam edecektir.

“Atılan bir taş dili olsaydı kendi rızasıyla yola çıktığını söyleyecekti!” demiş bir düşünür. Çerkesler kendi rızaları ve istekleriyle sokaklara çıkıyor ve haklarını anayasal ve yasal bağlamda elde etmeye çalışıyorlarsa bir gün gelir o taş hedefine ulaşır diye düşünüyorum.

Zamanın ruhu şimdilerde halklara göz kırpar gibidir. Belki de ilk defa Türkiye’de yaşayan insanlar darbe anayasalarından ve ara dönem politikalarıyla yönetilmekten kurtulacaklar.

Bir ters rüzgar esmez ve zaman halkların umutlarını boşa çıkarmaz ise Türkiye Cumhuriyeti bu içinde bulunduğumuz zamanlarda sancılı geçen kuruluş dönemini bitirecek ve büyüme dönemine girecektir.

Ahlat Çerkes Mitingi bir milattır. Ama aynı zamanda yüzbinlerce Çerkesi içerisinde barındıran Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu (Kayseri hariç) illerinde yaşayan Çerkesler için de başlarını önlerine alıp düşünme zamanının geldiğinin habercisidir.

Kolaylıkla gerçekleşmedi tabi ki Ahlat Çerkes Mitingi. Ama devletin ve kolluk güçlerinin en ufak bir engellemesiyle karşılaşılmadı Ahlat’ta. Mitinge engel olmaya çalışanlar yine kendilerini Çerkes halkının temsilcisi sanan Demirel – Çiller - Doğan Güreş kuşağının yarattığı devletlû Çerkeslerdi… Ama çabaları bir işe yaramadı. Pompaladıkları korkular, hakaretler ve de yıldırma faaliyetlerinin hiç birisi Ahlat Çerkeslerini ana dillerine, kültürlerine ve tarihlerine sahip çıkmaktan alıkoyamadı…

Bir avuçtular ama yanyana gelebildikleri için bir güç haline geldiler ve bir çekim merkezi oluşturdular.

Heyacanlı insanlar doldurdu salonu, hatipler de güzel konuştular doğrusu.

Şimdi Ahlat Çerkesleri’nin bu çığlığını Hükümete ve Muhalefete duyurmak zamanıdır.

Bu ülkenin sadece Kürtler ve Türklerden ibaret olmadığını herkes öğrenecek…

İttihat ve Terrakki’nin ruhu yok olana kadar sokaklarda ve meydanlarda olacağız…

Geleceğimiz ve çocuklarımız için…

Kafkasya için…

Dünyanın heryerinde darmadağınık yaşayan Çerkes halkı için…4466 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi