• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Çoğulcu Demokrasi Partisi
26/04/2014

Çerkesler yeni Türkiye’de sorunlarına çözüm bulmak istiyorlarsa, Çerkes dilinin ve kimliğinin yok olmasını önlemek istiyorlarsa, yaşadıkları Soykırımı dünyaya duyurmak istiyorlarsa bunun en doğru adresi Meclistir.

Artık yeni dönemde iktidar adına AKP’den ya da muhalefet adına diğer partilerden Çerkes adayları meclise taşımalarını beklemek saflıktan başka bir şey olmayacaktır.

Eski ulusalcı-milliyetçi, yeni dönemde Fetullahçı CHP ve MHP’nin ya da Kayseri gibi bir yerde 12 yıl boyunca Sadık Yakut gibi bir kişiyi Çerkeslerin yaşadığı bölgenin kadrolu milletvekili gösteren AKP’nin Çerkeslerin sorunlarını tartışacak milletvekillerini Meclis çatısı altına taşımayacaklarının iyi bilinmesi gerekmektedir.

Kürt açılımından Ermeni Taziyesine kadar bir çok alanda ön alan AKP’nin TRT Çerkes konusunda Putin’den izin çıkmasını beklemesini anlamak mümkün değildir.

Zaman geçiyor ve Türkiye hızla dönüşüyor. Dün asla siyasete girmeyeceğiz diyen grupların bile önümüzdeki dönemde siyasi parti kurmak adına harekete geçtiğini biliyoruz. Çünkü kimse artık başkasının derdine çare olacak durumda değil. Derdi olan kendi çözümünü bulmak adına kendi örgütünü kurmak zorunda.

Yeni dönemde kimlikler ve halklar daha çok gün yüzüne çıkacak ve Çerkesler de kendi kimlikleri ve tarihleri bağlamında siyasallaşmak ve sorunlarını Meclis çatısı altına taşımak zorunda kalacaklar. Bu zamanın ruhunun bize dayattığı bir misyon olarak karşımızda durmaktadır.

Şüphesiz ki Çerkes halkı Soykırım ve Sürgün sonrasında çok büyük travmalar yaşamıştır. Coğrafi olarak çok dağınıktır. Ne var ki bu travmadan çıkış ancak ve ancak Çerkes halkı siyasallaştığında kendi parlamenterlerine sahip olduğunda ve bu kişiler Çerkes halkının sorunlarını Meclis çatısı altına taşıdığında mümkün olacaktır.

Önümüzdeki Genel Seçimler’den sonra Türkiye Cumhuriyeti yine bir I. Meclis Kurmak zorundadır. Bu meclis çatısı altında Liberaller, Kürtler, İslamcılar ve diğer tüm gruplar gibi Çerkesler de yer almak zorundadır. Unutmayalım ki I. Meclis’ten bu yana TBMM çatısı altında hiç kimse Çerkes halkının sorunlarına değinmemiştir.

Şimdi, bundan aylar önce oluşan Çoğulcu Demokrasi Hareketi’nin partileşmesi bu bağlamda oldukça önemlidir. Çerkes halkının Türk Siyasetinden beklentilerini dile getirecek bir siyasal partiye şiddetle ihtiyacı vardır.

ÇDP’nin başta İstanbul, Ankara, Kayseri, Maraş, Çorum ve Samsun gibi illerde örgütlenmesi ve sonrasında Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı her il ve ilçede örgütlenmesi kaçınılmazdır.

Artık Türkiye Çerkesleri geçtiğimiz 200 yüzyıl içerisinde yaşadığı travmaları aşmalı, asimilasyonu tersine çevirmenin yollarını kültür derneklerinde değil, Meclis çatısı altında aramalıdır.

Bugün hala bir TRT Çerkes kanalımız yok ise, bugün hala sadece Çerkesçe eğitim veren bir üniversitemiz yok ise durup düşünmek zamanıdır. Çerkes dili ve Çerkes halkı bunları hak etmiyor mu? Ya da bir dil şu modern çağda televizyonu ve üniversitesi olmadan yaşar mı, yaşayabilir mi?

Buna imkan yok.

Artık Çerkesler atalarının mirasını tüketmeyi bırakıp çocukları için örgütlenmek ve kendi siyasal örgütleriyle I. Meclis’in inşasına katkı sağlamak zorundadırlar.

Çerkes Halkını, tüm sorunlarını Meclis’e taşımak adına Çoğulcu Demokrasi Partisi çatısı altına çağırma zamandır.

Ya şimdi yol yakın iken örgütlenir ve siyasallaşırız; ya da yeni kurulacak I. Meclis Çerkesler olmadan yoluna devam eder.

Ama her şekilde de bu I. Meclis kurulacaktır.

Eğer şimdi Çerkesler Çoğulcu Demokrasi Partisini kendi adresleri olarak kabul eder ve ona sahip çıkarlar ise bu Türkiye siyasetinde yeni bir döneminde başlangıcı olacaktır. Diasopora tarihi içinse bir milat olacaktır.2585 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi