• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret999233
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi!
12/05/2015
    Gereklilik bazen insan ilişkilerinden bağımsız olarak gelir bizi bulur ve kendisini dayatır. İnsan hayatında ya da toplumların hayatlarında bazen gereken şeyi gerektiği zaman yapmakla yapmamak arasında tercih yapmak zorunda kalınır. İşte o zaman ya kendimizce bahaneler uydurur ve gerekeni yapmayız ve bahanelerle içimizi rahatlatırız; ya da her türlü bahaneye karşın gerekeni yapar ve diğer her şeye kulaklarımızı tıkarız.

Şimdi Çerkes halkı 150 yıldır ilk kez siyasete kendi adaylarıyla müdahil olmaya niyetlenmiş durumda. Ve gerekeni yapıp yapmadığına bağlı olarak Çerkesler ya “biz varız” ya da “biz yokuz” diyecekler. Bir dostumuz “Siz alacağınız oydan daha güzel insanlarsınız ama boyunuzun ölçüsünü alacaksınız!” demişti. Ama artık biz biliyoruz ki, Türkiye'de Çerkesler boyunun ölçüsünü vermekten daha fazla kaçamazlar. Durmak ve yüzleşmek, birlik olmak ve örgütlenmek zorundalar.

Derler ki Ruslar, Labe kıyısındaki Hajret Kabardeyleriyle savaşmaktan bıkmışlar. Ne yapsalar baş edemez olmuşlar. Sonunda bir işbirlikçi Çerkes çıkmış ve Ruslara Labe kıyısındaki Çerkesleri nasıl yok edeceklerini söylemiş.

Hikayeye göre Labe Çerkesleri diğer bölge Çerkesleriyle sıkı ilişkiler içerisindeymişler ve aslında savaşlara diğer Çerkeslerin de desteğiyle gitmekteymişler. İşte işbirlikçi Çerkes Ruslara şu aklı vermiş:

 “- Sabah erken bir atlı çıkarın Labe'den çıkmış gibi. Diğer Çerkeslere desin ki:

“-Hey siz burada eliniz böğrünüzde duruyorsunuz ama Labe Çerkesleri açmışlar mahsıme küplerini, pişirmişler en güzel koyunlarını, oturup içiyorlar, kalkıp oynuyorlar, oturup yiyorlar, sonra kalkıp yine oynuyorlar. Bu gün Labe'nin mutlu günü ama görüyorum ki sizi davet etmemişler!” Buna diğer Çerkesler kızacaktır. Siz de o zaman Labe'ye saldırın böylece diğer Çerkesler yardıma gelmez, siz de Labe Çerkeslerini yok edersiniz” demiş.

Ruslar bu işbirlikçi Çerkesin dediğini aynen yapmışlar. Bir sabah erkenden bir atlı çıkarmışlar Labe tarafından. Varıp diğer Çerkeslere rastladığında aynısını söylemiş atlı:

“-Hey siz burda eliniz böğrünüzde duruyorsunuz ama Labe Çerkesleri açmışlar mahsıme küplerini, pişirmişler en güzel koyunlarını oturup içiyorlar, kalkıp oynuyorlar oturup yiyorlar sonra kalkıp yine oynuyorlar. Bu gün Labe'nin mutlu günü ama görüyorum ki sizi davet etmemişler!”

Bunu duyan Çerkeslerden bazıları çok kızmışlar.

“-Vay efendim demek birlikte savaşırken iyi de, iş şölene gelince Labe Çerkesleri bizi hatırlamıyorlar öylemi?! O zaman bundan sonra kendi başlarına savaşsınlar Ruslarla!” demişler.

Bir kısım Çerkes ise buna itiraz etmiş. Olsun, savaşırsak birlikte savaşırız, eğleneceksek de birlikte eğleniriz. Onlar bizi şölene davet etmedi mi? Etmesinler, ne çıkar. Savaştayız biz. Haydi kalkın gidelim. Bu haber yalan da olabilir. Vallahi hem savaşta birlikte savaşırız, hem şölende birlikte eğleniriz. Gerekirse Labe Çerkeslerinin hatalarını yüzlerine vurur gerekeni de söyler, çıkar geliriz. Ama haydin kalkın gidelim. Belki yalandır bu haber!

Hikayeye göre Çerkesler kendi aralarında tartışırken Ruslar Labe kıyısındaki Çerkes köyüne saldırmışlar. Tüm köyü kılıçtan geçirmiş ve yakıp gitmişler.

Bu arada diğer Çerkesler aralarındaki tartışmayı nihayet bitirmişler. Kalkıp Labe'ye gitmişler. Savaşsa savaşmaya, şölense eğlenmeye. Ama iş işten geçmiş işte. Köy kuşatılmış ve herkesi katledilmiş vaziyette bulmuşlar. Yanan evler ve sokak aralarında yatan ölü bedenler varmış her yerde.

Sonrasında Çerkesler o işbirlikçi Çerkesi bulup öldürmüşler ve onu öldüren de meşhur Hatokşoqo Muhammet Aşe imiş. Ve o köyü yok eden Rus Valisini de öldürmüşler. Ama ne yapsalar da nafile, Labe Çerkesleri yokmuş artık.

SONUÇ: 2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.

Halen 100 kadar olan Çerkes derneklerinden sadece İstanbul Çerkes Derneği resmen bağımsız Çerkes adayları destekleyeceğini açıkladı. Ve 5-6 kadar Çerkes derneği, bir kısmı isteyerek, bir kısmı kerhen bağımsız Çerkes adaylara kapılarını açtı.

Ama işte bir başka hikayede dendiği gibi :

Winter is coming!

Seçim geliyor!



1723 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
Kurban Olduğum Allah Veriyor Verdikçe! - 11/04/2015
Şimdi Çerkes halkı, AKP'nin ya da başka bir partinin kendilerini umursamadığını anladığına göre, bir manileri yoksa bundan sonra sık sık çaylarını içmeye gideceğiz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi