• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret999227
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
ADDER Bizi Keloğlan ve Pepee Milliyetçiliğinden Koruyabilir!
31/12/2012

Yok, alfabe konusunu ve ADDER’in kurultayını tartışacak değilim. Alfabe konusunda ADDER ile anlaşmamız mümkün değil. Zaten daha önce diasporanın latin alfabesine geçmesinin bir cinayet olacağını yazmıştım. ADDER bu cinayeti taammüden işledi.

Yine de ADDER, yani Adige Dil Derneği Diaspora Çerkeslerinin ana dillerini korumaları için büyük hizmetlere imza atabilir.

        Yeni dönemde hükümetin dindar ve milliyetçi nesiller yetiştirme projesinin minik yansımalarından birkaçıdır TRT’de oynayan Pepee ve Keloğlan adlı çizgi filmler. TRT yakında ‘Peppe Ötüken’de!’ ya da ‘Keloğlan Hicaz Yollarında!’ bölümlerini çekerse şaşırmam şahsen. Birçokları için bir şey ifade etmese bile benim gibi, ufak çocuk babası Çerkesler için bu Pepee ve Keloğlan adlı çizgi filmler artık tahammül edilmez derecede can sıkıcı bir hal almaya başladı.

        Benim büyük oğlum doğduğunda böyle çizgi filmler yoktu ortada. Dolayısıyla ona Çerkesçe öğretmek kolaydı. Ama işte onun kardeşini ne yapsak ne etsek Çerkesçe konuşturamıyoruz. Çünkü ufaklık sabahın köründen akşama kadar bu çizgi filmleri izliyor. Ve ben anladım ki bu iki çizgi filmin Çerkesçeleri elde olsa bu çocuğa Çerkesçe öğretmek daha kolay olacak.

        Bu konuda anne ve babalara yardımcı olabilecek tek STK’mız ise hiç şüphesiz ADDER’dir. Birçokları için basit bir konu gibi gelebilir ama öyle değil. ADDER’in yardımına ihtiyacımız var. Şöyle 30-40 bölümü Çerkesce’ye çevrilmiş bir Peppe ya da Keloğlan, ya da ne bilim Caiu gibi çizgi filmler ilaç gibi gelirdi.

        Çizgi film deyip geçmeyin.

        ADDER Latin alfabesine geçiş gibi abes işlerle iştigal ettiği kadar TRT Çerkesçe içinde gündem oluşturur mu? Bu konuda inisiyatif alır mı? Bilemem ama sözlük yazmak ya da alfabe değiştirmek gibi konulardan daha güncel ve önemli bir sorundur bu çizgi filmler. Çünkü bir çocuk, bir yaşından itibaren tv izliyor. Ama alfabeyi ve sözlüğü yıllar sonra tanıyor.

***

        ESKİDEN ADAM ÖLDÜRÜP GÖMERLERDİ, ŞİMDİ SİYASETE GİRDİLER!

Türkiye’de önümüzdeki günlerde genel seçim sistemi değişecek gibi. 100 kişilik bir Türkiye kontenjanı olacak ve insanlar bu kontenjandan milletvekili olabilecekler. Türkiye’nin neresinden olursa olsun aynı adaya oy verilebilecek.

Bu düzenleme bizi, yani Türkiye Çerkeslerini meclise taşıyabilir. İçimizden bazıları meclise girebilir. Böylece sürekli AKP’nin ya da diğer partilerin gözünün içine bakmaktan kurtuluruz. Baksanıza, eskiden adam öldürüp domuz bağı yapıp gömen Hizbullah bile siyasete girdi ve silaha mesafe koydu.

Hizbullah gibi bir terör örgütünün bile mecliste milletvekiliyle fikirlerini savunmaya karar verdiği bu dönemde Türkiye Çerkesleri de meclise Çerkes kimlikleriyle girmelidir.3011 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi