• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret999228
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Kayseri'nin Çerkesleri Artık Sahipsiz Değil!
23/03/2015
    İzmir'de Bornova-Konak otobüs hattına  binen bir adam varmış. Adamın adı Rambo'ymuş. Aslında kendi halinde bir garipmiş bu Rambo. Ama nedense insanlar ona bu ismi takmışlar ve belki de kendisinde olmayan bir çok özelliği lakabıyla örtmeye ya da bir ideal kahramanın adını ona takarak daha da matrak geçmeye çalışmış çevre halkı.

Bu Rambo zamanla dik dik yürümeye başlamış. Her sabah otobüsle Bornova'dan işe gider, aynı otobüsle de akşam eve dönermiş. Hattın şoförleri de bunu tanıdıklarından -Vay Rambo nasılsın! Geç bakalım! der alırlarmış otobüse. Gel zaman hattın otobüs şoförü değişmiş. Tabii bu gelen Rambo’yu ne bilsin. Sabah bizim Rambo gene aynı saatte aynı otobüse binmiş bilet atmadan geçmiş bir koltuğa. Akşam yine aynısı. Derken ertesi gün şoför;

- “Hop hemşerim bilet atsana” diye uyarmış Ramboyu. Rambo hiç istifini bozmamış;

-  “Rambolar bilet atmaz!” demiş geçmiş yerine.

 Şoför hafiften kıllanmış ama ses de çıkartmamış.

Ertesi sabah aynı şoför, aynı hat ve bizim Rambo.

Rambo yine bilet atmadan geçmiş yerine.

Şöför ;

-  “Hooop hemşerim bilet atsana!” demiş daha bir kızgın.

Rambo şöföre bakmış ve

- “Rambolar bilet atmaz” demiş ve oturmuş yerine.

    Dayanamamış şoför,

- “Neden atmaz kardeşim? Rambolar neden bilet atmaz?” diye bağırmış son ses.

Rambo sakince elini cebine atmış ve elindeki kağıdı şoföre gösterip;

- “Çünkü Rambo'nun Pasosu var da ondan!” demiş.

                     ***

    Şimdi bu hikaye şuracıkta bir dursun. Lazım olacak.

 

KAYSERİ'DEKİ ÇERKES HALKI PASOSUNU AKP DAHİL HERKESE GÖSTERMEK ZORUNDADIR!

Çünkü ÇDP dışındaki hiç bir parti Kayseri Çerkeslerinin hikayesini meclise taşıma kaygısı taşımamaktadır. Uzunyayla'nın ve Kayseri Çerkesleri'nin ekonomik sorunları Pınarbaşı'nın ve Uzunyayla insanının sahipsizliği onları ilgilendirmemektedir.

- AKP tam 12 yıl boyunca Uzunyaylayı ve Pınarbaşını Sadık Yakut'a mecbur etmiştir.

- AKP tam 12 yıl boyunca Kayseri’de egemenlerin, fabrikatörlerin cemaatlerin sesi ve soluğu olmuştur. Ama kente göcenlerin, Uzunyaylalıların tarımdan ve hayvancılıktan geçinenlerin sesi olmamıştır.

- AKP döneminde Kayseriye 4 Üniversite yapılmış, Pınarbaşı’na tek bir meslek yüksek okulu dahi açılmamıştır.

-AKP Kayseri’de yerlilerin, zaten zengin olanların sesi olmuştur. Ne Uzunyayla’ya, ne de sabahın beşinde kalkıp, on numara yağ yakan servislerle vardiyaya giden Uzunyayla halkına dönüp bakmamıştır. Uzunyayla boşalmış, ıssızlaşmıştır. Pınarbaşı Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yalnız AKP'nin değil, devletin unuttuğu bir ilçe olarak kalmıştır. Hem devlet hem AKP Pınarbaşı'nı unutmuştur. Kayserinin gelişmesi için ucuz iş gücüne ihtiyaç vardır. Bu ucuz ve sömürülecek iş gücü Uzunyayla’nın Çerkesleri ve Pınarbaşının Avşarlarıdır. Devlet, Pınarbaşı’nı defterden silip hepsini Kayserinin yerlilerini zengin etsinler diye farbikalarına işçi yazmıştır.

- Kayseri'de insanlar ikiye ayrılırlar: Öldüklerinde cenazesi Hunat Camii’nden kalkan cenazesi İldem-Belsin’de gömülen fakirler, köylüler ve Uzunyaylalılar-Çerkesler, Kayserili ağzıyla söyleyecek olursak Çarıklılar;

Birde öldüklerinde cenazesi Camiî Kebir'den kalkan ve Asri mezarlığa gömülen “yirliler”, zenginler ya da Kayserinin gerçek sahipleri.

AKP işte bu ilk sınıftan, yani Çarıklılardan oy alan ama ikinci sınıfa hizmet eden bir partidir. Kayseri'de kabaca 200 milyar dolara hükmeden bu “Yirli egemenler” in partisidir AKP. Kayserinin 200 milyar dolarlık bu tatlı parasından ne kadarı Uzunyaylalılarındır sizce?

Ya da yüzlerce orta ölçekli fabrikadan ve onlarca büyük ölçekli fabrikadan kaç tanesi Uzunyaylalılar’a ya da Çerkeslere aittir sizce? Hiç biri değil mi? Pardon 1 tanesi. Onu da Kayserinin “yirlileri” kapattırmak yok etmek için aporttalar zaten. Bunu hepimiz biliyoruz.

Peki sokakları çok geniş, tuvaletleri bedava, her 100 metrede bir çeşmesi var diye öldüğünüz Kayseri sizin Uzunyaylalıların, köylülerin mi; yoksa 200 milyar dolara hükmeden egemenlerin şehri mi?

Çok seviyorsunuz değil mi Kayseri'yi.

Bişi söyleyim mi: ben hiç sevmiyorum.

Ben Uzunyaylayı seviyorum sadece.

Hani Kayseri’de 4 üniversite varken tek bir meslek yüksek okulu bile açtırmadıkları Pınarbaşına bağlı Uzunyaylayı…

- Hani Pınarbaşı’nda bir yılda 100 kadar göz ameliyatı yapan Çerkes doktoru, Kayseri Hastanesinin “müşterisinin” ayağını kesti diye bilmem nereye sürdürdükleri Uzunyaylayı.

- Sanayide ve teknolojide kalkınan Kayseri’yi egemenleri sevsin, fabrikaları olanları sevsin. “Yirlileri” sevsin. 12 yıldır tek bir Çerkes aday göstermeyen AKP'liler sevsin.

Ben Uzunyaylayı seviyorum.

Artık Kayseride yaşayan Çerkes halkı oyu kendisinden alıp, parayı “yirliye” ve fabrika sahiplerine kazandıran AKP'ye oy vermek zorunda değil.

Artık Kayserideki Çerkesler kendi partilerine oy verebilecek. AKP'den sıra almak için CHP'den seçilmeyecek sıraları sineye çekmek için MHP'ye dert anlatmak için sırada beklemek zorunda değiliz.

Oyumuzu ÇDP'ye atar adayımıza desteğimizi verir, gelir evimize çayımızı içeriz.

Artık Uzunyaylalıların,

Çerkeslerin,

Köylülerin,

fabrikalarda işçi olanların,

- “Çerkesler en fazla fabrikalarımızda müdür olabilirler!” diyen egemen “yirlilerce” aşağılananların,

Uzunyaylada kara sığır besleyip, TOKİ'de kirada oturup, çocuk okutmaya çalışan HALKIMIZIN sizinde artık başka partilere oy vermenize gerek yok.

Çerkesler, Uzunyaylalılar artık sizin de Paso'nuz var. Yukarıdaki hikayede anlattığım Rambo gibi , “Rambolar bilet atmaz çünkü onun Pasosu” var deme hakkınız var artık.

“AKP'ye oy yok.

MHP'ye oy yok.

CHP'ye oy yok.

Çünkü artık bizim kendi partimiz var ÇDP'miz var” deme zamanı artık.

Şimdi ÇDP'nin desteklediği bağımsız aday Emine Sezgin Aslandok'u destekleme zamanı.

Şimdi örgütlenme zamanı.

Egemenlerin fabrikaları milyar dolarları varsa, sizin de oyunuz var.

Oyunuzu ÇDP'nin bağımsız adayına verin, sonra evinize gelip bir demli çay için. Bırakın gerisini “Oltaya gelmiş Çerkeslere yem atmaya gerek yok ki” diyenler düşünsün.2397 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi