• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret999229
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Rusya, Çerkes Halkına Saygı Duymayı Öğrenmeden Asla!
27/05/2014

Biz de bu soykırım ve vatandan sürülmüşlüğün acısı; Rusya’da da artık iyice yapısallık kazanmış bu emperyalist şehvet varken biz Rusya ile dost olamayız. Dostmuş gibi de davranamayız.

Çerkes Soykırımı’nın 150. yılında artık cin şişeden çıkmıştır. Kitleler diasporada adalet için ve gerçek için meydanlara inmişler ve soykırımı unutmadıklarını dünyaya duyurmuşlardır. Türkiye’den Ürdün’e, Amerika’dan Kafkasya’ya Çerkes halkı yaşadığı her yerde soykırımı ve sürgün gerçeğini insanlığa hatırlatmışlardır.

Çerkes Soykırımı artık ülkemizin ve dünyanın gündemine bir şekilde girmiştir. Bu dava önümüzdeki günlerde daha da çok bilinen bir dava olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet aklının bu acılı günde Çerkes halkının yanında olması sevindiricidir. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanın ve Meclis Başkanının yapmış olduğu remi açıklamalar önemlidir. Bu açıklamaları yaptıkları için kendilerine teşekkür etmek Çerkes halkının borcudur.

Ayrıca Çerkes halkının yaşadığı soykırımı gündemde tutan ve konunun Türk ve dünya kamuoyuna duyurulması için çalışan tüm kurumlarımıza ve inisiyatiflerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

RUS DEVLETİ ÇERKES HALKINA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDADIR!

Şimdi tam da bir istihbarat devleti haline gelen Rusya, Çarlık Rusya’sının Çerkes halkına uyguladığı soykırım ve sürgün politikaları hiç yaşanmamış gibi davranmaya devam etmektedir.

Üstelik de yaşanan soykırım ve sürgünü sanki Rus ve Çerkes halkının ortak acılarıymış gibi lanse etmeye ve ortak bir trajediden bahsetmeye başlamıştır. Rusya’ya göre “Rus-Çerkes Savaşı” yoktur, “Kafkas Savaşları” vardır. “Çerkes Soykırımı ve Sürgünü” yoktur “trajedi” vardır.

İşgal savaşlarını soykırımı ve sürgünü böyle etimoloji oyunlarıyla gözlerden kaçırmaya çalışan Rusya tüm resmi gayrı resmi kurumlarıyla Çerkes halkına şantaj uygulamaktadır.

Rus devleti Diaspora Çerkeslerine uyguladığı şantaj politikalarından vazgeçmelidir.

Son birkaç ay içerisinde Rusya bu tehdit ve şantaj politikasını yeniden gündeme sokmuştur. Gazeteci Fehim Taştekin’in Al Monitor’da[1] yazdığı yazı Rus devletinin ne kadar hayasız ve iki yüzlü bir dış politikası olduğunu ortaya koymuştur.

Diaspora Çerkesleri Rus devletinin bu ikiyüzlü tavrını görmeli ve bu şantaj politikasını boşa çıkarmalıdır. Rus devletinin ve FSB’nin KAFFED başkanı Yaşar Aslankaya’yı “Dediklerimizi yapmaz isen bir daha Kafkasya’ya giremezsin” diye tehdit etmesi, seyahati boyunca onu takibe alması ve otel odasının kapısına bile FSB ajanı yerleştirmesi, zorbalıktır, adilik ve korkaklıktır. Bu durum kabul edilemez. Bu kadar “ayılığın” lüzumu yok.

Yaşar Aslankaya sadece bir federasyon başkanı değildir. Bir diaspora Çerkesi’dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve içimizden birisidir. Rus devletinin bu korkak ve tehditkar zorba tavrı devam ettiği sürece, Çerkes diasporasına şantaj yapmayı bırakmadığı sürece diaspora Çerkesleriyle diyalog geliştirmesi mümkün değildir.

BİRAZ ZOR OLACAK AMA RUSYA ÖNCE ÇERKES HALKINA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENSİN.

Diğer yandan KAFFED genel sekreterliği tarafından Birgün[2] gazetesine verilen röportaj ise Türkiye Çerkes diasporası için üzücüdür, kırıcıdır lüzumsuz ve jakobencedir.

KAFFED, Rus diplomatlarına ve Hafıtse Muhammet gibi gedikli KGB ajanlarına değer verdiği kadar Çerkes diasporasına değer verseydi, biz bugün bir KONFEDERASYON kurmuş ve haklarımızı daha yüksek sesle dünyaya duyurmuş olurduk.

Bu yol hala açıktır.

Bizler hala TRT ÇERKES için yaptığımız mitinglerde KAFFED’in kurumsal desteğini bekliyoruz.

Bizler hala kurulacak ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ için KAFFED’in desteğini bekliyoruz.

Bizler hala SOYKIRIMIN Türkiye’de parlementoya taşınması için KAFFED’le birlikte çalışmaya açığız.

Bizler hala Türkiye’deki vatansız kalan SURİYE Çerkeslerinin anavatana gidebilmeleri için her türlü iş birliğine açığız.

Ama hal bu iken, kimse Çerkes diasporasını jakoben politik bir ağızla azarlayamaz. Ne Rusya, ne de KAFFED.

Herkesin kimliğini kabul ederek ortak bir politika kurmak ve mücadele etmek zor değildir.

Kimse ÇERKES halkının kendisine verdiği desteği tapulu malı sanmasın.

Tüm kurumlarımız ve inisiyatiflerimiz varlığını ÇERKES HALKINA borçludur. Bu unutulmasın.

Ve Çerkes halkı, kimsenin kendi iradesine ipotek koymasına izin vermeyecektir.[2] http://haber.kafkasdiasporasi.com/index.php/component/k2/item/324-kaffed-genel-sekterinden-maksadini-a%C5%9Fan-s%C3%B6zler.html3367 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi