• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret1020114
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Jakoben Sekülerlik ve İnsan Bedenine Hükmetme Saplantısı Üzerine
07/11/2014

Sosyologlar Türkiye modernleşmesinin devlet eliyle gerçekleştirilen jakoben yöntemler üzerinden gerçekleştirildiğine ve bu tarz modernleşmeci eğilimlerin her zaman insan bedeni üzerinde de hakimiyet kurma eğiliminde olduğunu söylerler.

Mesela ben bir Sosyolog olarak öyle olduğunu düşünüyorum.

Türkiye uzun süre devlet otoritesini kadın bedeni üzerinden ikame etmeye çalışan jakoben iktidarlara tanık oldu ve bu iktidarlar yıllarca başörtüsüne saldırdılar.

Üniversite kapılarında sürüklenen kızları,

İkna odalarını,

Askeri yemin törenlerinde törene alınmayan başı kapalı anaları yıllarca izledik durduk.

Ne ki, bu daha çok Türk ulusal devletinin yönetici erklerinin kendi mülkleri saydıkları Türkiye’de yaşamasını istedikleri insanlarda görmek istedikleri asgari nizam ve intizamla alakalıydı.

Türk uluslaşması aynı zamanda tasfiyeciydi ve toplumsal dinamikleri lağvederek ya da etkisini sıfırlayarak ancak yerine yeni dinamikler üreterek bunu da devlet eliyle yaparak kendisini var eden bir yapıydı.

İşte şimdi Türk modernleşmesinin uygulayıcılarının bu ülke halklarına yaşattığı onca travma gözümüzün önünde dururken elinde tek karış bağımsız toprağı bile olmayan buna karşın kendisini müstakbeldeki Kürt devletinin prototipi olarak kurgulayan KCK’nın da ilginç bir şekilde Türk uluslaşmasının bu jakoben yöntemini içselleştirdiğini görüyoruz.

 

Kadın ve Erkek Bedeni Üzerinden Modernleşme Denemeleri!

Türk modernleşmesinin başlangıçta şapka kanunu ile erkekler, sonrasında ise başörtüsü uygulamaları üzerinden kadınlar üzerinden uyguladığı toplumsal mühendislik uygulamalarına karşın kendisini paralel “Kürt Devleti” olarak kodlayan KCK erkek bedeni üzerinden uyguladığı “terör” ile ortaya koyuyor.

Türk modernleşmesi Türkçe ezan mı öngördü, KCK Kürtçe cuma namazlarını öngörüyor. Türk modernleşmesi başörtüsü konusunda hassas mı? KCK sakallı Kürtler konusunda daha hassas.

İlginç bir şekilde bu ülke, her başörtülü gericidir diyen Türk seküler jakobenliğine karşılık, her sakallı IŞİD’cidir diye terör uygulayan Kürt modernleşmesi arasında gidip geliyor.

Bir cunta hareketi olarak kurgulanan 6-7 Ekim kalkışmasında öldürülen bir çok Kürt aslında KCK’nın her Kürt vatandaşı için çıkardığı kılık kıyafet nizamnamesine uymadıkları için öldürüldüler. Çünkü sakallıydılar. Ya da ideolojik olarak Marksist-Leninist değillerdi.

Kendi soydaşına acımadan saldıran aynı kandan aynı kültürden ve aynı sokaklardan gelen insanlara, sırf “şeklen” katlanılmaz bulduğu için katliam uygulayan bir Kürt seküler aklıyla karşı karşıyayız!

Üstelikte öldürülen insanların büyük bir kesimi “itikaden” IŞİD tarafından tekfir edilmiş durumdayken. Daha açıkçası IŞİD’in Türkiye’de kafir ilan ettiği ve katlinde sakınca olmadığını belirttiği HÜDA-PAR’a üye olan ve sempatizanı olma ihtimali olan insanlar sistemli bir şekilde katledildiler.

Hayretler içerisinde 3 gün içerisinde 40 kadar insanın öldürüldüğünü gördük ve buna sebep olan insanlarda en ufak bir nedamet görmedik.

Bu ülkede Ülkücüler ya da AK Partili gençler ya da doğrudan HÜDA-PAR ile ilişkili kişilerin 3 günde 40 kişiyi infaz ettiklerini düşünelim. Ne düşünürdük, ne söylerdik?

Türk Jakoben “zinde” güçlerine yeşil ışık yakan kalkışma hareketinde 3 gün içerisinde öldürülen 40 kişi için ne düşünüyor neler yazıyoruz?

Hele hele, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye’nin bir çok yerinden oy alan büyük bir sempati toplayan Selahattin Demirtaş’ın içine düştüğü içler acısı durumu ve kendi ayağına kurşun sıkan kendi soydaşlarının katline “şekli ve ideolojik” nedenlerle ferman veren haline ne demeliyiz?

“Gelecek güzel günler için 40 Kürt ölmüş ne önemi var? Bizde daha çok var” diye mi düşünüyorlar acaba? Zaten yıllardır bir çok acı çekmiş bir halka, kendi halkına bu kadar yabancılaşmış ve bu kadar düşmanlaşmış bu yapıya Türk jakoben elitlerinin hatalarından ders almaları gerektiğini kim söyleyecek?

Gidip gidip “ilericilik-gericilik” gibi ilkel kalıplara saplanan, kendisini halkının tek ve meşru temsilcisi olarak gören, kendi durumunu “sosyolojiyle” diğer herkesin durumunu ise “komplo teorisiyle” bize izah eden bu jakoben Kürt elitlerine insaniyet namına kim dur diyecek?

 Yaşanan bu 6-7 Ekim olaylarının Türk Jakobenlerinin 6-7 Eylülünden ne farkı var?

Bunun adı bile bile lades değil mi?1971 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi