• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret999487
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Hazır Pınarbaşı Demişken!
13/06/2012

     Devlet bu ilçeye bir de kaymakam atasa bari! Çünkü Pınarbaşı’nın tam bir yıldır Kaymakamı bile yok. Gerçi Pınarbaşı alışkındır yokluklara, fakirliklere, sefilliklere…

     PKK’nın gezici bombacıları ilçemizde havaya uçmasa böyle bir ilçenin var olduğundan devletin bile haberi yok aslında.

    SN. Sadık Yakut, ilçenize bir kaymakam görevlendirin artık, memleketinize bir innelik de olsa faydanız olmuş olur. Son üç dönemdir meclistesiniz en azından Pınarbaşı’na bugüne kadar bir faydanız dokunmamış olsa da ilçenize bir kaymakam göndermeniz devlet olmanızın gereğidir sanırım.

    SN. Sadık Yakut, Pınarbaşılılar bir kaymakam hak ediyordur her halde. Sizin ilçeniz Hakkari’nin en geri kalmış ilçesinden daha beter bir durumda.

    Bir de başını İlçenizin Çerkeslerinin çektiği bir grup geçtiğimiz 29 Nisan’da Kayseri’de Çerkesçe Ana Dili Eğitimi ve Çerkesçe TRT yayını için miting yaptı haberiniz olsun.

     Kayseri Mitingi Neden Gerekliydi?

  Çünkü Kayseri sadece hep ve sürekli seçimleri kazanan belediye başkanlarının hobi bahçesi, hep ve sürekli iyi para kazanan namazında niyazında Müslüman kapitalist birkaç fabrika patronunun insan kaynakları merkezi değildir. Bu şehirde kaybedenler, zengin olmayanlar ve ana dilleri hızla yok olan Çerkesler de var. Kayseri aslında Çerkes dilinin ve kültürünün en hızlı yok olduğu şehirdir. Ve işte tam da bu nedenle Kayseri’de Çerkes Hakları İnisiyatifiyle birlikte ana dil içerikli bir miting yapılmıştır.

      Bu Miting Bize ne Öğretti?

       Çok şey öğretti.

   Çerkes derneklerinin zamanın ve gündemin ne kadar gerisinde kaldıklarını,

       İş başa düştüğünde köprüden önceki son çıkışta tornistan edenlerin ne kadar çok olduğunu,

      İş başa düştüğünde çoluğu ve çocuğuyla yaşlısı ve genciyle kadınıyla ve kızıyla ne kadar çok isimsiz insanın ben de varım diyebildiğini,

       Miting alanının çamur olmadığını ve daha birçok şeyi öğrendik.

      Balıkçı’ya Dair

     Balıkçı ismi aslında şu Kürt sorunu üzerine konuşan davudi sesli kişiye aittir. Ona bu ismi galiba Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur vermişti. Ama bizim bugün üzerine yazacağımız balıkçı öyle entelektüel konularda yüzen birisi değil. Bizim balıkçımız Uzunyayla’nın başına bela olan bir Balıkçı. Bizim Balıkçı önce ufak bir balık çiftliği açmış, sonra çiftliği büyütmüş. Şimdi Zamantı ırmağının geçtiği her Uzunyayla köyüne hastalık saçıyor bu çiftliğin atıkları. İnsanları para vererek satın almış, köylerin ikiye bölünmesine, yüzlerce yıldır akraba olan ailelerin küsmesine neden olmuş bu Balıkçı. Ben kendi gözlerimle gördüm Uzunyayla’daki köylerde insanlar o kadar ayrışmış ki, bazı köylerde birbirlerinin cenazelerini bile kaldırmıyorlar artık. İnsanlar elleri tetikte geziyor. Hepsi bir balık çiftliği yüzünden. Beyzademiz parasına para katarken senin Uzunyaylalılar da birbirine küsmek ve kızmakla meşgul. Şimdilik birkaç muhtar ve birkaç aile bu Balıkçıyla mücadele ediyor. Bu Kayseri’deki Çerkes dernekleri bu federasyonlar ne işe yararlar?

    Neden toplumun bu kangren olan sorunlarına dikkat çekmiyorlar? Neden küsleri barıştırıp, demokratik tepkilerini göstermiyorlar? Yarın bir gün bu Balıkçı yüzünden yaşanacak tatsızlıklar ve kavgalar daha da karmaşık bir hale gelmeden bu sorun ele alınmalıdır.

 

    Bin Kocalı Babil Fahişesinin Çocukları

    Ana vatandaki her türlü sivil hareketi bastıran, biraz dini hassasiyeti olan Çerkes gençlerini terörize eden, Çerkesya’da işgal politikalarına aralıksız devam edenler şimdi de Türkiye’deki Çerkes halkına musallat olmuşlar. Kafkasya Formu’nun aktivisti Kuban Kural’a yapılan taciz ve tehditleri nefretle izliyoruz. Doğrusu şu ki, Tanrı, bize yapılan soykırımın intikamını alacak gücü bize vermedi henüz. Yüzyıllardır sürgünde tutunma mücadelesi veriyoruz.

    Kuban Kural’a yapılan saldırılar Tiflis’te bir tepede şehri izleyen Said Nursi ile Sovyet subayının konuşmalarını aklıma getirdi.

   Hikayeye göre Said Nursi Tiflis’te bir tepede şehri izlerken bir Sovyet subayı ona yaklaşmış burada ne yaptığını sormuş. Said Nursi,

     -    “Burada açacağım okulun planını yapıyorum.” diye cevap vermiş.

Sovyet subayı bu cevaba gülmüş ve Said Nursi’yle dalga geçmiş. Said Nursi ozaman Sovyet subayına şu tarihi cevabı vermiş: 

-  “Alemi İslamın çocukları şimdi her birisi mezun olup diplomalarını geri almak üzere farklı okullarda okumaya gittiler. Fas’tan, Tunus ve Cezayir’e Fransız mektebinde okuyorlar; Mısır İngiliz mektebinde talim görüyor... Ama bir gün gelecek, diplomalarını alacak ve İslam bayrağı altında birleşecekler.”

    Said Nursi’nin bu cevabı benim aklıma hep Çerkes diasporasını getirmiştir. Bir gün Türkiye’de yaşayan, Suriye’de yaşayan, Mısır’da İsrail’de yaşayan sürgündeki Çerkes halkı diplomalarını alıp anavatanlarına geri dönecek, kendi davalarına sahip çıkacaklar diye düşünüyorum. İşte Suriye’dekiler geri dönmeye başladı. İşte Türkiye Çerkesleri, Çerkeslere yapılan soykırımı dünyaya haykırmaya başladı bile.

   Bu çağda bu medeniyetler çağında, insanlık Kafkas Medeniyeti’nin soykırımlar ve sürgünlerle yok edildiğini öğrenecek. Ve diasporadaki Çerkes halkı diplomasını alıp, Soykırım davasına sahip çıkan Çerkes gençlerinin yanında olacaktır.5641 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi