• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Bu Dünyadan Bir TOK FARUK Geçti!
05/04/2014

Öyle işte, bir diaspora yiğidini daha sessiz sedasız kaybettik.

Çerkeslere has bir şey mi bilmiyorum ama ölürken bile ses çıkarmadan, kimseye belli etmeden, aylarca kanserle savaşsa bile hastalığını duyurmadan bir insanımızın daha bu dünyadan göçtüğüne şahit olduk.

Her ölüm bize kendi ölümümüzü de hatırlatır.

Ama bazı ölümler nedense hep zamansız gelir.

TOK FARUK’un vefatı da böyleydi.

O kadar çok şey paylaştığımız, birlikte yollara düştüğümüz ve her sorunumuzda bize destek olan, yol ve yöntem öğreten, duruşu ve karizmasıyla hepimize güven veren, deyim yerindeyse dağ gibi bir insandı TOK FARUK.

Allah gani gani rahmet etsin.

Allah onu öte dünyada sevdiklerine kavuştursun, atalarının huzurunda utandırmasın.

TOK FARUK hakkında yazacak çok şey var ama işte bu erken gidişi ve yokluğu kelimeleri anlamsızlaştırıyor aslında. Bugüne kadar çok denedim hakkında yazmayı ama yazamadım. Şimdi de yazarken sanki yanı başımdaymış o sonu gelmez sohbetlerimizden birisini yapıyormuş gibiyim.

Adam gibi adam olanı, atına binip giden bu güzel Çerkes’i nasıl anlatacağımı bilemiyorum.

Hani derler ya “bir halkı halk yapan, bir halk kadar değerlidir” diye. TOK FARUK öyle bir insandı. Hayatı boyunca Çerkes halkının faydası ve esenliği için hiçbir kavgadan kaçmadı. Hiçbir zaman Çerkes duruşunu bozmadı.

“-Uyanık bir kentli olmaktansa enayi Çerkes olmayı; adamlığıma ve insanlığıma laf gelmesindense kaybetmeyi yeğlerim” derdi hep.

Her ölümle biraz daha kaybettiğimiz Çerkes Duruşunu ona hiç kimse hiçbir zaman kaybettiremedi.

Seni özlemek boynumuzun borcu artık. Ama hiçbir özlem uzun sürmez bu dünyada elbet bizde ölümün bizden ayırdıklarına bir gün kavuşuruz.

TOK FARUK,mekanın cennet olsun. Adam gibi adamdın. ÇerkesoğluÇerkes’din.

Seni tanıdığım için, aynı yolda birlikte yürüdüğüm için mutluyum.

Çabuk geçer zaman.

İnsana verilen nefes elbet bir gün biter.

Geriye bir adımız kalır.

Allah bize de sen gibi adımızı güzel bırakmayı nasip etsin.

Yaşasaydın birlikte ağlardık. Çok zamanda birlikte güldük zaten.

Şimdi bize yalnız ağlamak kalıyor.

Her zamansız ölüm diğer zamansız ölümlerin acısını kanatırken…

Kendi ölümümüz bitirir belki de tüm acıları.

Nur içinde yatasın ey TOK FARUK.

Seni her zaman Kayseri mitingindeki coşkun mutlu ve gülen halinle hatırlayacağız.

Düştüğümüz bu yolda yeni şeyler gelecek başımıza.

Her defasında seni anacak ve hatırlayacağız.

Allah geride bıraktıklarına sabırlar versin.

 

 

 2814 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi