• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret999230
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Kimse Sahipsiz Değil!
30/09/2014

Suriye’deki halk devrimi başladığından beri bazı grupların lokal saldırılarını püskürten PKK, IŞİD adlı grubun ilk ciddi saldırısında neredeyse bozguna uğradı. IŞİD kimsenin öngöremediği bir hızda aynı anda hem Bağdat’ı yani Şii’leri, hem Erbil’i yani KDP ve Peşmergeyi, hem de Suriye’nin Rojova bölgesini yani PKK ve YPG’yi resmen bozguna uğrattı. Üstelik IŞİD, El Nusra ve ÖSO’yu da bozguna uğratmış durumda. Her halde bu durumdan en çok savaşın asıl başlatıcısı olan Esed memnundur.

Bu fiili duruma rağmen bu zor zamanda bile KCK güdümündeki PKK-YPG’nin aynı anda hem Peşmergeyi, hem de Türk devletini yaşanan bu bozgunların sorumlusu ilan etmesi doğrusu ilginç bir durum. Öyle ki, KCK, içine girdiği bu zor durumdan bir çıkış yolu aramak hem Türk devletiyle, hem de KDP ile sağlıklı bir ilişki kurmak yerine faturayı onlara çıkarma derdinde. O kadar ki Türkiye sınırına 150 bin Yezidi girerken bile KCK ve milletvekilleri Türk askerini taşlamakla meşguldüler. Bu akıl tutulması ve Rojova’da yaşanan katliamların birinci dereceden sorumlusu olmasına rağmen KCK o bildik kara propaganda yöntemleriyle işi AKP düşmanlığı yapmaya ve Barış Sürecini bitirmeye kadar getirmiş durumda.

KCK’nın son iki günde iki kere karakol nöbeti bekleyen AKP’nin Polislerine! Uzun namlulu silahlarla saldırması Suriye’de İŞİD karşısında uğradığı hezimeti örtmeye yetmiyor. Kaldı ki saldırıya uğrayan binlerce Kürt Türkiye’ye sığınırken bir avuç köylüyü galeyana getirip onlarla birlikte asker taşlayarak idman yapan HDP milletvekillerinin hali de içler acısıdır.

     ‘Suriye’de Sünni Arap gruplar içerisinde kim güçleniyorsa o AKP’nin desteklediği taraftır’ mantığıyla hükümeti önce ÖSO’ya, sonra El Nusra’ya yamayan bu akıl şimdi İŞİD’i neredeyse bir AKP projesi diye bize pazarlama derdindedir. Yakında Horasan adlı örgütün de bir AKP projesi olduğunu söyleyeceklerdir. Oysa Suriye’de yaşanan olay cinin şişeden çıkmasıdır. Cihatçı Selefilik yıllardır Afganistan’da ve Kafkasya’da arayıp bulamadığı en uygun kaos ortamını Suriye ve Irak’ta bulmuş ve ete kemiğe bürünmüştür. 

Hal böyleyken, Esed’in savaşın ilk yılında çatışmadan YPG’nin eline bıraktığı Rojova’da devrim gerçekleştirdiğini iddia edenler savaş gerçek yüzüyle kendi kapılarını vurduğunda faturayı Türkiye Hükümetine kesmekte bir sakınca görmemişlerdir.

KCK istemese de yaşadığımız tüm bu kargaşadan anladığımız, Kürtlerin Türklerle çatışarak bu bölgede uzun soluklu bir yol alamayacağı gerçeğinin gün yüzüne çıkmış olmasıdır. KDP bu gerçeği görmüştür. KCK ise elindeki son Kürt ölene kadar bu işbirliğine yanaşmayacaktır.

Milletvekilleri olan, siyasi partisi ve onlarca teşekkülü bulunan Kürt hareketinin, Türk Devletiyle kuracağı tüm diyalog kanalları kapanmış gibi davranması doğru mudur?

Şu anda bile KCK’nın Kuzey Irak siyasal elitleriyle anlaşamıyor olması çok ilginçtir. Oysaki İŞİD aynı anda her iki tarafı da tehdit etmektedir.

Hiçbir silah eğitimi olmayan insanları İstanbul’dan otobüs kaldırarak çatışma bölgesine taşıyarak Suriye’de tutunmaya çalışmak, buna karşın hem Türk devletiyle hem de Kuzey Iraktaki KDP ile ipleri koparmak ne derece gerçekçidir?

Şu anda Suriye’de yaşanan kaostan KCK sadece kendi gücüyle çıkabilecek durumda değildir. Ne askeri olarak, ne de insan kaynakları açısından buna imkanı yoktur. Ancak Selahattin Demirtaş’ın ABD’de Türkiye üzerinden ağır silah koridoru açılması ve Suriye’de savaşan Kürtlere destek olunmasını istediği gün PKK Bitlis’te nöbet tutan polislere roketatarlı uzun namlulu saldırıda bulundu. Bu durumda KCK’nın siyasal kanadı ile askeri kanadının birbirinden haberdar olmadığı sonucunu çıkarmak mümkün değil midir?2154 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi