• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret999230
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Gülen Mezhebindeki Çerkes Gençlerine Çağrı: We Sigoş! Kendi Hikâyene Dön!
21/01/2014

Sanırım Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin Kayseri’deki mitinginden sonraydı. İş bu mezhepteki Çerkes gençlerinden birisiyle bir dost mekânında oturmuştuk.

 Kendileri yeryüzündeki tüm hakikatlerin künhüne vakıf oldukları için,

-“Yahu bu işlerle uğraşıyorsunuz da, kendinize hiç soruyor musunuz bu yaptığımız mitinglerde Allahın rızası var mı acaba diye?” şeklinde okkalı bir soru soruverdi.

- “Bilemiyorum! Belki vardır, belki yoktur” diye cevap verdim.

Ama ikinci soru daha sertti.

- “E peki bu işlerden para kazanabiliyor musunuz bari?”

- “Eee, yok kazanmıyoruz, bilakis üste para veriyoruz” dedim.

- “Yahu Allah rızası yok, para da kazanmıyorsunuz, bir de çıkmış Çerkes Hakları diye miting yapıyorsunuz! Ne işe yarayacak peki bu?” diye üsteledi.

Konuşmamız ondan sonra Gülen mezhebinin ne kadar eşi benzeri bulunmaz bir “şey” olduğu, hem para kazanan, hem Allah rızasını hiç ıskalamayan bir hizmet olduğu ile ilgili beylik cümlelerle geçti. Eleman ağzımın payını vermişti anlayacağınız.

Düşünecek olursak haklı da...

Yani Çerkeslerin “Çerkesçe eğitim istiyoruz!” ya da “TRT Çerkes Açılsın!” yollu taleplerinin neresinde Allah rızası olabilirdi ki?

Allah Rızası dediğin Türkçe Olimpiyatları’nda olur.

Zaten Allah bir işten razı oldu muydu da ardından KOÇ bile size sponsor olur. Mesele bu kadar basit.

Hadi şimdi dağılalım…

***

İşte bizim Çerkes gençleri, “hizmet mezhebi”nde böylesine beyni alınmış mutantlara döndüler. Onları her gördüğümde içim sıkılır, mekânı terk edesim gelir. Bildik ezber laflar, iyi ezberletilmiş tiratlar: “Biz ne kadar büyüğüz, orijinaliz,  dünya bize muhtaç, sevin bizi ki hidayete eresiniz!” yollu efelenmeler. Kendinden emin, şişmiş bir ego. Ukalalığın güya mütevazilikle harmanlandığı katlanılması mümkün olmayan bir özgüven patlaması vs.

Ama yapacak bir şey yok. Giden gitmiş de biz yine de elde kalan Çerkes gençlerine kendi hikâyelerini anlatalım. Hangisini seçeceklerine kendileri karar versinler.

İşte her halkın, her mezhebin ya da cemaatin bir hikâyesi var. Hangi hikâyeye inanıyorsanız siz de ona göre davranıyorsunuz. Gülen mezhebinin hikâyesini yazdık daha önce; onlar güya ahir zamanın seçilmişleri(!) olarak kıyamet öncesinde son bir kez İslam’ı dünyaya yayacak gönül erleri. Ne Yahudiler, ne Hıristiyanlar, ne Neoconlar,…, fark etmez, hepsine İslam’ı anlatmakla görevli kolonizatör derviş arkadaşlar kendileri.

Mehdi yol arkadaşları,

Mesih önderleri,

 Peygamberimiz günübirlik istişarelerinde onlarla omuz omuza.

 Hikâye bu, yerseniz tabiî.

Bunu beğenmiyorsanız size “ananas” öneririm o da iyi gider.

Ama bu hikâye Çerkes halkının ve Çerkes gençlerinin hikâyesi değildir ve olamaz. Çerkes halkının hikayesi böylesine idealize, böylesine sofistike bir hikaye değil. Çerkes halkının hikâyesinde soykırım var, sürgün var ve diasporada asimile olmak var. Çerkes halkının hikâyesinde kullanılmak var, dili ve kültürüyle yok olma sınırını aşmış olmak var.

İşte şimdi ölmekte ve yok olmakta olan bu dilin ve kültürün sahibi olan bu halk yıllardır Türkiye’nin ideolojilerine ve cemaatlerine dolgu malzemesi olmuş bir halktır.

Biz artık Çerkes gençlerinin elalemin havas mezheplerinde, güya tanrısal bir misyonu var olduğu söylenen batınî gruplarda gönüllü asker olmasını istemiyoruz. 

Biz artık Çerkes gençlerinin kendi tarihi, dili, kültürü ve gerçekliğiyle ilgilenmesini istiyoruz.

Evet, bu işte Allah Rızası var mı yok mu bilemeyiz!

Evet, bu işten para kazanacağınızı da söyleyemeyiz. Hatta size verecek ananasımız da yok.

Ama Türkleri Türk, Kürtleri Kürt, Arapları Arap olarak yaratan Allah bizi de Çerkes olarak yaratmıştır.

Bırakın artık yaban ellerde iş koşturmayı.

Siz kendinizi unutmuş olabilirsiniz ama sizin bir diliniz ve kültürünüz var. Mağara kovuğundan çıkmadınız. Çok yazık. Analarınıza, babalarınıza, soyunuza, tarihinize yazık.

Sizi zamanın seçilmişleri olmaya çağıranlar size yalan söylüyor. Gülen mezhebinin “kullanışlı aptalları” olmayı bırakın artık.

Esas olan seçilmiş olmak değil, sıradan olmaktır. Sıradan bir insan olmanızı ve kendi kimliğinize dönmenizi, dilinize ve kültürünüze sahip çıkmanızı istiyoruz.

Artık yeter!

Önce can, sonra canan. Bizi Gülen mezhebinden önce, AKP hükümetinden önce kendi halkımız ilgilendirir. Ve halkımızın geleceği ve umudu olan gençlerimizin kendi diline ve kültürüne kendi kimliğine bu kadar yabancı kalmaları bizi her şeyden daha çok üzüyor.

Ve sizleri seçilmiş olmaya değil, sıradan insanlar olmaya, sıradan Çerkesler olmaya çağırıyoruz!

Kendi ana dilini unutmuş olan sizler, Afrika’nın zencilerine Türkçe öğreterek, başkasının hikâyesinde kurşun asker olmaktan başka bir işe yaramış olmuyorsunuz. Bu hikaye sizin hikayeniz değil.

We Sigoş! Kendi hikayene dön…4710 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi