• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret1008094
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Mutluluğu Başka Bedenlerde Aramak!
26/03/2015

Kahvehanede oturan üç beş Çerkes, içlerinden daha saf olanı makaraya almış zaman geçiriyorlarmış.

Saf olanını bir süre konuşturmuşlar. Konu Kürtlere Öcalana gelmiş işte. Bizimki şöyle katil, böyle terörist, bebek katilleri diye açmış ağzını yummuş gözünü.

    -“Hajı öyle diyonda…” demiş içlerinden birisi ve eklemiş ”Öcalan’ın anası Çerkesmiş, duymadın mı?”

Bizimki kontrayı yiyince durmuş önce. Az önceki gibi rahat saydıramayacağını anlamış. Şimdi Öcalan'a küfretse bir ucu Çerkeslik belasına kendisine dokunacak; etmese başladığı söyleme ters düşecek. Şöyle bir yutkunmuş, cigarasından bir nefes çekmiş ve biz Uzunyaylalıların sıkça kullandığımız o meşhur repliği Uzunyaylanın mizah literatürüne indirivermiş:

- “Velehi si qoş adam kendi davasında haklı yani!” deyivermiş.

Böylece hem Öcalan ile arasına bir dava dolayısıyla mesafe koymuş, hem de daha önceki olumsuz sözlerini de etkisizleştirmiş bizimki.

Bu fıkrayı bana Uzunyayla’da ÇHİ hareketine baştan beri omuz veren, partimizin de kurucuları arasında yer alan genç aktivist Şogen Talat anlatmıştı. Uzunyaylanın öykünülemez Çerkes şivesini mükemmel derecede taklit eden bir dostumuz kendisi.

Dün HDP eş başkanı KAFFED'i ziyaret ettiğinde aradı Şogen Talat.

-      “Ne düşünüyorsun, Demirtaş KAFFED'i ziyaret etmiş” deyince,

-      “Velehi si qoş adam kendi davasında haklı yani!” deyiverdim. Gülüştük.

    Talat ekledi:

- “Peki ama neden bu adamlar ÇDP dışında herkese mavi boncuk dağıtıp duruyorlar. Bunu anlamıyorum ben” dedi.

- “Bilemiyorum” dedim. “Belki de adamlar partiler ve siyasetler üstü olmaktan mutlu oluyorlardır.”

İşte Türkiye'nin girdiği yeni dönem böyle bir dönem. Siz her ne kadar biz siyaset üstüyüz deseniz de siyaset gelip sizin kapınızı çalıveriyor. Şimdi son iki yılımızı KAFFED'e laf anlatmaya çalışarak geçirdiğimizi görüyorum. Gelin ÇERKES-FED ile KAFFED birleşelim bir Konfederasyon olalım. Sonra bu yapının üzerine tüm Türkiye Çerkeslerini kucaklayacak bir parti kuralım dediğimizde kulağının üstüne yatan KAFFED, şimdi kendisi siyasi partilere ucunu yakıp mektup gönderiyor. Tabii barajı aşıp aşamayacağı belli olmayan HDP dışında bu çağrıya cevap veren de olmuyor.

    KAFFED'in şu anki tavrı hangi siyasi parti yüzünü ona çevirse yarım bir ağızla:

    - “Sizin partide bir kaç Çerkes milletvekili olaydı iyiydi” demekte.

    - “He canım, başka ne istersiniz?” diyesi geliyor insanın.

Bir yandan AKP'nin aday adaylarına mavi boncuk takacaksın, bir yandan takımdan ayrı düz koşu yapar gibi “asıl en bağımsız benim” diyenlere yardım kampanyası başlatanları destekleyeceksin. Öte yandan HDP ile aynı kareye girip “Birkaç Çerkes milletvekili de HDP'de olaydı iyiydi!” aslında diye iç geçireceksin.

    Hem karnım doysun, hem pastam dursun olmaz. Dünya böyle dönmüyor.

    Mutluluğu başka bedenlerde arayan küskün aşıklar gibi bu KAFFED.

    Çıktığı bu yolda kendilerine mutluluklar dilerim.

    Şimdiden Çerkes kitlelerinden yedikleri küfür KAFFED'den Diyarbakır'a yol olur. Ne gerek vardı bu kadar kasmaya? Başka bedenlerde mutluluğu kovalamak yerine kendi halkına ve kendi gücüne yaslansan da siyasete birlikte girsek olmaz mıydı?

    HDP'ye gelince… Onu ayrı bir yazıda ele alalım. Ve şimdilik:

    “Velehi si qoş adamlar kendi davalarında haklı yani!” diyelim.1921 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi