• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam334
Toplam Ziyaret1000140
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Mümkünse Albay Olsun!
08/06/2013

Uzunyaylalı’nın birisi askere gitmiş. Sormuşlar,

- “Sen ne olmak istersin, elinden ne gelir?” diye.

- “Valla köyümde çiftçiydim ama mümkünse Albay olsun!” demiş.

Taksim Platformu’nun Bülent Arınç görüşmesinden sonra medya karşısında okuduğu şartlar bana bu anekdotu hatırlattı.

Yol yapmayın,

Köprü yapmayın,

Havaalanı hiç yapmayın,…

Maximalist istekler sadece Türkiye’deki çevreci ve solcu gruplara has bir şey mi, yoksa dünyadaki tüm çevreci ve sol gruplar böylemidir, bilemiyorum.

Bence amaçlarına ulaşmak için hedef küçültmelerinde fayda var. Yoksa bir hafta Taksim’de eylem koydular diye hükümeti dize getirmiş devrimci pozlarıyla masaya otursalar da masadan elleri boş kalkmaları olasıdır.

Ya da işi hepten başa sardırıp, “Türkler Orta Asya’ya geri dönsün!” falan deseler daha inandırıcı olacaklar. Başka türlü yol yapmayın, köprü yapmayın, havaalanı hiç yapmayın diye bildiri okuyup bir de üstüne hazır toplanmışken Başbakan’da istifasını versin demek alenen saçmalamaktır.

Her neyse…

Türkiye’de devlet aklını ve Türk demokrasisinin elastikiyetini test eden bu Taksim-Gezi olayları son kertede çok bileşenli ve aralarında hedef birliği olmayan bir kitleye sahip olsa da, ortada merkez-çevre ilişkisinde ciddi tıkanıklıklar olduğunu gösteren çok fazla done mevcuttur.

Dolayısı ile önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu aşırı merkeziyetçi yapısının ademi merkeziyetçi bir yapıya doğru evrilmesi ve bu bağlamda yeni anayasanın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

 

Söz Konusu Türkiye İse Komplo Teorisiz Olmaz Bu İş

Ama analitik düşünmekte fayda var. Devletin despotizmi ve AKP’nin üçüncü dönemdeki şu hali son 80 yıldır devam eden merkeziyetçi yapıyı tasfiye etmeyen duruşu nedeniyle Başbakan’ın mutlakiyetçi duruşunu sağlamlaştırsa da çay ve bisküvi reklamında bile yerel şivelerin kullanıldığı bu ülkede İstanbulluların yaşadıkları şehre müdahale edememeleri kendiliğinden bir gerilim yaratmaktadır.

Onun için Taksim-Gezi olaylarını asıl başlatan etkenin merkeziyetçi devleti tasfiye edecek ya da en azından çevreye daha çok haklar ve yükümlülükler verecek olan anayasanın hazırlanmamış olmasıdır. Şu halde meclisteki partiler yeni dönemin anayasasını oluşturmak ve merkezin yükünü dağıtmak zorundadırlar.

Eğitimin, güvenliğin, sağlığın ve ekonominin özelleştiği ve devletin değil devlet dışı yapıların denetimine girdiği bu çağda İstanbul’un imarı konusundaki hükümet tekeli sorun yaratmaktadır. Ne var ki Türk devleti ne kadar despot ise Türk halkıda o kadar despottur. Bunu unutmayalım. Bu karşılıklı bir etkileşimdir ve demokrasi devletten halkı koruduğu kadar halktan da halkı korumalıdır.

Öte yandan söz konusu Türkiye ise ve aynı anda 49 ilde eylem olduysa bunun toplumsal sosyolojik boyutları kadar uluslararası boyutları da olmalıdır.

Dolayısıyla uluslararası alanda yaşanan hareketlenmelerin röntgeninin çekilmesi de yerinde olacaktır.

Yine de çözüm despotik eğilimleri olan hükümet ile despotik potansiyeli olan halkın hedef küçültmesi, beklentilerini minimize etmesi ve kendisini frenlemesiyle mümkün olacaktır.

Çözüm iki taraflı olacaktır...

Ve zaman alacaktır.3023 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi