• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret999223
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Kürt Baharı Tutmadı Türk Baharı Verelim!
02/06/2013

Aslında Kürtlere 30 yıldır bahar. Türklere ise 80 yıldır. Bu ülkede hiç baharı gelmeyecek halklardan birisi Aleviler ise diğeri Çerkeslerdir herhalde.

Çerkes halkının yüzde 90’nının asimilasyonu tamamlanmış aslında. Son olaylarda ne 21 Mayıslarda, ne de Çerkes Mitinglerinde görmediğimiz yığınla Çerkes’in “Ata’sının İzi”nden gittiği ve Erdoğan faşizmine karşı meydanlara indiğini gördük

Ne yazık ki artık Mustafa Kemal’i atası sayan binlerce Çerkes var bu ülkede. Onlara diyecek bir şey yok. Aynı Ataların çocukları değiliz çünkü.

Taksim’den bir Tahrir çıkmayacağı gibi, Ulusalcı-Darbeci-Ergenekoncu kadrolardan da, ne Türkiye’nin ne de Çerkes halkının faydasına bir hareket çıkmayacaktır. Taksimden bir özgürlük ruhu çıkmayacak.

Buna karşın AKP hükümetinin ve Başbakan’ın açıkça bir iletişim sorunu olduğu da ortada. Özellikle içki-sigara yasakları ile ilgili açıklamalarda ve diğer toplumsal projelerde kullandıkları iğneleyici üslup kronikleşti ve itici bir hal aldı. Dolayısıyla Taksim’de asıl itici güç 11 yıldır AKP ve Başbakan tarafından rencide edilen kitlelerin “Artık Yeter!” demeleriydi.

Konunun bu kısmının komplo teorileriyle açıklanmayacak kadar net olduğunu düşünüyorum.

Ne var ki kitlelerin 5 gündür sadece Başbakan ve AKP’nin nobranlığından kaynaklanan bir tepki gösterdiklerini söyleyemeyiz. Buna bir de başlangıçta barışçı insanların pasif bir direnişle konuşlandıkları Taksim’de polisin Mescid-i Aksa’da Filistinli kovalayan İsrail askeri edasıyla gerçekleştirdiği sabah operasyonunu da eklemek gerekmektedir.

Şimdi AKP’nin öngörüsüzlüğü, Başbakan’ın üslubu, polisin cengaverliği ile rayından çıkan bu kitlesel gösterilere operasyonel zekayı Ergenekoncu kadroların vermeye çalıştığını görmemek mümkün mü?

Yalan, cinayet haberleri ve sahte haberlerin hemen hepsi aynı derece de muteber olmayan haber kaynaklarından hızla pompalanmaktadır.

Orduyu göreve çağıran faşist çağrılar vs. Ne var ki ortaya çıkan eylemlerin büyüklüğü ne boyutta olursa olsun Ergenekoncu kadroların hedeflerine ulaşamayacağı açıktır. Çünkü Taksim eylemlerine destek veren kitlelerde bir hedef birliği yoktur.

Her şeyden önce konuya vicdani cepheden yaklaşanlar ve insan hakları bağlamında protestolara destek veren insanların amaçlarına ulaşmış ve seslerini duyurmuş oldukları ortadadır. Dolayısıyla onların elde taş barikatları daha fazla destekleyeceğini beklemek yersizdir.

Kronik sol ve yeraltı örgütleri. Bunlar Kemalist veya Alevi marjinal örgütlerdir.  Onların çatışmaları sonuna kadar götüreceği ve her türlü illegal eyleme açık oldukları açıktır. Ne var ki bu grup yanlarında PKK desteği olmadan ses getirecek eylemler yapamayacaklardır.

PKK’lı gruplar: Onlar zaten her fırsatta her şeyi yakıp yıkacak potansiyel nefrete sahip olduklarından bu fırsatı kaçırmayacaklardır. Sonuçta zarar gören TC olduğuna göre onlar için eylemleri desteklemekte bir sıkıntı yoktur. Konu ister İstanbul’da ya da metropolde çevreye zarar vermek olsun isterse Batı’da orman yakmak, sonuç olarak zarar verilebildiğine göre eylemlere katılmaktan geri durmayacaklardır.

Ne var ki Ergenekoncu-Kemalist oyun kurucular metropolde PKK‘nın ayak takımından görece destek almış olsalar da çatışmaların doğu illerinde Kürt memleketlerine yayılmamış olması onları fazlasıyla üzmüş olmalıdır. Buradan da görüldüğü gibi Ergenekoncu-Kemalist kadronun Kürt hareketleri üzerindeki nüfuzu artık oldukça zayıflamış. Belki sadece karanlık zamanlarda ve yerlerdeki üstü örtük eylemlerle sınırlı hale gelmiştir.

Biz Çerkeslerin AKP ile İşi Henüz Bitmedi!

Dolayısıyla Taksim eylemlerinden maksat hasıl olduğuna ve devlet aklı ve hükümet hatalarını düzeltme yönünde sinyaller verdiğine ve 11 yıldır biriken gaz dışarı atıldığına göre şimdi AKP ile konuşarak, tartışarak ve onu eleştirerek yola devam diyoruz.

Olurda bir şekilde bu eylemler hükümeti düşürecek olursa o zaman “Ata’mız Atatürk’ün İzindeyiz” diye sokağa çıkan Çerkeslerin avucunu yalayacağı ve bir ihtimal iktidara gelecek CHP ve MHP soslu kadroların Türkiye’deki tüm demokratik kazanımların canına okuyacağı açıktır.

Dolayısıyla AKP’ye en ufak bir minnet duymasak bile seçimle gelmiş bu hükümeti sonuna kadar destekliyoruz.

Birileri çıkıp daha demokratik ve daha özgürlükçü bir hükümet sununcaya kadar da destekleyeceğiz.

Kıvırmanın alemi yok. AKP’ye ve Başbakan’a her türlü eleştiri hakkımızı her fırsatta kullanacak ve onların Ergenekoncu, darbeci, bölücü çevreler tarafından iktidardan indirilmesini önlemek adına hareket edeceğiz.

Açılım sürecini başlatan, PKK’ya silah bıraktıran bir hükümetin Taksim’de yanlış yapılaşma ve orantısız polis gücü gibi sudan bahanelerle ofsaytta bırakılmasını ve süreci yönetememesini anlamıyoruz. Terör konusunda bu kadar öngörülü olabilen bir partinin Taksimde çuvallamasını anlamak mümkün müdür?

Başbakan ve AKP üslubunu ve halkla olan iletişimini gözden geçirmelidir.

Çerkes Baharı, çözüm ve açılım sürecinin başarıya ulaşmasına; çözüm ve açılımın başarıya ulaşması ise hükümetin Taksim gibi yol kazalarına uğramamasıyla mümkündür.3618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi