• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam314
Toplam Ziyaret1000120
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Yavuz Sultan Selim Aleviler İçin Ne İse, Çerkesler İçin de Odur!
02/06/2013

Yavuz Sultan Selim, Çerkes Memlük devletini işgal etmiş, Mısır’daki Çerkeslerin binlercesini katlettirmiş, halifeliği Çerkeslerden katliamlar pahasına almış ve kutsal emanetleri Mısır’dan İstanbul’a getirmiştir. Bide boşaltılan Mısır hazinesi var tabi.

 Mısır’ın işgalinden yüzlerce yıl sonra bile Mısır Çerkesleri Yavuz’un Mısır’da Çerkeslere yaptığı katliamın ağıtlarını okuya gelmişlerdir.

 Çoğumuzun bildiği bu dizeleri rahmetli Kardenğuş Zeramuk’ta kaleme almış ve seslendirmişti (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=t15RKp8LL6k, http://www.youtube.com/watch?v=m9_DpuFqlig)

 Osmanlı ve Cumhuriyet tarihçileri Mısır’ın işgalini akıl almaz bir şekilde kara propaganda malzemeleriyle meşrulaştırmışlardır. Güya İslam Peygamberi seferde Yavuz’un ordusuna yol göstermiş…güya bazı alimler rüyalarında Peygamberin elinde süpürge ile Çerkes Memlük hükümdarlarını süpürürken görmüşler… Ne hikmetse bu yalan rüyalarda hep savaşı kazanan Osmanlı’dan yana tavır alan bir Peygamberle karşı karşıyayız.

 Bu saçmalıkların Osmanlı propaganda merkezlerinin yalanlarından başka bir şey olmadığı ve işgali meşrulaştırmaktan öte bir gayesi olmadığı da açıktır. Öte yandan yaklaşık 1000 yıl boyunca Mısır’da var olan Çerkes varlığı Türk tarih yazıcılığının en çok nefret ettiği ve sözünü etmediği tarihi dönemdir. Oysaki Türklerin Anadolu'ya gelişi ile Çerkeslerin Mısır'a inişi aynı zaman dilimlerinde olmuştur.

Yeni Osmanlıcı AKP ve Ecdat Politikası

Başbakan’ın hemen her zaman yeni mezun İmam Hatipli heyecanıyla davrandığına sıkça şahit oluyoruz. Üçüncü köprü için köprünün adını açıklarken de böylesi bir heyecan yaşadığına eminim.

Ama köprüye verilecek olan isim Başbakanı ne kadar mutlu ediyorsa muhtelemelen Alevileri ve Çerkesleri de o kadar rahatsız ediyordur.

Ne var ki bu gün itibariyle Türk-İslamcı ya da İslamcı ya da sadece Türkçü yazarlar gazetelerinde beklide rekor kırmışlardır: Aynı anda Yavuz Sultan Selim hakkında en çok köşe yazısı her halde bu gün yazılmış ve bu konuda rekor kırılmıştır.

Çerkesler açısından Yavuz Sultan Selim, Alevilere ne ifade ediyorsa Çerkeslere de aynını ifade ediyordur her halde….

Yeni dönemde Başbakanla birlikte birçok şey şekillenirken, demokrasi adına vesayet rejimlerinin yıkılması adına darbe anayasalarının yok edilmesi adına bu hükümet ve bu Başbakanla sevinirken aynı zamanda ilginç bir “ben yaptım oldu” cu ve nezaketten uzak devlet adamı tipinin kendisini ısrarla tekrarladığını ve bunu yaparken de yeni mezun bir İmam Hatipli gibi heyecanlı olduklarını görüyoruz.

Bu çok heyecanlı siyasetçi tipinin giderek daha pervasız ve kaba olduğunu görmek mümkün. Bunda muhalefet partisi olarak hiçbir umut vermeyen CHP’nin de payı büyük.

AKP toplumun artık kendisine elinin mahkum olduğunu bildiği için belli alanlarda çok kaba ve nobran olabiliyor. Köprü ismi buna bir örnek. Ne vardı yani ille ecdat politikası gütmeselerdi de bir şekilde Alevilerin rezerv koyacağı kesin olan bu isimde karar kılmasalardı. Ama öyle değil AKP baş edebileceği ve üstesinden gelebileceğini hissettiği anda nezaketi hiç sevmiyor. Kayseri AKP’nin 12 yıldır tek bir Çerkesi milletvekili adayı olarak kapısının önünden bile geçirmemesi de onun bu özelliğinden ileri geliyor zaten.7668 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi